Articles Posted in the " Kronikë " Category • Tragjedi në Shtoj

  Dje, me 05 06.2019 në Shtoj të Ulqinit ndodhi nje tragjedi e madhe. ”Kiki- Kristian i Marash Nikes Ivani nga Kastrati i dha lamtumiren kesaj jete tokesore ne moshe 20 vjecare! Me i miri i Kastratit, djal me sjellje e vertyte te larta, i edukuar e me miresjellje qe ia deshiron cdo moshatari . Nje […]


 • Radhë kilometrike në hyrje në Sukubinë, pritjet rreth dy orë (foto)

    Gjatë orëve të drekës ditës së merkurë në pikën kufitare Sukubinë – Muriqan kolona e automjeteve, që ishin drejtuar Malit te Zi, shumica për Ulqin, ishte kilometrike, shkruan Ulqini Online. Radha për të hyrë në Mal të Zi ishte rreth 1km kurse pritjet ishin edhe më të mëdha. Në orët e drekës duhej të […]


 • Kësaj fundjave manifestimi tradicional gjithëpopullor ”Dita e Rumisë 2019”

  Kësaj fundjave, me 09 qershor 2019, Shoqata e bjeshkatarëve ”Rumia” nga Ulqini organizon për të tetin  vit me radhë manifestimin tradicional gjithëpopullor ”Dita e Rumisë 2019”. Qëllimi kryesor i këtij manifestimi është ruajtja dhe përtëritja e traditës shumëshekullore të popullatës vendore të daljes në majen e malit Rumisë, i cili konsderohet si simbol i ekzistencës […]


 • Plavë- Gucia Eden i Parajses Shqiptare!

  Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri. Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja e Karafilit Plavë-Guci. Plava dhe Gucia, 2 hirushet e trojeve tona etnike përkunden prej mijra vjeçarësh në djepin e legjendave.Aty Lahuta e lashtë iliriane me tingujt kumbues dhe vajtimtar përjetëson simbolet e pavdekshme të historisë […] • Kërcënohet Eleonora Shata

  Këshilltarja në Kuvendin Komunal të Ulqinit, Leonora Shata, tha gjatë mbledhjes së Kuvendit, se devastimi i mjedisit dhe pjesëve atraktive të qytetit po vazhdon edhe në Plazh të Madh. Ajo njoftoi për rastin në plazhin “Havana”, ku qiramarrësi po betonon pjesë të caktuara, për çka ajo ka bërë ankesë edhe pranë Ministrisë së zhvillimit të […] • Vendparkingje të reja për personat me aftësi të kufizuara në Ulqin

  Nga Gjekë Gjonaj Në mbledhjen e sotme të Këshillit për Përmirësimin e Pozitës së  Personave me Invaliditet, e cila u mbajt  në  Sallën e Kurorëzimeve  të komunës u shqyrtuan materialet e  seancës së nesërme të Kuvendit të Komunës së Ulqinit, që kanë të bëjnë me   Shërbimin e Parkimit dhe Rendin Komunal. Kryesuesi i kësaj mbledhjeje […]