Daily Archives: June 26, 2020

  • KURIOZITETE (PJESA E PARË)

    Nga ARI UKIMERI – PEDAGOGE 1. Popujt e Lindjes së lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenjë në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e astronomisë dhe të mjekësisë janë të mëdha. Ndër astronomët më të njohur arab ishte GJILBËR EL TARIK. Udhëtimi i tij në mbarë botën la gjurmë të […]


  • AMBASADORI AMERIKAN QË KA DHËNË DORËHEQJEN PËR TË SHPËTUAR SHQIPËRINË

     “Dashuroj Shqipërinë, dashuroj Kombin shqiptar, siç dashuroj Amerikën”  Nga Frank Shkreli Edhe ky një mik amerikan që nga ditët e para të ekzistencës së Shqipërisë si shtet, ndoshta jo aq i njohur nga shqiptarët. Emri i tij ishte George Fred Williams, ish-diplomat, ish anëtar i Kongresit dhe ish ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, […]


  • Sot raste të reja me koronavirus, kthehen disa masa

    Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi në orët e mëngjesit të ditës së premtes ka njoftuar se nga mbrëmë deri më sot janë konfirmuar edhe 10 raste me korovavirus në Mal të Zi. Rastet e reja janë në Rozhajë (6) dhe Budva (4) dhe të gjithë janë nga kontaktet e njohura, shkruan Ulqini […]