Articles Posted in the " Aktualitet " Category

 • Gjithnjë e më shumë turistë në Shqipëri, në vend të Malit të Zi

  Turistët që kanë planifikuar që pushimet t’i kalojnë në Mal të Zi, tani janë fokusuar tek Shqipëria, shkruan të dielen gazeta malazeze “Pobjeda”, teksa thekson se arsye për këtë janë masat strikte të shtetit malazez shkaku i pandemisë së koronavirusit. “Turistët nga Bjellorusia dhe Ukraina janë të interesuar të vijnë në Mal të Zi, por […]


 • Ritakim në shkollën e Sukubinës me mësuesen e parë

  Ritakim nē shkollēn e Sukubinës me mësuesen e dikurshme të viteve shkollore 1990-94 Nga Luljeta Avdiu Cura Sukubinē 28.06.2020 Mësuesja e klasës së parë asht dashnia e parê përshkollēn, asht motivimi i fêmijës në kontaktin e parë me bankat dhe me çanten që peshon randë.Mësuesja e klasës së parë asht dashnia që s’ ban me […]


 • Nimanbegu kërkon që të ndihmohet sektori i turizmit

  Nënkryetari i Kuvendit Malit të Zi dhe Deputet i koalicionit „Shqiptarët të vendosur“ Genci Nimanbegu ka dalur sot në një konferencë për media lidhur me situatën që po kalon sektori i turizmit. Në këtë konferencë për media ai propozoi masat ekonomike për përmirësimin e gjendjes së shkaktuar me pandeminë kovid-19, transmeton Ulqini Online. Më poshtë […]


 • Pamje të ”frikshme” nga plazhet e Ulqinit

  Data 29. 06. 2020, ora 14. Kjo fotografi e shkrepur në kohën e sipërshënuar në një nga plazhet e Ulqinirt tregon shumë, shumë më shumë se fjalët që mund të i’a bashkangjesim. As edhe një pushues në një nga plazhet më të mira të qytetit tonë. Shpresa e të gjithëve është hapja e kufijëve, jo […]


 • UDSH pezullon veprimtarinë e Kryesisë së degës të Malësisë, ja vendimet tjera

  Këshilli Qëndror i UDSH-së, në një kumtesë për opinion informon se në mbledhjen e mbajtur me 27.06.2020 në Ulqin, duke analizuar situatën aktuale në Degën e Malësisë, si dhe duke vlerësuar rëndësinë e zgjedhjeve që po vijnë ka miratuar këto përfundime:1. Pezullohet veprimtaria e Kryesisë e Degës së Malësisë;2. KQ autorizon anëtarët KQ të cilët […]


 • Vuçiq: Do të jetë mirë për ne nëse fiton Trump

  Zgjedhjet e nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shihen si determinuese të shumë proceseve që ndërlidhen me Ballkanin Perëndimor e në veçanti për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Për shumë ekspertë të huaj, situata do të jetë në favor të Kosovës në rast se Joe Biden do të fitoj garën presidenciale […]


 • Cungu ftesë Zenkës

  Zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi do të mbahen me 30 gusht të këtij viti. Në këtë prizëm duket se edhe partitë shqiptare përkatësisht prijesit e tyre kanë filluar të jenë aktiv. Para katër vjetësh, në një distancë të ngjashme prej zgjedhjeve parlamentare, formuam koalicionin “Shqiptarët e Vendosur”. Ky bashkëpunim ynë katërvjeçar politik që kapërceu […]


 • MASAKRAT SERBE NË SHQIPËRI 1913

  Nga Nikë Gashaj Në maj 1913 Fuqitë e Mëdha u kërkuan trupave serbe e malazeze të tërhiqeshin nga Shqipëria Qendrore dhe Veriore të pushtuara prej tyre. Serbia, nga zemërimi që po humbte portet e Shkodrës dhe të Durrësit, la pas një vazhdë shkatërrimesh gjatë tërheqjes së trupave të saj. Ashtu që në shtator 1913 shpërtheu […]


 • 50-VJETORI I BESELIDHJES SE MALESISE

  Nga Gjeke Gjonlekaj / New York Malësia jonë në Mal të Zi  në vijën horizontale fillonë në Han të Hotit dhe vazhdon deri në Urë të Zharnicës dhe sipas hartave të vjetëra vazhdon deri në Gur të Kuq. Ndërsa  vija vertikale fillon në Liqë të Shkodrës dhe vazhdon nëpër Bukoviq  nëpër Grecë dhe përfundonar afër […]


 • KURIOZITETE (PJESA E PARË)

  Nga ARI UKIMERI – PEDAGOGE 1. Popujt e Lindjes së lashtë njihen ndër shpikësit dhe zbuluesit më të mëdhenjë në disa fusha shkencore. Arritjet e tyre në fushën e astronomisë dhe të mjekësisë janë të mëdha. Ndër astronomët më të njohur arab ishte GJILBËR EL TARIK. Udhëtimi i tij në mbarë botën la gjurmë të […]