Daily Archives: October 22, 2019

 • NË JUGOSLLAVINË E TITOS “JETOHEJ MIRË”!

  Shkruan: Haxhi Zeneli Shpesh dëgjojmë nga njerëzit të cilët kanë jetuar në ish Jugosllavin e Titos,se :”ka qenë mirë”! Por si ishte e vërteta e asajë Jugosllavie?. Nga shkrimet të ndryshme historike të kohës,bile edhe artikulli i “New York Times” shkruan për gjendjen e kohës ,por që nuk korrespodon e sakët me bindjet e popullatës […]


 • Regjistrohu në Maratonën e Pavarësisë Shkodër – Ulqin 2019

  Për të tetin vit me rradhë, Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi, në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit dhe Bashkinë e  Shkodrës, organizon Maratonën e Pavarësisë Shkodër – Ulqin 2019. Më 28 nëntor 2019 në ora 09:00, përballë  godinës së Bashkisë së Shkodrës, do të bëhet nisja e maratonistëve, ndërsa caku përfundimtar do […] • Starton on-line platforma për donacione GO FUNDME për KF Otrant Olympic

  Në kuadër të fushët për mledhjen e mjeteve për KF Otrant Olympic është hapur platforma on-line GO FUND ME për donacione. Administrator i platformës është ish fudbollisti i Klubit Allmir Koka i cili jeton dhe punon ne SHBA. I bëjmë ftesë të gjithë qytetarëve, në veçanti atyre në diasporë të japim kontribut për mbijetimin e […]


 • Mark Lucgjonaj përuron dy romane në Ulqin

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të organizojnë përurimin e romaneve “Fshati i heshtjes” dhe “Ligji i maskave” të autorit Mark Lucgjonaj. Përurimi do të bëhet të, të premten, më 25 tetor 2019, ora 18.00, në mjediset e Bibliotekës së Qytetit – Ulqin.


 • Aksident tragjik në Ulqin

  Njëzet e tetë vjeçari  nga Ulqini F.Z. humbi jetën  në një aksident që ndodhi rreth orës 4 të mëngjesit të sotëm, kështu shktuan rtcg. Aksidenti ndodhi në Bulevarin Teuta dhe sipas informacioneve jozyrtare nga policia, i riu vdiq në vend ndërsa dy vajza u plagosën rëndë. Vajzat e lënduara u shtruan në spitalin e Tivarit.


 • Mons. dr. Zef Oroshi mes pendës dhe predikimit

  Leonora Laçi Këto ditë u botua libri me autorësi të Mons.dr Zef Oroshit- “Log Kuvendit – Në trinomin fe- Atdhe- perparim” Botimet Volaj: 2019, kjo u përgatit dhe u sponsorizua nën kujdesin e mikut të ngushtë të Monsinjorit, publicistit z. Tomë Mrijaj, i cili ka qenë krahu i djathtë dhe autobiografi i tij. Libri vjen […]