Articles Posted by the Author:

 • Aromë vendlindjeje në mërgim

  Një ndër shoqatat më aktive të diasporës sonë, shoqata Ana e Malit, për çdo vit organizon manifestime të rregullta për datat e rëndësishme kombetare të kombit tonë. Këtë vit kjo shoqatë për nder Festës së pavarësisë ka menduar që të kënaq mërgimtaret e shumtë, pak aromë vendlinjeje në mërgim,  duke sjellur shoqatën kulturore Tradita nga […]


 • SA JEMI …?

  Shkruan Agim Cukaj Ne në Ulqin shumica e popullsisë jemi me kombësi shqiptare. Të gjithë e duam vendin tonë, gjithashtu e duam edhe jemi krenar me kombësin tonë. Sikur t’u referohemi kafeneve edhe fushatave parazgjedhore do të thoja që jemi populli më patriot në rruzullin toksor. Për çdo ditë nëpër kafentë tona ndëgjojmë biseda të […]


 • 22 NËNTOR 1880- ATËHERË KUR ULQINI U MBROJT ME LUFTË

  (Me rastin e përvjetorit të betejës në Anë të Malit ) Ana e Malit ( Komuna e Ulqinit), ashtu si edhe shumë vendbanime të tjera shqiptare,me vendimet e Kongresit të Berlinit (1878), Konferencës së Ambasadorëve në Londër (1913) si dhe asaj të Parisit (1919) u ndanë padrejtësisht nga trungu i shtetit të tyre amë-Shqipërisë dhe […]


 • Banorët e Rozhajes tubohen që të tërheqin vërejtjen ndaj diskriminimit

  Banorët e Rozhajës  janë tubuar në momentin e fundit  që të tërheqin vërejtjen ndaj diskriminimit  shujmvjeçarë  dhe shkatërrimin e Rozhajës, si dhe  tërë Malit të Zi Verior , të cilën e realizon ky pushtet , ka vlerësuar deputetja e Malit të Zi pozitiv, Azra Jasaviq. Ajo  ka theksuar se Rozhaja gjithmonë ka disponuar me resurse […]


 • Cungu uron arritjen e koalicionit PDK-LDK në Kosovë

  Përshendesim koalicionin e dy partive më të mëdha PDK-LDK dhe arritjen e marrëveshtjes për qeverisjen e vendit. Shqiptaret e Malit te Zi e kanë përcjellë me vemendje gjendjen politike në Kosovë dhe arritjen e marrëveshtjes së mirëpritur në interesin më të mirë të Kosovës, thuhet në kumtesën për opinion të Forcës të nënshkruar nga kryetari […]


 • Basketbollisti Samir Shaptahu nga Tivari gjatë ndeshjes humb vetëdijen

  Derisa sa po zhvilloheshin sekondat e fundit të ndeshjes Peja – Sigal Prishtina, Samir Shaptahoviq gjatë një depërtomi, goditi njërin prej lojtarëve të Sigal Prishtinës, duke rënë pastaj pa vetëdije në tokë. Siç shkruan faqja në internet Indeksonline, pas intervenimit të shpejtë të mjekëve, kaloi më e keqja për lojtarin më të mirë të ndeshjes.


 • Gëzim Ibroçi mbetet i papunë

  Gazetari i njohur në qytetin e Ulqinit por tashmë i njohur edhe si protagonisti kryesor  organizatori i protestës dhe peticionit ”STOP diskriminimit – Duam te rsimohemi si shqiptarë”, nga muaji tetor gëzon statusit e të papunit. ” ( 20.09.2007—20.10.2014 )…. 7 vite, 1 muaj e 20 ditë pune të regjistruara në librezën e punës si […]


 • Ulqin: Për 5€ i’a thyejnë dritaren e automjetit (foto)

  Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur sot në parkingun e plazhit Miami Beach në qytetin e Ulqinit kur një automjeti i është thyer dritarja. Cak i hajduteve kanë qenë 5 euro brenda ne automjet. “Kujdes njerez se per 5€ ne dukje,shkon cope e grim xhami makines”, kështu shkruan qytetarja M.K. pas ndodhjes së pazakontë. Qytetarja […]


 • Nimanbegu, një pozitë më pak – Popoviq shef i klubit të deputeteve

  Andrija Popoviq do të kryesojnë gjatë tetë muajve të ardhshëm me klubin e deputetëve të partive shqiptare Forca – Alternativa shqiptare, Iniciativa qytetare kroate dhe Partisë liberale. “Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2012, anëtari i Partisë Liberale Andrija Popoviq ka formuar klubin e deputeteve me  deputetet e partive të pakicave në Parlament e Malit të […]