kremta-paveresise-kosova-amerikaNga Beqir SINA – Bronx New York

“Urime për Kosovën në 7- të Vjetorin e Ditës së Pavarësisë!”

BRONX NY : Në kuadër të festimeve për nder të 7-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, 17 Shkurt 2008, organizuar nga asambleisiti Mark Gjonaj, mbrëmë në lokalin “Maestro’s”, u mbajt një mbrëmje muzikore – argëtuese me moton: “”Urime për Kosovën në 7- të Vjetorin e Ditës së Pavarësisë!” – Congratulations to Kosova on the 7th Year of Independence !”

Në një ambient festiv, me mbi 300 të pjesëmarrës, morën pjesë edhe, autoritet lokale, të qytetit të Bronxit, veprimtar të dalluar të komunitetit, lider dhe mysafirë nga Shqipëria dhe Kosova, dhe disa nga përfaqësuesit e jetës politike, shoqërore e afariste të qytetarëve nga Kosova.

Po ashtu të pranishëm ishin edhe personalitete të tjera shqiptare të njohura nga jeta publike, politike, artistike, shkencore e afariste, në zonë e Tri- Shtetshit.

Kremtimin e shtatë-vjetorit të pavarësisë të Kosovës, e kishte organizuar në mënyrë shembullore, Asambleisti i Nju Jorkut, Mark Gjonaj, duke mbledhur përfaqësuesit e komunitetit shqiptarë, nga Shqipëria, Kosova, Presheva, Bujanovci, Medvegja, Çamëria, Mali i Zi, dhe nga diaspora, që të kremtojnë denjësisht, ashtu siç dijnë të krmetojnë shqiptarët e Amerikës, festat më të rëndësishme kombëtare.

Për këtë kremtim, jorastësisht, në fjalën e tyre, përshëndetëse, dom Fatmir Koliqi, nga Prishtina, konsulli i Kosovës Korab Mushkolaj dhe kreu i legalistëve nga Shqipëria, Sulejman Gjana, e veçuan këtë mbremje festive si shembullore , duke faleminderuar asamblesitin e parë shqiptar në historinë e emigracionit – Mark Gjonaj.

Gjithçka, ishte përgatitur bukur për një kremte të tillë, e cila është festa më të madhe pas pavarësisë së Shqipërisë : një flamur kuq e zi – gjigand shtrihej në faqen ballore të sallës, ndërsa, krah tij ishin vendosur flamujt kombëtar të SHBA, Shqipërisë dhe ai shtetror i Republikës së Kosovës.

Ndërkohë, që një program shumë i zgjedhur, me këngë e valle nga Shqipëria, Kosova dhe të gjitha trevat e shtoi bukurinë e festës.

Kremtimin e hapi udhëheqësi i kësaj mbremje festive Flakron Pustina, ndërsa e drejtojë atë Vjosë Mujaj – Nikçi, e cila mbasi foli mbi lavdinë dhe rëndësinë e çlirimit, të pavarësisë së shtetit të Kosovës, tha se: ” Po! ashtu, sot i përkujtojmë me krenari të gjithë ata që ranë për lirinë, pavarësinë dhe demokracinë e Kosovës”.

Mbas, intonimit të Himnit Kombëtar të SHBA, Shqipërisë, dhe atij të shtetit të Kosovës, dhe mbajtjes së një minutë heshtjeje për të gjithë të rënët në etapa të ndryshme për lirinë, pavarësinë dhe demokracinë e Kosovës, para të pranishmëve me një përshëndetje në gjuhët, shqipe e angleze, pjesëmarrësve në këtë ceremoni festive iu drejtua zoti Mark Gjonaj.

7 Vjetorin e Ditës së Pavarësisë së Kosovës e bekoi dhe e pershendeti, Don Fatmir Koliqi, zëdhënës i Ipeshkvisë së Kosovës, mysafirë nderi, si dhe e përshëndetën përfaqësuesi i Konsullatës së Përgjithëshme të Kosovës, Korab Mushkola – konsull, dhe Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, professor Sulejman Gjana.

Duke ju drejtuar me një fjalim përshëndetës të pranishëmve, kolegëve të tij asambleistë, përfaqësuesve të OJQ-ve, veprimtarëve dhe personaliteteve të rëndësishëm të komunitetit shqiptaro-amerikan, miqve amerikan,zoti Gjonaj tha se ashtu si çdo shqiptar, “ndjehem, i lumtur dhe krenar që të kremtojë së bashku me ju 7-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës”.

Liria është kërkesa më sublime e çdo populli për të jetuar. Më pastaj, faktor për t’u organizuar, e gjitha me qëllim të përparimit, progresit, në të gjitha fushat, veçuar në ambicien e pashuar shqiptare për të dhënë gjithçka nga vetja, po për këtë LIRI në të cilën synojmë të jetojnë pasardhësit tanë.

Pikërisht nga kjo kërkesë sublime për LIRI, fillojnë gjithë përpjekjet shqiptare, historikisht të pastra, pasuar tradicionalisht me përcaktimin për të mos i bërë keq askujt. Një rast i shembullt, në kërkim të përjetimit të Lirisë është përpjekja e shqiptarëve të Kosovës. Kujtojmë sot, gjithë martirët e lirisë, me krenari të thellë që i përkasin historisë së popullit tim, që luftuan, për të sakrifikuar jetën-gjënë më të shtrenjtë për Liri.

Miq të nderuar, e kundërta e lirisë është okupimi, dhe në të kundërtën e kësaj lirie u vendosën nënçmimet, diferencimet, degradimet, e shtetit Serb mbi shqiptarët e Kosovës. Të gjitha në kuriz të shqiptarit, kulmuar në fund me luftën e përgjakshme, gjenocid i cili rrallëherë ishte parë në historinë e njerëzimit përgjithësisht.

Pas përpjekjeve të shumta, diplomatike e politike, me qëllim të çlirimit paqësor të shqiptarëve nga okupimi, udhëhequr nga Presidenti Ibrahim Rugova, Kosova u detyrua të hyjë në luftën çlirimtare, udhëhequr nga komandanti Legjender Adem Jashari dhe gjithë UÇK-ja që vunë jetën e tyre si çmim për lirinë e fëmijëve të tyre.

Në këtë rast bota kishte dy pozicione për të cilat duhej të deklarohej: të vihej në mbrojtje të Lirisë shqiptare, apo të arsyetonte okupimin tashmë të përgjakshëm serb.

Kështu pra, ishte veprim historik, në rradhë të parë njerëzor, pozicionimi i botës demokratike, duke veçuar këtu SHBA-të, për të ndihmuar popullin shqiptar të Kosovës, të çlirohej nga okupimi shumëvjeçar Serb, dhe të fitojë lirinë e dëshiruar.

Pas gjithë këtyrë përpjekjeve, Kosova nga 17 Shkurt 2008, u shpall shtet i pavarur dhe sovran. Një triumf i madh i lirisë, mesazh për gjithë botën se vetëm më urtësi, punë e mençuri mund të fitohet liria, e cila realisht gjendej e kultivuar historikisht në shpirtin dhe mendjen e gjithë shqiptarëve. Nuk mund të lihet pa përmendur, kontributi i Lobit shqiptar në Amerikë, një organizim i suksesshëm mendjesh të ndritura paqësore, pa të cilin nuk do festonim sot 7 vjetorin e pavarësisë.

Duke falenderuar, popullin mik amerikan, dhe gjithë vendet tjera të botës që nuk nguruan të njohin pavarësinë e Kosovës, bëj thirje te të gjithë vendet tjera që të njohin këtë shtet të ri, pra të njohin Lirinë dhe të dënojnë gjenocidin dhe okupimin.

Shtetit të Kosovës tashmë i mbetet të punojë sa më shumë, që shqiptarët të fitojnë dinjitetin dhe krenarinë për Pavarësinë për të cilën lufuan kaq shumë. Suksese dhe gëzuar.

Programin festiv e hapi këngëtarja sharmante Arbërie Hadërgjonaj me “Këngë për Ibrahim Rugovën” dhe “Marshi i UÇK-së”

Mbrëmja muzikore, vazhdoi për orë të tëra, ku të pranishmit, kënduan dhe vallëzuan së bashku në shoqërimin me muzikë të gjallë-live, me disponimin e tyre profesional me një varacion me muzikë të zgjedhur popullore, kryesisht nga Kosova, dhe trevat shqiptare nga këngëtarët Hajro Ceka, dhe Luka Hajdini.

By admini

One thought on “Kremte shembullore dhe dinjitoze e Ditës së Pavarësisë së Kosovës në Nju Jork nga diaspora jonë”
  1. Mire eshte me festuar por “Pavarsia nuk hahet”. Z. Sina nuk tregon, ndoshta edhe nuk eshte i njohtuar, se ka shkojne ato para qe jane mbledhur. Nuk e besoi se shkojne me ndihmuar kosovaret te cilet per cdo dite marrin rrugat e botes.

Comments are closed.