Articles Posted in the " Ulqin " Category

 • ”NË FUND PRAPË SHASI DO FITOJË”

  Nga Haxhi Sulejmani * Shasi është mësuar me shkeljet e çizmeve jonjerëzore e shkatërrimtare. Megjithatë, përkundër gjithçkaje, ata që e gjymtuan dhe e luftuan, sot janë larg prej liqeni, kurse Ai është po aty, mbi syrin e ballit, mbi Liqenin e Shasit. Reagimi i vjetëm dhe i sivjetëm i qytetarëve autokton dha frytet e veta […] • ”Međurečka” në Kllezën të Anës së Malit (foto)

  Para dhe pas urës së re të Klleznës e ndërtuar si pjesë e rrugës së sapopërfunduar Ulqin – Krythë është vendosur një tabelë informuese me mbishkrimin ”Međurečka” që tregon për përronin që kalon atypari. Ajo që bie menjeherë në sy është shkrimi në këtë tabelë vetëm në gjuhën malazeze në një vend dhe në një […] • Shërbimi i parkingut fillon me punë, ja çmimet

  Parlamenti i Ulqini ka kaluar të gjitha vendimet që kanë të bëjnë me punën e Shërbimit të parkingut në Ulqin. Sipas elaboratit të propozuar janë vendosur edhe çmimet për zonat e qytetit. Në këtë mënyrë zona nga lokali ”Pallma” deri të ”Hollegro” do të ketë çmimin 0,60 euro për një orë parking ndërsa në lagjet […]


 • Kësaj fundjave manifestimi tradicional gjithëpopullor ”Dita e Rumisë 2019”

  Kësaj fundjave, me 09 qershor 2019, Shoqata e bjeshkatarëve ”Rumia” nga Ulqini organizon për të tetin  vit me radhë manifestimin tradicional gjithëpopullor ”Dita e Rumisë 2019”. Qëllimi kryesor i këtij manifestimi është ruajtja dhe përtëritja e traditës shumëshekullore të popullatës vendore të daljes në majen e malit Rumisë, i cili konsderohet si simbol i ekzistencës […]


 • Mos të rrezikojmë kulturën shqiptare në Ulqin

  Nga Gjekë Gjonaj Çdo investimi në fushën e kulturës,  sado  simbolik qoftë, siç është rasti i fundit i pastrimit të kino-sallës në qendër të Ulqinit  i gëzohem. Jo pak. Por shumë,  mbase kjo fushë gjithëherë  prej se mbaj mend unë nuk është trajtuar në nivelin e duhur nga ana e  shtetit, as në kohën e […]


 • Futboll: Otrant humbet në Kotor

  Ekipi Otrant Olimpik humbi pasdrekën e së dieles në nga Bokeli i Kotorit në ndeshjen e drejtpërdrejt për vendin e tretë, vend që çon në barazh për në ligën e parë futbollistike të Malit të Zi. Edhe pse Otranti kaloi në avantazh në minutin e 14-të të takimit me autorin e golit Daciq vendasit arritën […]


 • Ping-pong: Mbi 150 pjesmarrës në turneun ”Trofeu i Ulqinit”

  Këtë fundjavë në Ulqin po mbahet turneu ndërkombetar në ping pong me pjesmarrjen e sportisteve nga Mali i Zi, Kosova, Shqipëria, Serbia, Bosna e Hercegovina dhe Maqedonia. Numri prej mbi 150 sportistave tregon për një turne të nivelit të lartë. Garat janë të konceptuara ashtu që pjemsarrësit marrin pjese në kategoritë nga më të rinjtë […]


 • Lokali në Ulqin ofron edhe syfyrin gjatë muajit të Ramazanit

  Prej ditës së marte Resturant Bonita stratoi me syfzre gjatë muajit të bekuar te Ramazanit. Syfyri sherbehet nga ora 23:00 deri ne oren 04:00 me ushqime tradicionale dhe shume artikell te tjera. Çmimet jan te volitshme dhe simbolike gjate muajit të bekuar te Ramazanit, kështu thuhet nga ky lokal