Articles Posted in the " Kulturë " Category


 • “Nëna Tereze në shtatë shpalime” përurohet në Ulqin

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e kompletit të veprave “Nëna Tereze në shtatë shpalime” të autorit Anton Nikë Berisha. Përurimi do të mbahet të shtunën, më 19 tetor 2019, ora 19.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin.  


 • Nji Senbin, frymëzuar nga fjala ulqinake

  Nga Gladiola Busulla Jorbus Nji Senbin Zvarritem në bregdetin tënd. Unë, një guackë që rrokulliset në kokrriza të njomështa rëre. E mahnitur prej teje! Madhështor si deti i bruztë, më shfaqesh në ëndrra! Ti zjarr, që ndër deje Përpëlit e zhurit, kristalet e pafundme të vetmisë shekullore. Përkëdhelje, rrëqethje shtati, drithërimë.. Më fanitesh Nji Senbin.


 • Vallja e Tropojës drejt UNESCO-së

  Mbrëmja magjike e 4 tetorit 2019, ku vallja e Tropojës nis rrugëtimin e saj, drejt UNESCOS. Me datë 04.10.2019, u mbajt koncerti recital:“Me vallet më të bukura të Tropojës, krijuar me dashuri nga “Mjeshtër i Madh”, koreografi Skënder Haklaj”, tek Amfiteatri verior, Liqeni Artificial. Për ta shpjeguar shkencërisht, qëllimin e këtij recitali, që vallja e […]


 • Dita e mësuesit

  Lumja ti, moj Korçë, Moj lule, Q’ i le pas shoqet e tua, Si trimi në ball u sule, T’a paqim për jetë hua…!’’ (Naim Frashëri) Dita e Mësuesit – 7 Marsi është një ditë dhe datë e madhe për arsimin shqip kudo që ndodhet në trojet etnike shqiptare. Për këtë arsye ia vlen që […]


 • Mehmet Kraja zgjedhet kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës

  Akademiku Mehmet Kraja është zgjedhur kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Zgjedhja e tij në krye të ASHAK-ut është bërë në mbledhjen e sotme të këtij institucioni. Kjo e fundit deri në qershor ishte drejtuar nga akademiku Nexhat Daci, i cili ishte zgjedhur kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës […]


 • Dolciniumi – Dashuria e humbur e Servantesit

  Përkthyer dhe përshtatur në shqip nga  Gladiola Jorbus (Angela Rodicio) Servantesi ka qenë apo jo në Ulqin?! Kjo është një temë interesante e cila ka ngjallur mjaft debate. Po sikur Dulcinea të mos jetë një personazh, por një vend?  “Dulcinium”, titullohet libri i gazetares Angela Rodicio, njëherazi e vlerësuar në vitin 2002, si korrespondentja më […] • Në Ulqin po kthehet tradita e lashtë detare

  Ekspozitë e  modeleve të anijeve dhe fotodokumentave të detarisë ulqinake Nga Gjekë Gjonaj Është e natyrshme që në Ulqin  të mbahet gjallë tradita e lundrimeve. Kjo falë përpjekjeve të veteranëve të flotës tregtare dhe kontributit vullnetar  të grupit punues entuzisat  të fushave (profileve) të ndryshme “Anija ilire ulqinake” në përbërje : dr. Ilir Çapuni, dr. […]


 • Revista shkencore -kulturore “Univers” prezantohet në Ulqin

  Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetërimit Islam – Tiranë në bashkëpunim me Shoqatën e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” prezantojnë Revistën shkencore-kulturore “Univers” në Ulqin. Prezantimi do të bëhet ditën e mërkurë, më 25 shtator 2019, ora 19.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin.