Articles Posted in the " lumi buna " Category

 • Tragjedi në Bunë

  Një sakrificë dhe heroizëm që nuk duhet të kalohet thjesht si lajm kronike Një 39 vjeçar, baba i katër fëmijëve po kthehej me motorr nga qyteti ku kishte blerë disa ushqime për familjen dhe dhurata për fëmijët e tij të vegjël për Bajram.Duke kaluar afër lumit të Bunës dëgjon një grua që bërtiste me ngashërim […]


 • Incident në lumin Buna

  Kundër dy peshkatarëve nga Shqipëria, zyrës e prokurorisë në Ulqin i është dorëzuar mbrëmë padi për gjueti të palejueshme dhe parandalim të zyrtarëve në kryerjen e detyrave,  kështu njofton e përditshmha Vijesti bazuar në disa burime.   Incidenti ka ndodhur dje në mëngjes rreth orës 07:00 afër karaulës së Shën Nikollës në lumin Buna, kur […]


 • Pritet përkëqësim i motit, banorët e zonës buzë lumit Buna të marrin masa

  Takohet shtabi për mbrojtje dhe shpëtim i Komunës së Ulqinit Kryetari i Komunës Nazif Cungu  mblodhi  sot Shtabin e  Emergjencave , me pjesëmarrjen e  drejtuesve  të institucioneve , shërbimeve  dhe ndërmarrjeve që  mund të japin  ndihmesën e tyre në rast të situatave emergjente, rrespektivisht vërshimeve. Në takim ai paraqiti  te dhëna nga mbledhja paraprake që  […]


 • Ja ndikimi i shtëpizave dhe ujërave të zeza në mbylljen e grykës së Bunës

  Eksperti për hidrologji Prof. dr. Mihajlo Buriq dje ka dhënë një intervistë për portalin Analitike dhe të tërën ia ka kushtuar mbylljes së grykëderdhjes së djathë të lumit Buna dhe shkaqet që kanë sjellur deri këtu. Prof. dr. Buriq tregon se shkaqet kryesor e të gjithë kësaj është për shkak të proceseve natyrore, fuqisë erozive […] • Perla e Bunës, promovim i vlerave unike të Ulqinit

     Shkruan Gjekë Gjonaj   Dashamirët e  kinematografisë  të Ulqinit     javën që lamë pasë mbushën përplotë sallën e Qendrës Kulturore të këtij qyteti  për të parë   premierën e  filmit  për qytetin e tyre. Vlerat historike, turistike dhe trashëgimia kulturore e zonës së Ulqinit u prezantuan  nëpërmjet  shfaqjes filmike   “ Perla e Bunës”,  me autorë vëllezërit  […]