Mineta-zekaBENSALEM, PANNSYLVANIA : Duke iu referuar një video të trasmetuar, dje, prej kanalit 6  televizivë – WPVI-TV abc, thuhet se policia – po punon duke ndërtuar skemën e vdekjes së një vajze 16 vjeçare e goditur me makinë e tipit Ford Bronco-  cila drejtohej nga një 18 vjeçarë, në qytetin Bensalem në Pennsylvania, sot pasdite.

Shefi i policisë së qytetit ka pranuar se policia po punonë për të ndërtuar skemën një çështje penale, të ngritur kundër një shoferi 18-vjeçar, i cili solli dhe vdekjen një vajze 16-vjeçare – e cila në momentin që u goditë nga makina – ishte duke marrë autobusin e shkollës së saj – pikërishtë, dje të mërkurën në mëngjes.

Fatkeqësishtë, mësohet se viktima e këtij aksidenti tragjikë, është një vajzë shqiptare e quajtur Minete Zeka, një i studente në Shkollën e Mesme Bensalem, e cila gjeti vdekjen pas përplasjes së automjeteve në kryqëzimin Bensalem Boulevard dhe Bridgewater Road. .

Megjithëse, deri tani thotë televizioni abc, nuk ka pasur asnjë akuzë të ngritur kundër shoferit 18 vjeçar – studenti i Shkollës së Mesme Buck County Technical, por policia thotë se automjetiti të tij mbas inspektimit i janë gjetur probleme të shumta, që lidhen edhe me goditjen e vajzës 16 vjeçare.

Një zyrtar i policisë e përshkroi automjetin SUV tipi Ford Bronco, si një “makinë me shumë probleme të rënda.”

Burimet e televizionit thonë atij i mungonte edhe “uji shkrirës” që lanë xhamat e makinës – mbasi në atë moment të aksidentit xhamat e automjetit mund të kenë qenë të mbuluar me akull.

Televizioni i kanalit të 6  televizivë – WPVI-TV abc,  ka mësuar automjeti nuk mund të ketë qenë edhe i regjistruar ligjërisht.

Policia, thotë simbas hetimeve se shoferi as nuk e ka parë viktimën – përderisa ai ka ” injoruar dritat e ndezuara të cilat janë shenja për të ndaluar dhe hapur krahun për autobusin e shkollës kur është i ndalur duke marrë ose zbritur nxënsit e shkollës.

Hetuesit, thonë se kanë konfiskuar edhe telefonin celular të shoferit për të përcaktuar nëse ai kishte qenë në përdorim në kohën e aksidentit.

Stacioni i Policisë në qytetin Bensalem ka hedhur një numër telefoni dhe kushdo që mund të ketë qenë dëshmitarë i këtij aksidentit – mund të kontaktojë hetuesit në këtë numër : 215-633-3719.

Në natën e mërkurë, pra dje miqtë dhe familja u mblodhën për të kujtuar Minete Zekën, në vendin ku ajo mbeti e vdekur si pasojë e këtij aksidenti tragjikë, duke ndezur qirinjë, dhe u lutur për shpirtin e saj duke vendosur edhe lule tek fotografitë e saj në anë të rrugës.

Në një postim në rrjetin social facebook Shoqata “Bijte e Shqipes”, në Philadelphia, shkruan se ndjehet shumë e tronditur nga njofimi për vdekjen aksidentale të vajzës 16 vjeçare Minete Zeka, e bija e Selim Zekës nga Ulqini (v.j.) –  me banim në Bensalem,

Kurse shton se “Duke shprehur ngushëllimet për familjen dhe gjithë të afërmit e saj, Shoqata “Bijtë e Shqipes” bëhet pjesë e kësaj dhimbje dhe njëkohësisht lutet që – familja Zeka të gjejë forcë për t’a përballuar këtë humbje të madhe të vajzës së tyre të dashur./B.Sina/

By admini

One thought on “SHBA: Humb jetën vajza 16-vjeçare në Pennsylvania”
  1. Ngushllime familjes! Tragjedi e rande me humb vajzen tue u rrite dhe shkollue. Zoti ju dhasht force prindve.

Comments are closed.