kaplan-buroviqAlbanologu shqiptar nga Ulqini, Kapllan Resuli, por që tani mbanë mbiemrin Buroviq, në një intervistë për mediat serbe, ka folur për prejardhjen e shqiptarëve dhe të ardhmen e shtetit të Kosovës. Ajo që e bënë të veçantë këtë intervistë, është fakti se ai ua ka kaluar edhe historianëve dhe intelektualëve serb, sa i përket mohimit të historisë së shqiptarëve

Por kjo çfarë thotë ai nuk duhet t’i habitë shumë shqiptarët, pasi ai së fundi vetën e tij më nuk e konsideron shqiptar, por serb.

Akademiku, Kaplan Buroviq, i lindur në Ulqin, i cili për dekada të tëra jeton në Gjenevë të Zvicrës, ka folur për historinë e Ballkanit dhe në veçanti asaj të shqiptarëve dhe të Kosovës, transmeton lajmi.net.

Albanologu dhe ballkanologu, mohon pretendimet e shqiptarëve se janë populli më i vjetër dhe se kanë origjinë Ilire.

Burkoviq thotë se kjo tezë, jo vetëm që shkencërisht nuk është e bazuar, por përkundrazi shkencëtarët botërorë kanë dëshmuar se Shqiptarët nuk kanë kurrfarë lidhje me Ilirët.

Sipas tij, akademikët austriak dhe profesorët universitar Gustav Ëeigand, Gustav Meier dhe Norbert Jokl, por edhe shkencëtarët më të mëdhenj shqiptar Eqrem Çabej, Aleks Buda, kryetar i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Shaban Demiraj, kryetar i dytë i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, jo vetëm që e kanë pranuar që shqiptarët nuk janë autokton apo me prejardhje Ilire, por edhe këtë gjë e kanë dëshmuar në studimet e tyre shkencore.

“Kështu Qabej dëshmon se gjuha shqipe është formuar në Rumaninë e sotme, qysh në shekullin e gjashtë, dhe se prej atje shqiptarët kanë arritur qysh në shekullin e dhjetë në fushën Mata mbi Tiranë. Prej aty janë shpërndarë në të gjitha anët e Shqipërisë së sotme, e cila në atë kohë ishte e banuar kryesisht nga serbët. Pas pushtimit turk, këta shqiptarë kaluan edhe kufijtë e Shqipërisë së sotme dhe do të shkuan në Serbi, Maqedoni dhe Mal të Zi”, ka thënë Buroviq për të përditshmen “Vecernje Novosti”.

“Ashtu si gjithë popujt e botës, edhe shqiptarët kanë kulturën e tyre, e cila është e lidhur me Shqipërinë e sotme, e jo për Kosovën. Kjo kulturë daton nga fundi i mesjetës, dhe në shumicën e rasteve e kanë krijuar të huajt. Jashtë kufijve të Shqipërisë e deri tek rrënjët e tyre, nuk kemi kulturë shqiptare. Libri i parë i botuar në gjuhën shqipe është nga viti 1555, dhe atë e ka shkruar një kroat dhe është botuar nga një shtëpi ortodokse e Malit të Zi. Abetaren e parë shqipe e ka përpiluar një vllah me emrin Naum Veqilharxhi në vitin 1844, derisa abetarja e parë pas çlirimit dhe shpalljes së Shqipërisë shtet i pavarur në vitin 1913, është shtypur në Serbi, dhe e ngarkuar në kuaj është transportuar në Shqipëri”.

“Pjesën më të madhe të monumenteve kulturore i kanë ndërtuar serbët. Se ekzistojnë themelet e ndonjë kishe bizantine aty, kjo nuk do të thotë se kishat e reja të ndërtuara janë bizantine”.

“Ekziston mundësia që në themelet e Kullës së Ajfellit në Paris të ketë qenë ndonjë ndërtesë romake, por ajo prapë se prapë i takon francezëve. Pas Luftës së Parë Botërore, në Kosovë ka pasur më pak se 400.000 shqiptarë. Ndërsa në mes të dy luftërave në veçanti pas Luftës së Dytë Botërore, numri i shqiptarëve është rritur, por jo aq sa ata sot po e falsifikojnë. Si gjatë pushtimit turk, dhe më vonë e edhe sot, shqiptarët janë vendosur në malet shqiptare në Kosovë, sepse atje në malet e tyre nuk ka pasur nga çfarë të jetojnë”, thotë albanologu kontrovers.

Për ardhjen e shqiptarëve në Ballkan ai thotë se ata aty erdhën si paganë, ndërsa besimin krishterë e kanë marrë pjesërisht nga serbët dhe pjesërisht nga Grekët por vetëm sipërfaqësisht, sepse thellë në shpirtin e tyre kanë vazhduar me paganizëm.

“Deri në vitin 1924 nuk kanë arritur të krijojnë kishën e tyre. Rrjedhimisht as nuk e kanë ndërtuar kishën. Aty ku kanë arritur i kanë minuar. Katolicizmin e kanë pranuar nga dioqeza e Barit dhe peshkopët serbë. As shqiptarët ortodoks as ata katolikë deri në ditët e sotme nuk kanë ndonjë shenjtorë të tyre. Të gjithë shenjtorëve të cilët ata i luten janë të huaj”.

Ai thotë se “Kosova do të kthehet në krahët e prindërve të saj Serbisë dhe atë së shpejti, ndoshta edhe në ditët tona”.

Burkoviq flet edhe për Dimitrije Tucoviqin, dhe i thotë arsyet e tij, pse shqiptarët e respektojnë atë.

“Dimitrije Tucoviq është një serb Social Demokrat i cilin në vitin 1914 ka botuar në Beograd një libër me titullin “Serbia dhe Shqipëria”. Ai ishte indoktrinuar me historinë e falsifikuar të popullit shqiptar, kështu që problemet serbo-shqiptare i ka trajtuar me këto pozicione. Natyrisht se kjo u pëlqen shqiptarëve, dhe për atë e “respektojnë”. Në shenjë mirënjohjeje dhe respekti, po të kishte rënë në duart e Enver Hoxhës edhe atë do ta gjente belaja sikurse mua”, thotë Burkoviq.

Kaplan Buroviq është albanolog, i cili sot jeton në Gjenevë. Ka diplomuar albanologjinë në Shkup dhe në gjuhën dhe letërsinë shqipe në Tiranë. Për kritikat drejtuar Titizmit dhe Enverizmit ka vuajtur një kohë të gjatë nëpër burgje. Ka kaluar plotë 33 vite në burgjet jugosllave dhe ato shqiptare. Ai ka të botuara disa libra shkencorë. Këto ditë feston gjysmë shekulli që nga publikimi i romani “Tradhtia”, i cili përdoret në librat shkollore në Shqipëri. Para pesë viteve është larguar nga Shqipëria dhe i është bërë serb, rrënjë të cilat thotë se i ka gjetur përmes kërkimeve shkencore. (lajmi.net)

By admini

8 thoughts on “Albanologu shqiptar proserb nga Ulqini mohon historinë shqiptare: Kosova do t’i kthehet Serbisë”
 1. E keni gabim. Ai as nuk është albanolog, as nuk është letrar e as nuk është shqiptar. Të vëllain e ka patur oficer në marinën jugosllave. Mbiemri i tyre është Resulbegoviq.
  Në disa tituj librash qëndron emri i tij si autor, por e vërteta qëndron në faktin se autorë janë të tjerë.
  Libri me i njohur me emrin e tij si autor është “Tradhëtia”, autor tëtë cilit janë Ramadan Rexhepi dhe Haki Limani. Për më tepër për gazetarët do ishte më mirë ta pyesnin z Buriq se si i ra në duar dorëshkrimi dhe si e publikoj se sa të na i sjellin përrallisjet e tij senile se me kë kanë lidhje shqiptarët dhe nga do të shkoj Kosova! “

 2. Një person si i quajturi Kapllan Resuli (Buroviq), i cili nuk e din me siguri identitetin e vet, nuk ka sesi të flasë për identitetin dhe prejardhjen e shqiptarëve. Mbasi u shfaq për një kohë të gjatë si mik i shqiptarëve, hëngri e piu me ta dhe i ndau gëzimet e hidhërimet e jetës me kosovarët dhe me shqiptarët në përgjithësi, tani kujtohet papritmas dhe deklaron botërisht se paska qenë serb dhe nuk e paska ditur. Po, natyrisht, një serb i bastarduar ndër shekuj, me fe myslimane dhe me emër shqiptar, të vetin dhe të fëmijëve të tij. Kësisoj, ai po e paraqet veten si një karikaturë serbe-shqiptare-kroate-boshnjake; mysliman-ortodoks-i pafe. . . dhe . . . pak nga të gjitha. Nuk ka faj i shkreti, se dështoi në Kosovë, kur u paraqit si mbrojtës i flaktë i çështjes shqiptare dhe nën rrogoz bënte lojën e zbulimit jugosllav. Pastaj shkoi gjoja që të gjente strehë tek shteti-amë, në Shqipëri. Po edhe atje ia grisën maskën dhe doli në shesh agjenti sllav. Kështu që i hëngri ca vite burg nga regjimi i Enver Hoxhës. Edhe në Jugosllavi ka qenë burgosur, mbasi donte të bënte lojë të dyfishtë spiunazhi. Po ai kujtonte se mund të ishte një Kim Filb; dhe kjo e mori në qafë. Ish-komunisti i Titos, e hëngri disa vjet supën e burgut të regjimit të tij, ashtu si edhe të burgjeve të Shqipërisë. I lodhur e i zhgënjyer nga peripecitë e shkaktuara nga vetëvetja, ai krijoi një urrejtje prej ujku ndaj shqiptarëve; prandaj tani flet kundër tyre si një i droguar, duke i bërë përshesh faktet historike.Ai është një mosmirënjohës i ndyrë ndaj kosovarëve dhe shqiptarëve, i paguar nga serbët për të vjellë vrer mbi këtë popull të lashtë e fisnik, të njohur si të tillë e të respektuar nga historianët dhe albanologët e vërtetë e të paanshëm, nga shkrimtarë e poetë me famë botërore, ndonjeri prej tyre edhe me kombësi serbe e kroate. Po është humbje kohe të merresh me një plak matuf si Kapllani, i cili nuk din se çfarë thotë tani, ndërsa harron se çfarë ka thënë më parë.

 3. Paska rrjedh edhe Kapllani. (Librin “Tradhtia” e ka shkrue Mahmud Dumani, por qe regjimi komunist ne Shqiperi ja faturoi per arsye te ndryshme Kapllan Resulit).

 4. Ibish neziri pse jeni aq i sigurt qe autor eshte haki limani,a mund te ma sjegoni dhe kush eshte haki limani flm shume!

 5. Ibish neziri sa jeni i sigurt qe autor eshte haki limani dhe ne qka po bazoheni dhe per cilin haki po mendon? Nese mundwni me ma spjegu flm shumw

 6. Enver Hoxha e kishte Burgosur ket faqezi ,qysh ne ate kohe e ka pare se kush eshte.

 7. Te merresh me ato cfare paraqet ky Kapllan Resuli,eshtye kohe e humbur.Cdo shqiptar kur lexon prononcimet e Kapllanoviqit e kupton mire se ai nuk ka asnje pike gjake shqiptari.

Comments are closed.