Në Dublin të Irlandës sot u hodh shorti për elimininaoret e kamponiatit europian të futbollit EURO 2020 . Në këto eliminatore do të marrin pjesë 55 përfaqësuese të ndara në 10 grupe.

Dy ekipet e para të çdo grupi do të kualifikohen drejtepërdrejt në EURO 2020.

Në grupin A, ku do të garojnë 5 përfaqësuese bie në sy prania e përfaqësueseve të Kosovës dhe Malit të Zi të cilët do të ndeshen në mes vehte në dy ndeshje që mund të jenë mjaft përcaktuese.

Shqipëria do të jetë në grupin H dhe përballë ndër të tjerëve do të kenë hiç me pak se kampionët e botës, ekipin e Francës.

Më poshtë janë të gjitha grupet.

 

Grupi A

Anglia

Çekia

Bullgaria

Mali i Zi

Kosova


Grupi B

Portugalia

Ukraina

Serbia

Lituania

Luksemburgu


Grupi C

Holanda

Gjermania

Irlanda Veriore

Estonia

Bjellorusia


Grupi D

Zvicra

Danimarka

Irlanda

Gjeorgjia

Gjibraltari


Grupi E

Kroacia

Uellsi

Sllovakia

Hungaria

Azerbajxhani


Grupi F

Spanja

Suedia

Norvegjia

Rumania

Ishujt Faroe

Malta


Grupi G

Polonia

Austria

Izraeli

Sllovenia

Maqedonia

Letonia


Grupi H

Franca

Islanda

Turqi

Shqipëria

Moldavia

Andorra


Grupi I

Belgjika

Rusia

Skocia

Qipro

Kazakistani

San Marino


Grupi J

Italia

Bosnje & Hercegovina

Finlanda

Greqia

Armenia

Lihtenshtejni

By admini