Articles Posted in the " Rajoni " Category

 • Kosovë: BE kërkon që Trepça të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

  Edhe përkundër faktit se Kuvendi i Republikës së Kosovës ka votuar Statutin e ri për Trepçën, zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç, ka thënë çështja e Trepçës duhet të zgjidhet nëpërmjet marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. “Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut, ka për qëllim që të gjitha […]


 • Basketbollist i njohur serb, Kosova nuk i takon Serbisë

  Basketbollisti i skuadrës turke, Fenerbahce dhe i Përfaqësueses së Serbisë, Nikola Kalinic, në një intervistë të gjatë për mediat serbe, e ka pranuar se Kosova nuk i takon më Serbisë, shkruan zeri.info. “Qëkur di për vetem time, e jam i lindur në vitin 1991, ka probleme dhe shqetësime rreth Kosovës. Jam i vetëdijshëm se dikush […] • Ndodh në Kosovë: Për 100 vende pune konkurruan 20 mijë qytetarë

  Për 100 vende pune në KEK konkurruan 20 mijë qytetarë 20 mijë qytetarë kanë aplikuar për 100 vende pune të lira në Korporatën Energjetike të Kosovës, raporton KTV. Ndër ta edhe banorë të Fshatit Shipitullë, të cilëve u është garantuar punësimi përmes marrëveshjes për shpronësim. Por, edhe pse ky është konkursi i katërt i hapur […]


 • LDSH uron Kosovën për formimin e ushtrisë

  Lidhja Demokratike Shqiptare, përshendet dhe uron krerët e Kosovës, për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës.  Edhe neve, shqiptarëve në Mal të Zi, na gëzon fakti që sot, 19 vite pas luftës për çlirimin e Kosovës, Kosova bëhet me Ushtri, kështu thuhet në një kumtesë të LDSH të nënshkruar nga […]


 • Ushtria e Kosovës – një “Made-in U.S.A!” ne Ballkan!

  Nga Beqir SINA NEW YORK CITY : Koordinatori Nacional për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri, ka thënë se pa diasporën shqiptare në Amerikë, Kosova, kurrë nuk do të ishte e pavarësuar, dhe nuk do të ishte këtu ku është sot. Këto komente Tahiri, i ka bërë pasi kthimit nga Amerika, ku ai ka marrë pjesë bashkë […]


 • “EDHE UNË JAM ME STUDENTËT!”

  “Shpresa kryesore e një vendi është edukimi i mirëi rinisë së tij.” Nga Frank Shkreli Ishte rinia dhe studentët shqiptarë që ndihmuan në bërjen e ndryshimit të madh, me shembjen e regjimit komunist të Enver Hoxhës, pothuaj 30-vjet më parë.  Por thirrja dhe ëndërra e tyre, pas pothuaj gjysëm shekulli diktaturë komuniste, që t’a bënin […]


 • 100 VALBONA NË VALBONË

  Nga Ramiz LUSHAJ Krejt e veçantë. E pazakontë. Ndodh për herë të parë. Kësaj të shtune që po mbrri kanë me shkue në Valbonën turistike, historike e kulturore 100 vajza nga Kosova me emrin e bukur Valbona. E kush tjetër përveçse ambasadorit të Shqipërisë në Kosovë, z. Qemal Minxhozi, mund të jetë ideator e organizator […]


 • Gjigante: Skulptura artistike e Skënderbeut në Labinot të Elbasanit (FOTO)

  Kjo vepër përcjell shumë emocion, dhe Heroi ynë duket sikur është i gjallë.Fiqiri Kasa, më në fund ka realizuar një set fotografik me kryeveprën e tij, portretin gjigand të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu Skulptori i veprave të mëdha, Fiqiri Kasa, më në fund ka realizuar një set fotografik me kryeveprën e tij, portretin […]


 • Kosova vendos taksë doganore 100% për produktet serbe

  Qeveria e Kosovës ka vendosur të mërkurën që taksa doganore për produktet e Serbisë nga 10% të shkojë në 100%, duke i dhënë një goditje “bombastike” transportit të mallrave mes dy vendeve. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj përmes një postimi në “Facebook” ka thënë se vendimi për vendosjen e masës 100% për produktet serbe hynë […]