Articles Posted in the " Kronikë " Category

 • Provokim me 4C në Rashtishë, reagon qytetari i përgjegjshëm (foto)

  Në një tabelë treguese të rrugës për në fshatin Rashtishë e poshtme të Anës së Malit kohë më parë është mbishkruar shenja 4S. Ky veprim i autorëve të këtij mbishkrimi është një provokim në një zonë ku popullata është e tëra shqiptare. Në një fotografi të siguruar nga lexues të faqes sonë shihet edhe reagimi […] • Udhëtim nëpër trojet shqiptare: Manastiri, Shtëpia e Kongresit të Manastirit

  Udhëtim nëpër trojet shqiptare : Manastiri Shtëpia e Kongresit të Manastirit – Aty ku nisi edhe rruga drejt bashkimit kombëtar Nga Manastiri Beqir SINA “Një komb, një gjuhë, një flamur, një abece, një…..” Të fundit, të pambaruarën, i lë lexuesit ta gjejnë   MANASTIR : Këtë verë me udhëtimin tim të gjatë nëpër trojet shqiptare, […]


 • Liqeni i Prespës së shqiptarëve vendi që do të prekë shpirtin tuaj

    Nga Prespa, Beqir SINA Tokat shqiptare aty ky gjallon “Mbretëria” e zogjve të liqenit, florës dhe faunës së më të bukur në të gjithë rajonin PRESPA :Nëse për ndonjë arsye, këto ditë vere ke vendosur  të bësh një udhëtim të bukur në viset shqiptare, merr rrugën që të çon në tre shtete,  të ndara […]


 • SAKRIFICA E NIKOLLËS, PREJ AKSIDENTIT NË KONCERT (video)

    Në reportazhin e RTV21 nga Ulqini, këngëtari i mirënjohur Nikollë Nikprelaj tregoi disa histori të jetës së tij Çdo këngëtar kalon nëpër sfida të shumta për të përformuar, pasi që është një profesion jo edhe aq i lehtë sa ne e mendojmë. Si një fans i motorëve, Nikolla tregon historinë e para dy viteve, […]


 • Si u takuan Gjovani e Vjollca Luka? (video)

  Gjovani e Vjollca Luka janë një çift i estradës, që përformojnë kudo nëpër vendet që ka shqipëtarë. Giovani ishte mysafir në një intervistë që RTV21 e kishte realizuar në Ulqin, në kuadër të emisionit 21Gradë. Në intervistë ai u pyet se si ishte takuar me gruan e tij, poashtu këngëtare e njohur. Këngëtari nga Ulqini […]


 • Zjarret në Kroaci dhe Mal të Zi, tymi shihet nga kozmosi

  Zjarret që kanë goditur Dalmacinë dhe Malin e Zi ditëve të fundit kanë shkaktuar aq shumë sasi tymi sa që ai është parë edhe nga kozmosi. Njëri nga satelitët e NASA-s ka xhiruar bregdetin e Adriatikut dhe në fotografi mund të shihen tri gjurmë të mëdha tymi se si po lëvizin drejt jugperëndimit, në drejtim […]


 • NATO i dërgon ndihmë Malit të Zi për shuarjen e zjarreve

  NATO dhe aleatët e saj do të ndihmojnë Malin e Zi për të luftuar ne shuarjen e zjarreve duke dërguar avionin të ashtuquajturit kanader, meson DN nga kjo aleancë. Nga kjo aleancë thonë se autoritetet malazeze mbreme kanr dërguar një kërkesë për ndihmë nga NATO-s, duke kërkuar nga Aleanca dhe aleatët e saj një aeroplan […]


 • Zjarre Podgoricë dhe në bregdetin e Malit të Zi, qeveria kërkon ndihmë

  Zjarret në territoret e Podgoricës janë nën kontroll, por jo edhe disa tjerë në bregdet Në pjesën jugore dhe qendrore të Malit të Zi, zjarrfikësit po luftojnë me flakët e zjarrit, të cilat, për shkak edhe të erërave të forta po rrezikojnë shtëpitë dhe banorët. Për shkak të situatës së krijuar nga stuhia e zjarrit […]


 • Të heqet kisha nga Rumia

  Mitropoliti i Kishës Ortodokse Malazeze (CPC) Mihailo ka thënë se Inspektorati për Mbrojtjen e Pasurisë Kulturore në mënyrë  emergjente ka vepruar me rastin e heqjes së monumentit Punishi Raçiq,  kurse për  një peticion CPS-së  për të hequr kishën në Rumi nuk kishin përgjigje. Mitropoliti Mihalio ka deklaruar se pllaka në Punishi Raçiq është hequr pas […]