Articles Posted in the " Aktualitet " Category

 • Cungun takon kryetarin e Prishtinës Shpend Ahmetin (video, foto)

  Prishtina dhe Ulqini konsiderohet të kenë problemet e njëjta, kështu u deklaruar sot pas një takimit që u zhvillua ndërmjet dy kryetarëve të këtyre komunave. Në këtë takim ku nikoqire ishte Komuna e Prishtinës, është diskutuar për bashkëpunimin në sferën e turizmit, legalizimin e objektet dhe ndërtime pa leje. Të gjitha këto do të konkretizohen […]


 • “Forbes”: 10 destinacionet kryesore më preferuara turistike në botë

  Beqir SINA – New York NEW YORK CITY : Revista prestigjioze “Forbes” ka hartuar një liste me vendet e destinacionet, e cila i ka konsideruar si më të preferuara e njëkohësisht po simbas saj më të frekuentuara në të gjithë botën. Sipas revistës amerikane “Forbes” këto janë 10 destinacionet që duhen vizituar në se keni […]

 • Rreth nji mijë shqiptarë në Nju Jork, për Hillary President 2016

  Raport special nga fushata presidenciale 2016 Beqir SINA – Riverdale – New York Engel :”Me Hillary Clinton-in, si Presidente e SHBA, shqiptarët do të kenë në Shtëpinë e Bardhë, mikeshën më të madhe” BRONX NYC : Ish-presidenti Bill Clinton, bëri fushatë për gruan e tij, kandidaten demokrate për presidente, Hillari Klinton, në Sallën Smith të […]


 • Ulqini, qytet i tenisit – Promovimi më i bukur i vlerave turistike

  Nga Gjekë Gjonaj Kjo javë mund të quhet sportive për qytetin e Ulqinit.  Në terrenet e Klubit të  Tenisit “ Bellevue”  në Plazhin e Madh   më 11 prill  ka filluar të mbahet  turneu  prestigjioz ndërkombëtar  i tenisit për femra  “ Fed Cup” . Kjo është hera e tretë  që  Federata e  Tenisit e Malit të […]


 • Në Podgoricë digjen flamujt e Shqipërisë dhe Kosovës

  Personat e panjohur kanë djegur mbrëmë flamujt e Shqipërisë dhe të Kosovës para objektit afarist Kapital Plaza në Podgoricë, aty ku edhe ndodhet amabasada e Kosovës. Me këtë rast Ministria e punëve të jashtme dhe integrimeve evropiane e Malit të Zi e ka dënuar këtë akt duke shtuar se ata janë në komunikim të vazhdueshëm […]


 • Portalet dhe lajmet tallava

  Avancimi teknologjik dhe informimi Shkruan Ali Salaj Zhvillimi dhe përdorimi i mediave sociale ka krijuar një komunitet tejet të madh të internetit duke shkaktuar një konkurrencë të paparë që rrezikon shtypin e shkruar. Avancimi teknologjik ka krijuar një komunikim të ri, i cili përfshinë informimin e shpejtë on-line, me gërshetimin e lajmit, fotografisë dhe videos. […]


 • Komuna e Ulqinit paralajmeron aktivitete kulturore dhe sportive në maj

  Përgatitje për prezantim dinjitoz në Panairin e turizmit në Prishtinë Gjatë këtyre  ditëve strukturat  udhëheqëse komunale janë të angazhuara rreth përgatitjeve  për  prezantim dinjitoz  të ofertës turistike të  Ulqinit në Panairin  e Prishtinës. Gëzon fakti që të gatshëm për ndihmë janë shprehur dhe afaristët, pronarët e plazheve, hoteleve dhe restoranteve. Nga ana tjetër nuk do […]