Articles Posted in the " Opinione " Category

 • EDHE NJËHERË PËR RREZIKUN RUSO-TURK NË SHQIPËRI DHE NË KOSOVË

  Nga Frank Shkreli Për disa vite me radhë jam përpjekur të ngre zërin tim modest për rrezikun e përhapjes së influencës ruso-turke në Balllkanin Perëndimor në përgjithësi dhe në Shqipëri e në Kosovë, në veçanti.  Jam munduar gjithashtu që të paralajmëroj, sidomos rrezikun që do të vinte nga flirtimi që kemi venë re, vitet e […]


 • Ana e Malit së shpejti me park publik

  Atë që nuk arriti  ta bëjë ndër vite pushtetari, po e bën familja Hajdari    Gjekë Gjonaj Jemi dëshmitarë se  në qytetin e Ulqinit  ka hapësira të vogla publike të gjelbëruara, kurse nëpër lagje e  zona rurale pothuaj s’ka fare. E themi me keqardhje se shumica e hapësirave publike në territorin e kësaj  komunë janë lënë […]


 • ANALIZË E “RADIO EUROPA E LIRE” PËR GJUKANOVIQIN

  GJUKANOVIQ: Babai I kombit, përçarësi I Malit të Zi Shkruan: Dragan Štavljanin Perktheu: Simon Shkreli  “ Pamje madhështore dhe gjithmonë nën shoqërinë e ‘oborrtarëve’, ai gjithashtu paraqitet si një nga Knjazet-Vlladiket të cilët me shekuj kanë sunduar Malin e Zi para se ajo të shkrihet brenda Jugollsavisë pas luftës së dytë botërore”, thekson Dimitar Beqev […]


 • Pushtet që shkon drejt diktaturës totalitare…!?

  Nga Qani  Osmani Esenca, apo thelbi i të drejtave themelore të neriut, janë dinjiteti dhe shprehja e personalitetit të njeriut, liria e besimit, liria e mendimit, shprehjes dhe informimit, liria e profesionit dhe punës, liria dhe garantimi i pronës dhe pasurisë, trajtimi i barabart para ligjit dhe garancioni kundër arrestimit të padrejtë si dhe të […]


 • Magnoliet do t’i japin një bukuri tjetër Ulqinit

  Nga Gjekë Gjonaj Qyteti i Ulqinit është vlerësuar si qytet i palmave  që prej vitit 1960 kur në Plazhin e Vogël të Ulqinit u mbollën masivisht palma përgjatë shëtitores. Ato deri para një viti  zbukuronin  parqet, sheshet dhe bulevardet e  këtij qyteti. Madje ato kanë shërbyer si dekor simbol edhe në  oborret e shumë shtëpive […]


 • Nuk ka demokraci Shqiperia pa demokratizimin e partive

  Nga Frank Shkreli Media shqiptare njofton se gjatë një shkëmbimi pyetje-përgjigje me gazetarët të mërkurën para kryeqendrës së Partisë Demokratike në Tiranë, kryetari i kësaj partie, Lulzim Basha pranoi dështimin e marrëveshjes së fshehtë të 17 Majit me kryeministrin Rama. Jo vetëm dështimin, por ai më në fund pranoi edhe dëmin që ajo marrëveshje i […]


 • ”Bashkimi që fitoi Tuzin dhe përçarja që humbi Ulqinin”

  Jehona e suksesit të madh të subjekteve politike shqiptare në zgjedhjet e ditës së diel vazhdon të jetë kryefjala edhe sot. Në këtë mënyrë gazetari dhe opinionisti nga Kosova Adriatik Kelmendi për këtë sukses të shqiptarëve në Tuz i shtoi edhe një konkludim tjetës që ka të bëjë me qytetin e Ulqinit. ”Do të ishte […] • Sulejmani: MARSI I MALCISË

  Nga Haxhi SULEJMANI* Ulqin, shkurt 2019. Edhe këtë mars, Drenica do të ndezë flakadanët në kujtim e nderim të familjes heroike Jashari. Më 1998, Kulla e Jasharëve do të niste kushtrimin e pavarësisë së Kosovës. Gati dy dekada më vonë, Malcia ka shansin të shënojë një Mars të vetin, duke përzgjedhur përfaqësuesit shqiptarë për prijës […]


 • BASHKËQEVERISJA E PARTIVE SHQIPTARE ME PARTINË-SHTET, SINDROMË DHE DOGMATIZËM

  Nga  Hajrullah Hajdari Jemi në vitin e fundit të dhjetëvjetshit të tretë të pluralizmit apo demokracisë në Mal të Zi. Shqiptarët, përveç se nuk i realizuan, së paku në nivelin e pretenduar, aspiratat e tyre të fillimvitëve të demokracisë në aspektin e komunitet etnik autokton, plotësimit të drejtave dhe lirive të njëriut, prosperiteit arsimor, kulturor […]