Nga Gjekë Gjonaj

Pas  një jave me të reshura të dendura shiu, të cilat shkaktuan përmbytje të mëdha  në shumë zona të Komunës së Ulqinit,  Ulqini sot  paradite u  përfshi nga reshjet e dëborës. Temperatura e mëngjesit është ulur në  zero gradë celsius gjë që ka sjellë edhe dëborën e parë në këtë dimër . Reshjet e borës  janë të rralla , prandaj  moti  ditën e sotme ka surprizuar banorët e këtij qytetit bregdetar .

Kamerat amatore dhe ato të televizionit  lokal të qytetit kanë vrapuar menjëherë për të fiksuar sa më parë pamjet magjepsëse. Pemët të zbardhura në sfondin e  detit me dallgë, automjete të bardha që sfidojnë borën, pulëbardha që sikur ndjejnë se moti ka marrë bardhësi, fëmijë kureshtarë në dritaret e shtëpive dhe apartamenteve, kudo.

Siç duket edhe nga këto  pamje, fjollat e borës po bien me  pak intensitet të shoqëruar me erë.  Dëbora është një spektakël i shumëpritur në  Ulqin dhe për këtë shkak njerëzit kanë nisur të postojnë menjëherë foto në rrjetet sociale.

By admini