Articles Posted in the " Diaspora " Category

 • Shoqata Malësia e Madhe në New York mbajti takimin e parë

  Tubimi ishte mjaftë shpresëdhënës dhe inkurajues thotë professor Gojçaj duke shtuar se me këtë rast u formua edhe një komision i këtushëm për ngritje fondesh, mbase sipas parallogaritjeve duhen siguruar këtu në diasporë, rreth 200,000 dollar BRONX NEW YORK : Shoqata Malesia e Madhe e New Yorkut , e cila vepron në zonë e Tri-Shtetshti, […]


 • Mbrëmje për ngritje fondesh për Shkollën Shqipe në Bronx

  Beqir SINA- Bronx – New York DioGuardi : “E ndiej shpirtërisht, se edukimi i të rinjve shqiptarë në Amerikë, në gjuhën shqipe, është një nga pjesët më të rëndësishme, të jetës së shqiptarëve të Amerikës. Ajo është padyshim, mënyra më e mirë për të nxitur fëmijët shqiptarë në Amerikë, që të ruajnë indetitetin e tyre […]


 • Avokati Sabri Gjoni dhuron 5000$ për kulturë në vendlindje

  Avokati i mirënjohur nga Ana e Malit i cili vepron dhe punon në SHBA ka ndarë një shumë prej 5000$ për SH.A. ”Tradita” nga Ana e Malit. ”Kjo ndihmë do na shërbejë si një motiv dhe nxitje dhe më e madhe për tu angazhuar edhe më fuqishëm në shpalosjen e folklorit dhe kulturës së trevës […]


 • Talentia Dea Elezaj shkëlqen në Carnegie Hall

  Beqir SINA – New York NEW YORK CITY : Të mërkurën, më 11 mars, në përvjetorin e katërt të tërmetit dhe cunamit që shkatërroi pjesë të Japonisë në vitin 2011, Kori i Talenteve të Reja të Qytetit të Nju Jorkut, e udhëhequr nga Elizabeth Nunez, u bashkua me korin e Talenteve të Reja nga Japonia, […]


 • AKT DISKRIMINUES NE TUZ – REAGON DIASPORA

  PARA GJUHËS DHE FLAMURIT PËRULEMI TË GJITHË Shqiptarët në Diasporë i gëzon fakti i çdo nisme që përmirëson jetën e bashkëkombësave  tanë  në vendlindje, mirëpo  njëkohësisht na shqetëson dhe brengos deri në pafundësi diskriminimi konstant dhe sistematik i të drejtave të bashkëkombësave tanë në vendlindje nga aparati shtetëror malazias dhe politika e tyre  sistematike antishqiptare. […]


 • Shoshisin problemet, vazhdojnë me punë

  Përfundimet nga mbledhja e Kryesisë së Fondacionit Plavë – Guci dhe Grupit  aktiv nga komuniteti Më 7 mars 2015 , Kryesia e Fondacionit Plavë- Guci (FPG) mbajti një mbledhje të zgjeruar me 13 anëtarë aktiv të komunitetit.  Mbledhja u organizua si rrjedhojë e fërkimeve ndërmjet anëtarëve të Kryesisë dhe organeve udhëheqëse të saj. Sidomos publikimi […]


 • Boston 1965: SHQIPTARË A DËGJUAT? IMZOT NOLI NUK ËSHTË MË MES NESH!

  Botuar në gazetën “Dielli” të Bostonit më 17 Mars 1965 Nga Dr. Athanas Gegaj editor i “DIELLIT” dhe mik besnik i Fan S. Nolit. Njeriu që përfaqësoi racën shqiptare, si kryetar fetar, si shkrimtar, si studioz, si poet, si udhëheqës nuk është më! Ati i shqiptarëve, që kishte përsonifikuar të gjitha gjërat e shenjta të […]
 • MARSHIMI QË NDRYSHOI AMERIKËN

  Nga Frank Shkreli 50-vjetë më parë, më 7 mars, 1965 qindra veta u mblodhën  në qytetin Selma të shtetit Alabama për të marshuar drejtë kryeqytetit Montgomery të atij shteti.  Ata marshuan për të siguruar që afrikano-amerikanët të mund të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetore për të votuar — madje edhe përball një sistemi ndasishë […]