Articles Posted in the " Ulqin " Category


 • Mbjellja e drunjëve dekorativ zbukuroi bulevardin ”Sami Frashëri” në Ulqin

  Sot, në Bulevardin ”Sami Frashëri”, NP Veprimtaritë komunale vazhdoi me mbjelljen e drunjëve dekorativ të llojit Magnolia. Mbjellja e këtyre drunjve dekorativ, po bëhet falë mbështetjes së qeverisë së Malit të Zi, në kordinim me Komunën e Ulqinit- Sekretariatit për veprimtari komunale dhe mbrojtje të ambientit, në kuadër të Aksionit për sanimin e dëmeve të […] • Komuna e Ulqinit përkrah aksionin humanitar Porcioni falas

  Grupi qytetarëve, të cilët e inicuan dhe filluan akcionin për ndarjen e racioneve të ushqimit falas me 2 janar, u takuan sot me kryetarin e Komunës së Ulqinit z.Loro Nrekiq. Kryetari Nrekiq falenderoj dhe përgëzojë të gjithë qytetarët të cilët e inicuan dhe ndihmuan këtë aksion human dhe që me sukses po e përcjellin mesazhin […]


 • Vazhdimi i debatit publik për mbrotjen e Kripores

  Komuna e Ulqinit fton të gjithë të interesuarit të marrin pjesë në vazhdimin e Debatit publik për draf-propozimin e Studimit për mbrojtjen e Kripores së Ulqinit dhe Propozim-vendimit për shpalljen e Kripores së Ulqinit mjedis i mbrojtur natyrorë, më datën 31.01.2019, ora 18:00, në sallën e Kuvendit Komunal të Ulqinit. Në debat publik do të […]


 • Arti shqiptar në Paris: Naser Hasa – “Vizatimi, themeli i gjithçkaje”

  Arti shqiptar rrugëton në Paris përmes artistit nga Ulqini Naser Hasa. Shkrimtari Luan Rama, i cili ka qenë i pranishëm edhe gjatë inaugurimit të ekspozitës sjell për publikun në Shqipëri një panoramë të atmosferës. Sipas tij trajektorja që Hasa përshkon është ajo për të cilën shkruante para më shumë se një shekulli Van Gogh Një […]


 • Nrekiq uron besimtarët ortodokës për festën e Krishlindjeve

  Të gjithë besimtarëve ortodoksë, me rastin e festës së Krishtlindjes, ju dëshiroj mbarësi e lumturi, duke uruar që në familjet Tuaja të ketë shëndet e begati, paqe e dashuri,uroj që mesazhet e fuqishme që përcjell kjo festë si paqja, toleranca e mirëkuptimi mes njerëzve, të jenë pjesë e jetës së përditshme të të gjitha familjeve, […]


 • Mr. Haxhi Shabani, laureat i Çmimit Tradicional të “Art Club”-it

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi sot 28-vjetorin e themelimit të saj, me ç’rast ka ndarë Çmimin Tradicional për arritje të jashtëzakonshme në shkencë, kulturë dhe art.   Pasi që ka analizuar rezultatet e arritura në fusha të ndryshme nga krijuesit dhe studiuesit shqiptarë në Malin e Zi, gjatë periudhës kohore 2016-2018, juria […]


 • Drejtoria e policisë: Arben Tagani është kreu i ri i NJS së Ulqinit

  Arben Tagani, i cili deri tani ka qenë i punësuar në Sektorin e Policisë Kufitare, nga sot është emëruar Shefi i ri i Njësisë së Sigurisë së Ulqinit, mësohet nga Drejtoriae Policisë. “Kolegjiumii Drejtorisë së Drejtorisë së Policisë sot, sipas nevojave të shërbimit, ka marrë vendim për ndryshimin e personelit në nivel të njësisë së […]


 • Përurohen dy librat të autorit Ali Gjeçbritaj

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” dhe Libraria “Arti”, në bashkëpunim me Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të bëjnë përurimin e librave “Udhëtim në kohë” dhe “Heshtja që flet” të autorit Ali Gjeçbritaj. Përurimi do të bëhete ditën e premte, më 7 dhjetor 2018, ora 18.00, në Bibliotekën e Qytetit – Ulqin.