Articles Posted in the " Histori " Category

  • 550 vjetori i ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skenderbeu -Lexoni 13 shkrime të veçanta

    Me rastin e 550 vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – 13 shkrime të veçanta nga Aurenc Bebja, Francë   https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrim-botuar-ne-france-ne-vitin-1653-gjergj-kastrioti-sipas-at-nicolas-caussin/   https://www.darsiani.com/la-gazette/fjalimi-i-fundit-madheshtor-i-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/leterkembim-i-vitit-1461-mes-sulltan-mehmetit-dhe-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/gjergj-kastrioti-princit-te-tarentes-ja-kush-jane-shqiptaret-e-mi/   https://www.darsiani.com/la-gazette/gjergj-kastrioti-sipas-historianit-francez-germain-lefevre-pontalis/   https://www.darsiani.com/la-gazette/zvicer-1577-botimi-i-portreteve-te-rralla-te-gjergj-kastriotit-pirros-se-epirit-dhe-aleksandrit-te-madh/   https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrimi-i-1606-elokuenca-sekreti-i-suksesit-te-gjergj-kastriotit-skenderbeut-ne-fushen-e-betejes/   https://www.darsiani.com/la-gazette/kritika-e-vepres-opera-de-scanderberg-ne-librin-francez-te-1757/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1818-skenderbeu-nje-luftetar-i-madh-qe-beri-mrekulli-te-verteta-ne-nje-teater-kaq-te-vogel/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-i-1621-vargjet-e-nje-nder-poeteve-me-te-rendesishem-franceze-te-shek-xvi-thurur-gjergj-kastriotit-imitoni-skenderbeun-o-franceze/   https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/

  • Si është jetuar në Podgoricë në vitin 1883 (foto)

    Portali cdm ditën e merkurë ka publikuar një shkrim të titulluar ”Si është jetuar në Podgoricë në vitin 1883” nga ku kemi shkëputur një detaj nga foto ilustruese e këtij shkrimi. Në këtë foto shihet një burrë me veshje kombetare shqiptare duke ecur në një rrugë të kësaj lagjeje të Podgoricës së athershme. Fotografi sa […]

  • Kritika e veprës “Opéra de Scanderberg” në librin francez të 1757

            Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Dhjetor 2017   Në veprën e autorit francez, Pierre-François Guyot Desfontaines, “L’esprit de l’abbé Des Fontaines, ou Reflexions sur differens genres de science et de litterature. Tome 4”, gjejmë një kritikë të veçantë, pikërisht në faqen n° 293, në lidhje me veprën me titull “Opéra de […]