Articles Posted in the " Politikë " Category

 • Marash Dukaj në drejtorinë e arsimit

  Marash Dukaj nga Alternativa Shqiptare emërohet drejtor gjeneral në drejtorin e arsimit të popujve pakicë dhe komuniteteve tjera nacionale pranë Ministrisë së Arsimit. “Dua ti urojë punë të mbarë dhe suksese në detyrën e tij të re profesionale, dhe jam i bindur që me një përgjegjësi të madhe shumë shpejt do të jap rezultate në […]


 • Debatojnë në distancë Gjeka dhe Lamezheviq

  Një debat nëpërmes mediave ditët e fundit është zhvilluar në mes anëtarit të kryesisë së partisë Mali Zi Pozitiv nga qyteti i Ulqinit Fuad Lamezheviq dhe të parit të komunës sonë Fatmir Gjeka. Lamezheviq në një deklarate të tij ka akuzuar kryetarin e tanishëm të komunës për kohën që ai ka qenë drejtor i NP […]


 • Partitë politike shqiptare çorientojnë elektoratin e vet (video)

  Formimi i shumë partive politike nga radhët e shqiptarëve në Mal të Zi, ka shkaktuar pakënaqësi dhe reagime të shumta në opinionin publik. Analistët vlerësojnë se këto parti, që veprojnë të ndara dhe të përçara e kanë çorientuar elektoratin shqiptar. Ata nuk e përjashtojnë mundësinë që në një të ardhme, kjo shpërndarje e votës nëpër […]

 • MZP Gjekës: Ndaloni shitjen e resurseve atraktive të Ulqinit

  Mali i Zi Pozitiv kërkon nga kryetari i komunës së Ulqinit dhe partnerët e tij të koalicionit që të ndalin shitjen e resurseve atraktive të komunës, por që ato ti ofrojnë investitorëve me qira afatgjatë nëpërmes tendereve publike, në mënyrë që të hapen vende të reja pune kurse toka komunale të mbetet pronë e komunës […] • Urim i interesant i Mehmet Bardhit për kryetaren e Kroacisë

  M. BARDHI URON KRYETAREN E KROACISË ZONJËN KOLINDA GRABAR-KITAROVIQ KRYETARES SË REPUBLIKËS SË KROACISË Zonjës Kolinda Grabar-Kitaroviq, Z a g r e b KROACI E nderuara zonja Kryetare, Kolinda Grabar-Kitaroviq, Me rastin e zgjedhjes dhe inaugurimit Tuaj për KRYETARE TË KROACISË, në emër të anëtarëve dhe udhëheqësisë së partisë së parë politike të shqiptarëve – […]


 • Gjeloshaj i zhgënjyer nga tërheqja e ligjit për simbolet kombëtare

  Deputetët shqiptarë Genci Nimanbegu dhe Nik Gjeloshaj kishin dorëzuar 5 amendamente rreth propozim ligjit mbi zgjedhjen, përdorimin dhe shfaqjen publike të simboleve nacionale. Deputeti i Alternativës Shqiptare Nik Gjeloshaj për Tv Boin tha se ndjehet i zhgënjyer nga vendimi i kësaj ministri. Ai u shprehë se ky ligj ishte paraparë që nesër të votohet në […]