Nju-jorku-stoliset-me-flamuj-kuq-e-zi-2Beqir SINA – New York

Më shumë se 800 flamujt që mbajn shqiponjën e zezë me dy koka në një sfond të kuq janë janë vendosur qysh dje në disa nga rrugët kryesore në zemër të qytetit të Staten Island dhe Bronxit- Nju Jork.

BRONX  – STATEN ISLAND NYC – Lagjia më e madhe e shqiptarëve të Nju Jorkut, Bronxi, për të pestën herë dhe për herë të parë edhe ishulli i Staen Island ku mendohet se jetojnë afro 30 mijë shqiptarë, është përfshirë këto ditë nga atmosfera e festave të nëntorit, teksa i gjithë qyteti është zbukuruar e hijeshuar, i mbushur përplotë nga ngjyrat kuq e zi të flamurit tonë kombëtar.

Zbukurimet e “kryeqytetit” të ri të Shqiptarëve të Amerikës, Nju Jorkut, janë bërë në të gjithë shtëpitë klubet, e lokalet e shqiptarëve, në disa prej rrugeve më të frekuentuara nga shqiptarët si në Bronx, Bruklin, Staten Island, Kuins, e Longa Island.

Mirëpo ajo që të bie në sy menjëherë sa hynë në zemër të qytetit natyrisht që për të 5-tin vit me rradhë janë dy anët e rrugët e hijeshuar këto ditë me flamurin kuqë e zi, në segmenti e rrugës që mbanë emrin Nëna Tereses ” Lydig Avenue  dhe Hollanda Avenue,” Avenyja e famshme “Arthur Avenue”, si edhe anët e rrugëve që kanë shumë biznese e dyqane shqiptare, si në “Morris Park”, “Huge Avenue”, “187 Street”, “William Bridge”, “Pelham Park”,etj.

Këto rrugë dhe disa të tjera në ishullin Staten Island gjithë këtë javë, janë lajmëtarët e festës së pavarësisë, teksa janë të stolisure me flamurin kuq e zi. Ndërkohë, që edhe kompani argëtimi, shoqatat e arganizatat e komunitetit kanë ditë që  kanë nisur përgatitjet për mbrëmjet festive, dhe kan paraljmëruar koncerte me këngëtar edhe nga Kosova, Shqipëria dhe trevat e tjera shqiptare

Dy qytet më të mëdha me popullsi shqiptare në Nju Jork ishulli i Staten Island dhe Bronxi janë mbuluar këto ditë në vigjilje të 28 Nëntorit Ditës së Flamurit – Shpalljesë Pavarësisë së Shqipërisë me flamuj kuq e zi, dhe përkrah tyre në shenjë falënderimi ndaj SHBA-së për terë kontributin e saj që ka dhanë dhe që vazhdon të jap për Kosovën e çështjen shqiptare me flamuj amerikan.

Vendosja e flamujve është bërë i mundëshëme nga inisiativa Mark Gjonaj – i cili është dhe sponsorizuesi kryesorë me kontributin financiar edhe atë të veprimtarëve të tjerë të komunitetit si : Harry Bajraktari , Ben Çelaj, Beqir Kuka, dhe të rinjëve dhe të rejave nga Rrënjët Shqiptare (Marko Kepi president) dhe nga bordet e komuniteteve dhe disa anëtarëve të Këshillit të Qytetit.

Mark Gjonaj-Zëri Shqiptar në Asamblenë e Shtetit te New Yorkut, gjithmonë veprues për komunitetin tonë për dy vjet skuq sheshet dhe rrugët e Bronxit me Flamujt kuq e zi me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë .

Me këtë rast krenaria shqiptare – flamuri kuq e zi mund të shihet, këto ditë vigjilje duke u valivitur krah atij amerikan – lart mbi shtyllat e ndriçmit në rrugët e qyteti të Bronxit dhe ishulllit të Staten Island në nder të 102 Vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë të Shqipërisë, Ditës së Flamurit – 28 Nëntorit 1912.

Këtë vit më shumë se 800 flamujt që mbajn shqiponjën e zezë me dy koka në një sfond të kuq janë janë vendosur qysh dje në disa nga rrugët kryesore në zemër të qytetit të Staten Island dhe Bronxit- Nju Jork.

“Kjo i jep bashkësisë shqiptare, këto ditë feste edhe një ndjenjë tjetër të krenarisë sonë kombëtare, kur këto ditë në prag të festës së madhe Ditës së Flamurit, kemi për të parë këto flamuj kuq e zi – duke u valëvitur, përkrah flamurit amerikan si një faleminderim për atë çkan bërë për ne Shtetet e Bashkuara”, thotë Mark Gjonaj – i cili  shtonë “Se kjo është diçka që së bashku po e bëjmë për herë të pestë çdo nëntorë në Nju Jork.”

Mark Gjonaj, ose siç njihet ndryshe edhe si asamblesiti i parë shqiptarë në historinë e emigracionit shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, – i cili në fund të javës do të organizojë me shpenzimet e tij një festim darkë, e hapur për publikun e gjerë, në Nju Jork, darkë, e cila do të mbahet në Caterers Maestro-së në Bronx – Nju Jork, thotë se :”Ne jemi të inkurajuar të gjithë për të marrë pjesë këto ditë në shumë aktivitete të komunitetit shqiptarë në nderim të ditës së flamurit kuq e zi” dhe shtonë se “shqiptaro amerikanët dhe jo-shqiptarët pra komunitetet e tjera, gjithashtu, janë ftuar të marrin pjesë në ditën e kremtimit të pavarësisë tonë, për të festuar së bashku idealet tona të përbashkëta – të lirisë dhe të demokracisë.”

Sipas Gjonaj, jo zyrtarisht në zonën e Tri-Shtetshit, mendohet se janë mbi 250.000 shqiptarë dhe afërsisht 100,000 jetojnë në lagjet Bronx, Kuins, Bruklin dhe Staten Island në Nju Jork. Është e rëndësishme për shqiptarët që të vazhdojnë për të festuar kulturën e tyre dhe trashëgiminë,” ka deklaruar Gjonaj .

By admini