Monthly Archives: June 2020

 • Shas: Aksion në largimin e një specie bimore

  OJQ Green Life të hënën, 29 qershor 2020. në kuadër të projektit “Përmirësimi i infrastrukturës turistike në zonën e Liqenit të Shasit” realizoi aksionin e heqjes së specieve akacie (Amorpha fruticosa) me popullsinë lokale rreth Liqenit të Shasit, mësohet nga kjo organizatë, tranmseton Ulqini Online. Aktiviteti synonte të tërhiqte vëmendjen e popullatës lokale ndaj karakteristikave […]
 • Gjithnjë e më shumë turistë në Shqipëri, në vend të Malit të Zi

  Turistët që kanë planifikuar që pushimet t’i kalojnë në Mal të Zi, tani janë fokusuar tek Shqipëria, shkruan të dielen gazeta malazeze “Pobjeda”, teksa thekson se arsye për këtë janë masat strikte të shtetit malazez shkaku i pandemisë së koronavirusit. “Turistët nga Bjellorusia dhe Ukraina janë të interesuar të vijnë në Mal të Zi, por […]


 • Ritakim në shkollën e Sukubinës me mësuesen e parë

  Ritakim nē shkollēn e Sukubinës me mësuesen e dikurshme të viteve shkollore 1990-94 Nga Luljeta Avdiu Cura Sukubinē 28.06.2020 Mësuesja e klasës së parë asht dashnia e parê përshkollēn, asht motivimi i fêmijës në kontaktin e parë me bankat dhe me çanten që peshon randë.Mësuesja e klasës së parë asht dashnia që s’ ban me […]


 • Nimanbegu kërkon që të ndihmohet sektori i turizmit

  Nënkryetari i Kuvendit Malit të Zi dhe Deputet i koalicionit „Shqiptarët të vendosur“ Genci Nimanbegu ka dalur sot në një konferencë për media lidhur me situatën që po kalon sektori i turizmit. Në këtë konferencë për media ai propozoi masat ekonomike për përmirësimin e gjendjes së shkaktuar me pandeminë kovid-19, transmeton Ulqini Online. Më poshtë […]


 • Pamje të ”frikshme” nga plazhet e Ulqinit

  Data 29. 06. 2020, ora 14. Kjo fotografi e shkrepur në kohën e sipërshënuar në një nga plazhet e Ulqinirt tregon shumë, shumë më shumë se fjalët që mund të i’a bashkangjesim. As edhe një pushues në një nga plazhet më të mira të qytetit tonë. Shpresa e të gjithëve është hapja e kufijëve, jo […]


 • UDSH pezullon veprimtarinë e Kryesisë së degës të Malësisë, ja vendimet tjera

  Këshilli Qëndror i UDSH-së, në një kumtesë për opinion informon se në mbledhjen e mbajtur me 27.06.2020 në Ulqin, duke analizuar situatën aktuale në Degën e Malësisë, si dhe duke vlerësuar rëndësinë e zgjedhjeve që po vijnë ka miratuar këto përfundime:1. Pezullohet veprimtaria e Kryesisë e Degës së Malësisë;2. KQ autorizon anëtarët KQ të cilët […]


 • Vuçiq: Do të jetë mirë për ne nëse fiton Trump

  Zgjedhjet e nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shihen si determinuese të shumë proceseve që ndërlidhen me Ballkanin Perëndimor e në veçanti për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Për shumë ekspertë të huaj, situata do të jetë në favor të Kosovës në rast se Joe Biden do të fitoj garën presidenciale […]


 • Cungu ftesë Zenkës

  Zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi do të mbahen me 30 gusht të këtij viti. Në këtë prizëm duket se edhe partitë shqiptare përkatësisht prijesit e tyre kanë filluar të jenë aktiv. Para katër vjetësh, në një distancë të ngjashme prej zgjedhjeve parlamentare, formuam koalicionin “Shqiptarët e Vendosur”. Ky bashkëpunim ynë katërvjeçar politik që kapërceu […]