Articles Posted in the " Aktualitet " Category

 • Sulejmani: Konstandini si fenomen që krekoset prej fëmijërisë

  Nga: Dr Argëzon Sulejmani Emri që ka emëruar personazhe të shquara të jetës dhe kulturës kombëtare, nga dje e për një kohë të gjatë do të humbojë në qenjen e djalit 26 vjeçar që për arsye banale qëlloi për vdekje 4 persona. Të gjithë e thonë njëzëri, me aq sa zë kanë e ju del […]


 • Si u festua në Ulqin ndeshja Shqipëri – Serbi (foto)

  SI U FESTUA NË ULQIN NDESHJA SHQIPËRI – SERB NGA TIFOZËT E SAJ ULQINAKË Shkruan:  Muhamet Nika, Përpjekja e parë sportive për të ringjallur ndeshjet e vjetra sportive në futboll ndërmjet dy kombëtareve, asaj të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd – shqiptarëve dhe serbëve,si dikur, pas luftës së Kosovës , u pa se dështoi. Takimi […]


 • Nga Ulqini deri në Durrës/ Emigrantët shqiptarë në Venedik

  Histori/Dokumente origjinale nga Arkivi Shtetëror i Venedikut zbulojnë të kaluarën e emigrantëve shqiptarë në Venedik Lovorka Coralic/ Zagreb Gjatë shekujve të kaluar Venediku ishte i njohur si qytet që tërhiqte emigrantë, udhëtarë dhe vizitorë nga e mbarë bota e asaj kohe. Me zhvillimin dhe forcimin e fuqisë ekonomike të Republikës, në kohën kur hapësira e […]


 • Sait Zejnelaga, mjeshter me nam

  Shkruan: Ismet Karamanaga Sait Zejnelaga është marangoz, mjeshtër me nam, një njeri i cili edhe pse në moshën 85-vjeçare punon në punishten e tij në Mahallën e Re. Është mjeshtër i cili si një artist e modelon drurin, “dërrasën”, duke i dhënë formën e duhur. Më i njohuri në qytetin e Ulqinit, më mirë të […]


 • Edhe një objekt ”modern” në Ranë

  Në vendin e objektit të tanishëm të parafabrikuar hoteliero turistik në Ranë të Ulqinit së shpejti pritet të ndërtohet edhe një objekt bashkëkohor. Në tokën prej 465m2 do të ndërtohet një objekt i ri, mësohet nga sekretari i urbanizmit në komunën e Ulqinit Mustafa Gorana, shkruan Vijesti. Një propozim interesant për këtë vend ka dhënë […] • Forca, PD dhe Iniciativa qytetare ngrisin padi penale kundër “Informer CG”

  Deputetet e partive shqiptare në Parlamentin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu dhe Nikë Gjeloshaj kanë ngritur padi penale kundër “Informer CG” për shkak të teksteve ofenduese që kjo gazetë ka shkrua për popullin shqiptarë. Te dy deputet në konferencë për shtyp kanë deklaruar se është ngritur padi gjithashtu edhe për kryeredaktorin e “Informer CG” […]


 • Jugopetrol para 20 viteve kërkonte naftë në Valdanos

  Para plot 20 viteve kompania e derivateve Jugopetrol kishte kërkuar naftë në shumë zona në bregdet. Jo larg nga Budva ato kishin mundur që të gjejnë naftë por jo në sasi për shfrytëzim komercial. Kërkimet për naftë në zonën e bregdetit zgjasin me dekada por pa rezultate të kenqashme. Kështu, edhe në qytetin e e […]