Articles Posted in the " Aurenc Bebja " Category

 • Le Petit Parisien (Korrik, 1912): “Prishtina është e shqiptarëve”

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2018 “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e […]


 • Fotografia e rrallë e Leka Zogut dhe një pyetje në lidhje me fronin mbretëror

  Paris-soir (1939) : Fotografia e rrallë e Leka Zogut dhe një pyetje në lidhje me fronin mbretëror   Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Janar 2018 “Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 26 korrikut 1939, një fotografi të rrallë të Leka Zogut, realizuar asokohe në Suedi, ku mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë kishin gjetur strehim, pas largimit […]


 • 550 vjetori i ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skenderbeu -Lexoni 13 shkrime të veçanta

  Me rastin e 550 vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – 13 shkrime të veçanta nga Aurenc Bebja, Francë   https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrim-botuar-ne-france-ne-vitin-1653-gjergj-kastrioti-sipas-at-nicolas-caussin/   https://www.darsiani.com/la-gazette/fjalimi-i-fundit-madheshtor-i-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/leterkembim-i-vitit-1461-mes-sulltan-mehmetit-dhe-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/gjergj-kastrioti-princit-te-tarentes-ja-kush-jane-shqiptaret-e-mi/   https://www.darsiani.com/la-gazette/gjergj-kastrioti-sipas-historianit-francez-germain-lefevre-pontalis/   https://www.darsiani.com/la-gazette/zvicer-1577-botimi-i-portreteve-te-rralla-te-gjergj-kastriotit-pirros-se-epirit-dhe-aleksandrit-te-madh/   https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrimi-i-1606-elokuenca-sekreti-i-suksesit-te-gjergj-kastriotit-skenderbeut-ne-fushen-e-betejes/   https://www.darsiani.com/la-gazette/kritika-e-vepres-opera-de-scanderberg-ne-librin-francez-te-1757/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1818-skenderbeu-nje-luftetar-i-madh-qe-beri-mrekulli-te-verteta-ne-nje-teater-kaq-te-vogel/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-i-1621-vargjet-e-nje-nder-poeteve-me-te-rendesishem-franceze-te-shek-xvi-thurur-gjergj-kastriotit-imitoni-skenderbeun-o-franceze/   https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/ • Le Matin (1913): Shpresat dhe projektet e Ismail Bej Qemalit

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France   Le Matin (1913): Shpresat dhe projektet e Ismail Bej Qemalit. Intervista e liderit shqiptar në Romë me gazetarin francez. Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n° 3, intervistën e rrallë të […]