Përkthyer nga WP

Nominimi i Presidentit Biden edhe për një mandat nuk mund të jetë i sigurt

Demokratët, asnjëherë në historinë e tyre, thonë analistët amerikan, nuk kan qenë më të “çoroditur” se sa me këtë, presidencë, kur pyeten se kush do të jetë e ardhmja e tyre.

Në të gjithë historinë e SHBA, ka ndodhur që pa përfunduar mandatin presidentët amerikanë u vranë: Abraham Lincoln, James Garfield, William McKinley, John F. Kennedy, dhe nisi fushata për kanidaturat e reja.

Koha më e shkurtër në Amerikë, për një parti që e kishte te zgjedhur Presidentin dhe nisi fushatën për zgjedhjen e presidetit të ardhshëm ishte ajo ku gjatë një fjalimi inaugurues, Presidentin e kapi një ftohje dhe vdiq një muaj më vonë.

William Henry Harrison (9 shkurt 1773 – 4 prill 1841) ishte një oficer ushtarak dhe politikan amerikan që shërbeu si presidenti i 9-të i Shteteve të Bashkuara në 1841. Harrison vdiq vetëm 31 ditë pas inaugurimit të tij dhe pati presidencën më të shkurtër në historia e SHBA.

Kështuqë edhe për demokratët nëse Presidenti i tyre, nuk do të jetë në gjendjen e duhur shendetësor, nuk ka ndonjë çudi që të nisin garën brenda partisë për President në 2024.

Joe Biden i tha ABC News të mërkurën mbrëma (23 Dhjetor) se nëse ‘fati’ dhe ‘shëndeti’ e lejojnë, ai do të kandidojë për rizgjedhje në 2024.

“Unë jam një respektues i madh i fatit. Fati ka ndërhyrë në jetën time shumë e shumë herë. “Nëse jam në gjendjen shëndetësore që jam tani – jam mirë – atëherë, në fakt, do të kandidoj përsëri”

Zëvendëspresidentja Kamala Harris tha se ajo dhe Presidenti Biden nuk kanë diskutuar kurrë nëse ai planifikon të kandidojë për rizgjedhje dhe se nuk është një temë për të cilën ajo mendon ndërsa ata janë afër fundit të vitit të tyre të parë në detyrë.

Zoti Biden, 79 vjeç, ishte presidenti më i vjetër që u betua dhe që nga fillimi i mandatit të tij, disa demokratë kanë pyetur privatisht nëse ai do të zhvillonte një fushatë tjetër. Shtëpia e Bardhë ka thënë vazhdimisht se ai planifikon të kërkojë rizgjedhjen në vitin 2024.

“Nuk do të flas për bisedat tona, por do t’ju them pa asnjë paqartësi: Ne nuk flasim dhe nuk kemi folur për rizgjedhje, sepse nuk kemi përfunduar vitin e parë dhe jemi në në mes të një pandemie,” tha zonja Harris në një intervistë me The Wall Street Journal të mërkurën.

Çfarë na çon te Presidenti Biden? ishte pyetja e gazetarve amerikan pas dy dekleratave të bujshme të Presidetit Joe Biden dhe z/vendëspresidentes Kamala Harris

Tashmë presidenti më i vjetër në historin oresidenciale në SHBA, në moshën 79-vjeçare, ka pasur prej kohësh pyetje nëse presidenca e tij mund të jetë një ofert per një mandat të dytë. Dhe dekleratat e e fund vitit nga numëri 1 i Shtëpisë së Bardhë dhe zëvendeses së tij kan sjellur në “arenën” mediatike amerikane llojin e analizës së përshkruar nga analitët për New York Times.

Kjo nuk do të thotë se është marrë ndonjë vendim; thjesht do të thotë se nuk tingëllon si një punë e përfunduar, dhe ata në thelb po e pranojnë aq shumë nëse shikoni nga afër. Ekziston gjithashtu fakti që sondazhet tregojnë se votuesit me prirje demokratike preferojnë më shumë të kenë dikë që nuk quhet Biden në fletën e votimit në vitin 2024 – gjë që është shumë e pazakontë.

Dhe ndërsa analizat e New York Times dhe të tjerët (përfshirë nga The Post) e kanë bërë të qartë, shumë pasardhës të mundshëm po bëjnë xhiron në mënyra që sugjerojnë se ata ndihen sikur një zgjedhje e hapur paraprake e Demokratëve 2024 është diçka për të cilën ia vlen të përgatitet partia Demokrate, edhe pa përfunduar mandati

Pyetjet e gazetarve janë : A do të ishte Harris trashëgimtari i dukshëm? A do të shihnim shumë nga të dyshuarit e zakonshëm nga viti 2020 të kandidojnë përsëri?

Më poshtë, NYT renditi disa nga kandidatët kryesorë që mund të konkurrojnë në atë skenar, të renditur sipas më shumë gjasave për t’u nominuar.

  1. Alexandria Ocasio-Cortez:

Një nga anëtarët më të rinj të Kongresit, demokratia e Nju Jorkut mbush 35 vjeç – mosha e nevojshme për të qenë president – në tetor 2024, pak para zgjedhjeve.

“Mund të jetë ende shumë herët, por ajo ka treguar një aftësi për të mbledhur votues dhe anëtar të partisë që janë si ajo, dhe mund të ketë diçka si një hapje në krahun e majtë të partisë (për arsye që do t’i arrijmë më vonë).

Sondazhi i parakohshëm gjithashtu e ka atë si një nga të paktët njerëz që regjistron ndonjë mbështetje të konsiderueshme kur i ofrohet emri. Ajo deri më tani ka refuzuar një sfidë parësore të përfolur ndaj udhëheqësit të shumicës së Senatit, Charles E. Schumer (D-N.Y.), dhe nuk është e qartë se kur mund të hapet një lloj ose promovim tjetër.

  1. Stacey Abrams:

Këto lista janë gjithmonë të varura nga rrethanat. Ju duhet të merrni parasysh jo vetëm sa gjasa do të kishin për të fituar nëse do të garonin, por sa gjasa do të kandidonin në radhë të parë. Në rastin e Abrams, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh garën e saj të vitit 2022 për guvernator të Gjeorgjisë – një zyrë që ajo humbi ngushtë në 2018 dhe po e kërkon përsëri. Nëse ajo fiton guvernatorin (i cili do të jetë i vështirë në atë që duhet të jetë një vit i keq për demokratët), ajo do të bëhet menjëherë një lojtare. Nëse ajo humbet, nuk ka asnjë mënyrë.

  1. Mitch Landrieu:

Ish-kryetari i bashkisë së New Orleans-it konsideroi një ofertë presidenciale në vitin 2020, por po e kaloi atë. Megjithatë, muajin e kaluar, dolën prova se ai është ende në lojë: Biden e emëroi atë për të mbikëqyrur zbatimin e projektligjit të infrastrukturës dypartiake të miratuar së fundmi. Ndërsa ai do të vinte në garë me një profil të ulët, ai përgjithësisht konsiderohet si një nga figurat më mbresëlënëse në parti dhe mund të jetë një kartë e fortë.

  1. Gavin Newsom:

Republikanët i dhanë guvernatorit të Kalifornisë një dhuratë këtë vit: një tërheqje të zgjedhjeve që dukeshin të afërta për një kohë, por përfunduan duke përforcuar stokun politik të Newsom. Ai përfundoi duke e mposhtur tërheqjen me një diferencë historike. Newsom ka mohuar se një kandidim presidencial është në radarin e tij dhe ju duhet të pyesni atë së pari se si mund të veshet ai në admirim me publikun më të gjerë amerikan. Por ai është qartësisht ambicioz.

  1. Cory Booker:

Ndoshta askush në vitin 2020 nuk demonstroi talent politik të parealizuar si senatori nga New Jersey – me theks në pjesën “e parealizuar”. Lajmi i mirë për të është se ka disa avantazhe të parealizuara. Kohët e fundit, Booker kryesoi gjithashtu një mbledhje të madhe fondesh për partitë në New Hampshire.

  1. Roy Cooper:

Ka disa opsione të dukshme në këtë listë nëse emri i lojës për të vrapuar – runing është që të tërheqë të moderuarit dhe madje edhe votuesit jugorë. Ndoshta askush nuk i përshtatet kësaj faturë më shumë se guvernatori me dy mandate i Karolinës së Veriut. Ai ka fituar postin mbarëkombëtar në çdo vit zgjedhjesh presidenciale që nga viti 2000 – edhe pse partia e tij e ka humbur shtetin pesë nga ato gjashtë herë – dhe ai fitoi garën për guvernator si në vitin 2016 ashtu edhe në vitin 2020, pavarësisht se presidenti Donald Trump mbante shtetin. Ai gjithashtu duket se po përgatit një mesazh për t’u siguruar që votuesit demokratë e dinë se ai nuk është një lloj kloni i Joe Manchin.

  1. Amy Klobuchar:

Nëse demokratët duan Biden-in pa Bidenin aktual – relativisht i moderuar, jofyes, etj. – senatoria nga Minesota ka shumë gjasa. Në të njëjtën kohë, përfundimi i saj më i mirë në një shtet të vitit 2020 ishte vendi i tretë në New Hampshire.

Klobuchar pas grupeve parlamentare në Nevada: “Shumë njerëz as nuk e kishin menduar se unë do të qëndroja ende në këmbë”

Sen. Amy Klobuchar (D-Minn.) falenderoi mbështetësit në Minneapolis më 22 shkurt 2020, natën e zgjedhjeve parlamentare në Nevada, për mbështetjen e tyre ndaj fushatës së saj.

  1. Elizabeth Warren:

Bernie Sanders ka thënë pa mëdyshje se një tjetër kandidim për president nuk është në plan (senatori nga Vermont do të ishte 83 vjeç në ditën e zgjedhjeve). Dhe ai që përfiton më shumë nga kjo mund të jetë senatoria nga Massachusetts, e cila shpesh ndan votat nga votuesit më liberalë me Sanders (megjithëse nuk është aq e thjeshtë sa kaq). Të dy e dolën jashtë gare në vitin 2020 për një kohë të gjatë, edhe pse kandidatët më të moderuar binin gjithnjë e më shumë në anash. Çfarë mund të ndodhte nëse njëri prej tyre do ta kishte atë korsi pak a shumë për vete?

  1. Pete Buttigieg:

Nuk jam i sigurt që njerëzit e kuptojnë se sa afër erdhëm që Buttigieg të bëhej kandidati kryesor i demokratëve në vitin 2020, shkruan NYT.Fitorja e tij në zgjedhjet parlamentare në Iowa u vonua për shkak të problemeve të numërimit të votave; më pas ai pothuajse bëri një shqetësim të madh në shtetin fqinj të Sanders, New Hampshire, duke humbur me rreth një pikë përqindjeje. Pak ishin më të mirë në detyr sa kryebashkiaku i ri i një qyteti të mesëm në Indiana. Dhe në vitin 2024, ai ndoshta do të kandidonte edhe si më i vjetri në politik nga demokratët.

  1. Kamala D. Harris:

Harris nuk ka një monopol në këtë vend – shkruan New York Times . Fushata e saj 2020 ishte mjaft e pabarabartë dhe nuk përfundoi mirë, dhe ajo nuk është dëshmuar të jetë një zëvendëspresidente e njohur. Por demokratët kanë një histori të emërimit të zëvendëspresidentëve, duke përfshirë tre të fundit që kanë pasur në fletëvotim (Walter Mondale në 1984, Al Gore në 2000 dhe Biden në 2020). Dhe ka shumë arsye që Harris u zgjodh për Zvendespresidente pavarësisht fushatës së saj 2020, duke përfshirë demografinë e partisë. Nëse Biden nuk do të kandidonte përsëri, viti i ardhshëm plus do të ishte i madh për Harris kur bëhet fjalë për të treguar se ajo është kandidatja për të mundur, një Republikan të fuqishëm siç mund të jetë ndoshta Donald Trump.

Shtëpia e Bardhë gjithashtu kohët e fundit është përpjekur të zvogëlojë thashethemet për një përçarje midis Harris dhe Biden mes një raporti të CNN se nënpresidentja ndihej e kufizuar në atë që mund të bënte gjatë 10 muajve të parë të administratës.

Michelle Obama, e cila është e ish Gruaja e Parë me ish-presidentin Barack Obama, është folur shpesh si një kandidate e mundshme presidenciale, por asnjëherë nuk ka kandiduar për poste publike.

Ajo ishte gruaja më e admiruar në një sondazh të Gallup 2020, me 10 përqind të të anketuarve që e përmendën atë, e ndjekur nga Harris me gjashtë përqind dhe më pas zonja e parë Melania Trump me katër përqind.

By admini