Articles Posted in the " dita e mesuesit " Category

 • URIME 7 MARSI, DITA E MËSUESIT SHQIPTAR…!

  Nga Gëzim KASUMAJ – Zvicër Historia e arsimit tonë është një histori luftash, përpjekjesh, histori e një populli të vogël në numër, por të madh në botën e tij shpirtërore, në vullnetin e tij për të qenë i lirë dhe i pavarur. Ngjarjet janë ato që duhet nga gjeneratat të kujtohen, kurse mendimet dhe veprat […] • 7 Mars 1887, ja kush ishte mësuesi i parë i shkollës së parë shqipe

  Sot shqiptarët në të gjitha shtetet ku jetojnë festojnë 7 Marsin – Ditën e Mësuesit. Shkolla shqipe, që njihet edhe si mësonjëtorja e parë shqipe u hap më 7 Mars 1887 në qytetin e Korçës, në Shqiperi. Mëuesi i parë i shkollës së parë shqipe ishte Pandeli Sotiri. Shkrimi, Këndimi, Gramatika e Gjuhës Shqipe, Historia, […]


 • KKSH uron 7 Marsin – Ditën e Mësuesit, sonte manifestimi

  URIME 7 MARSIN – DITËN E MËSUESIT   Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi ju shpreh mirënjohjen dhe respektin me të thellë të gjithë mësimdhënësve dhe ish-mësimdhënësve për kontributin në ruajtjen e gjuhës shqipe dhe identitetit kombëtar të shqiptarëve në Malin e Zi dhe u uron atyre Gëzuar 7 Marsin.


 • Në Krajë shfaqet dramë për nder të Ditës e mësuesit

  Nga Ali Gjeçbritaj Të hënën në Krajë me rastin e 7 Marsit – Ditës së mësuesit, seksioni i dramës të shkollës fillore “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” Krajë  dë të shfaqë dramën “Stina e lumturisë” të autores Esmerinda Lekperiqi, nxënëse e klasës së nëntë Më rastin e 7 Marsit-Ditës së mësuesit seksioni i dramës  i Shkollës […]