Articles Posted in the " Rajoni " Category

 • Struga, “Zvicra” e Ballkanit

  Udhëtim nëpër trojet shqiptare Reportazh special nga Komuna e Strugës – Beqir SINA   Struga “Zvicera” e Ballkanit,rrethuar me një kurorë të bukur plotë me fshatra shqiptare   STRUGE : Struga si qytet është një nga destinacionet më i popullarizuar turistik, në Maqedoni, ai ndodhet në jug-perëndim të zonave të Republikës së Maqedonisë , të […]


 • Fotografia e ditës

    Kryeministri shqiptar Edi Rama ka raporte shumë të mira me udhëheqës të ndryshëm të vendeve më të fuqishme në botë. Përveç marrëdhënieve të mira me kancelarin Merkel, Rama ka raporte të mira edhe me presidentin turk, Recep Tayp Erdogan,transmeton Indeksonline. Në një fotografi të postuar në ‘Facebook’, e të cilën Rama e ka vlerësuar […]


 • Zgjedhjet në Shqipëri, Edi Rama pranë një fitoreje të thellë

  Partia Socialiste është pranë një fitoreje historike, kjo dallohet qartë pas numërimit të mbi 30% të votave. Teksa janë numëruar 1745 nga 5362 kuti në të gjithë Shqipërinë, PS udhëheq me mbi 51.39% të votave, e ndjekur nga PD me 28.53% të votave dhe LSI me 15.65% të votave. Ndërsa PS sheh rritje të ndjeshme […]


 • Nesër zgjedhjet në Shqipëri

  Mbrëmjen e së premtës u përmbyll fushata elektorale për zgjedhjet e përgjithshme në Shqipëri, për t’i hapur rrugën ditës së votimeve të dielën, më 25 qershor.   Zgjedhjet e 25 qershorit do të nxjerrin 140 deputetë, të cilët do të zgjidhen me sistemin proporcional rajonal. Vendi është ndarë në 12 qarqe dhe votat do të […]


 • E re, lesbike dhe besnike – kryeministrja e re e Serbisë

  Një “eksperte e pavarur”, lesbike dhe besnike e presidentit Vučić në krye të qeverisë në Serbi. Ana Brnabić, ish-ministrja për Administratën Publike dhe Komunat do të jetë kryeministja e re e Serbisë. Brnabić ka studjuar marketing në Universitetin Northwood në Michigan dhe Universitetin Hull në Angli. Pas studimeve 41-vjeçarja Brnabić ka punuar në disa projekte […]


 • KUNDËSHTOJNË NDËRTIMIN E MINIHIDROCENTRALIT NË PLAVË-GUCI

  DEKLARAT PËR OPINION E MERGIMTARËVE NGA HOTI NË PLAVË-GUCI New York 12 Qershor 2017 Hoti në Plavë-Guci është një vendbanim etnikisht i pastër dhe në të banojnë vetëm shqiptaret autokton, përndryshe Hoti në të kalurën e afërt kishte mase 70 shtëpi, ndërkaq si çdo vendbanim tjetër shqiptar në Plave Guci sot vuan nga plaga e […] • Kosovarët duan ndryshim. Çfarë pritet nga zgjedhjet e së dielës?

  Kosova është sot në ditën e heshtjes zgjedhore para se votuesit e saj nesër në mëngjes të hedhin votën për koalicionin politik që duan t’i qeverisë në katër vitet e ardhshme, shkruan  Top Channel. Emin Islami, është inxhinier i drurit me profesion. Gati një jetë e ka çuar në tregun e kryeqytetit të Kosovës. Prodhimet […]


 • Ndodh në Kosovë, nga arresti shtëpiak garojnë për deputet (video)

  Në shtatorin e vitit të kaluar Policia e Kosovës do të arrestonte 5 aktivistë të e Lëvizjes Vetëvendosje Astrit Dehari, Atdhe Arifi, Adea Batusha, Egzon Haliti dhe Frashër Krasniqi si të dyshuar për sulmin e 4 gushtit në Kuvendin e Kosovës. Për fat të keq, në rrethana shumë të dyshimta dhe akoma të pasqaruara, në […]


 • TURQIA IA JEP SHQIPËRISË TË GJITHA TAPITË E PERANDORISË

  Sipas drejtorit të Arkivit Qendror të Shtetit Ndoji, është duke u negociuar me arkivat osmane për t’u marrë tapitë e tokave për katër vilajetet në trevat shqiptare gjatë periudhës osmane. Dhe pse duhet thënë se me ndryshimin e kohës këto tapi kanë ndryshuar, ato me patjetër do kenë rëndësi për karakterin studimor të asaj periudhe, […]