Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë vizitës zyrtare në Mal të Zi është takuar sot edhe me kryeministrin në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

Osmani, në një postim në Facebook, ka pohuar se me kryeministrin Abazoviq kanë biseduar rëndësinë e madhe të bashkëpunimit në mes dy shteteve.

 “Si dy shtete të orientuara kah e ardhmja euroatlantike, me kryeministrin Dritan Abazoviq diskutuam sot për rëndësinë e bashkëpunimit të vazhdueshëm në drejtim të jetësimit të këtij synimi të përbashkët”, ka shkruar Osmani.

Presaidentja ka thënë se dy vendet tona i përafrojnë edhe më shumë komuniteti shqiptar në Mal të Zi, si dhe ai malazez në Kosovë. “Andaj, potencuam rëndësinë e madhe të hapjes se kapitujve të ri të bashkëpunimit në tregti, arsim, turizëm e fusha të tjera në dobi të qytetarëve në të dy shtetet”, ka shkruar Osmani.

By admini