Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • “SHËNDETËSIA NË KRAJË“ përurohet në Ostros

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” ka botuar këto ditë librin “SHËNDETËSIA NË KRAJË“ – Fillimet dhe zhvillimi” të autores Ganimete Hoxha. Përurimi i librit do të bëhet të premten, më 2 gusht 2019, ora 20.00, në Shtëpinë e Kulturës – Ostros.


 • Në Malësi “RIKTHEHET LOGU I TËRGAJËS”

          Të nderuar qytetar të Malësis, pas 20 vjet ndërprerje dhe heshtje të Logut të Tërgajës, vendit ku shumëvite me rrallë,ditën e Zojës së Grudës – 15 gushtit, bashkohej populli i Malësis për tu freskuar dhe argëtuar pran Lumit Cem,por edhe për tu njoftuar me njani tjetrin e nuk ishin të rralla rastet e njohjes së të rinjëve që […]


 • U hap ekspozita dedikuar hulumtimeve arkeologjike në Risan

  Në Galerinë e arteve të Muzeut të Ulqinit, të shtunen u hap ekspozitë dedikuar hulumtimeve arkeologjike në Risan Qendra për konservime dhe arkeologji e Malit të Zi në bashkëpunim me Qendrën për Kulturë Ulqin –  Muzeu i Ulqinit organizon ekspozitën me titull ΣYNÉXEIA – CONTINUUM – VAZHDIMËSIA, dedikuar hulumtimeve arkeologjike në Risan. Ekspozita do të […] • “Një shqiptar në CIA” përurohet në Ulqin

  Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi dhe Kuvendi Komunal i Ulqinit, organizojnë përurimin e librit “Një shqiptar në CIA” të autorit Bashmir Xhemaj. Përurimi do të organizohet më 28 korrik 2019 në ora 20:00, në Pallatin Venezia – Ulqin.


 • Të premten hapja solemne e Panairit të librit “Ulqini 2019”

  Komuna e Ulqinit, NP Qendra e Kulturës Ulqin në bashkëpunim me Organizatën Turistike – Ulqin si dhe Instituti i Librit – Tiranë, organizojnë Panairin e librit “Ulqini 2019”, gjegjësisht panairi i 19-ti me radhë. Ne hapjen solemne përveç kryetarit të Komunës së Ulqini Loro Nrekiq do të jenë prezent ministri i Kulturës së Malit të […]


 • Dokumentari ”Tradita Shqiptare” në Skenën verore

  Kemi kënaqësinë t’Ju ftojmë në shfaqjen e Dokumentarit „ Tradita Shqiptare““të cilin e realizon SOS telefoni për femra dhe fëmijë viktima të dhunës-Ulqin.Dokumentari do të shfaqet në kuadër të „Skenës Verore 2019“ Ditën e diel me 28.07. 2019 në ora 21:00 në ambientet e muzeut, dhe të galerisë së arteve në Kalanë e Ulqinit, Jeni […] • TUZ: AKTIVITET KULTUROR PËR NDER TË PIKTORIT GJELOSH GJOKAJ

  ME 20 KORRIK NË TUZ DO TË ZHVILLOHET NJË AKTIVITET KULTUROR PËR NDER TË PIKTORIT GJELOSH GJOKAJ Gjekë Gjonlekaj/New York Në fund të tetorit të vitit 2016, një muaj pas vdekjes, Shoqata “Malësia e Madhe” në New York kishte organizuar një orë përkujtimore. Në atë ceremoni disa bashkatdhetarë, midis tyre edhe unë i thashë disa […]


 • Malësori publikoi këngën e re “ Llafe, llafe” (video)

  Nga Gjekë Gjonaj Këngëtari i mirënjohur dhe shumë i dashur për publikun shqiptar me rrënjë nga krahina e Trieshit të Malësisë së Mbishkodrës, Malësori para pak ditësh publikoi një projekt të ri. Fjala është për këngën “ Llafe, llafe”, e shoqëruar me vidoklip, të realizuar në Prishtinë nga videoproduksioni “ Piksels”. Tekstin e këngës e […]