Speciale nga Beqir SINA New York City
NEW YORK CITY : 11 Shtatori 2001, do t’u rikujtoje edhe nje her amerikaneve, por edhe mbar njerezimit, tragjedine me te tmerrshme te ketij millenuimi. Lajmi i asaj dite, shume shpejt perpiu boten, tronditi, e shkerrmoqi zemrat, e te gjithe botes, u perhap ne te gjitha gjuhet, mori jeten e tre mije njerezve te pafajeshem, nga te gjitha racat, kombesit dhe besimet fetare, midis tyre edhe jeten e tre shqiptarve Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj e Rrok Camaj.
Ne oret e para te mengjesit( 08-46 minuta me oren e Nju Jork(ut) dhe 02-46 me oren e Prishtines e Tiranes), te 11 Shtatorit 2001, miljona njerez si mizat e dheut, baballare, nena, gjysher, motra e vellezer, bashkeshorte e bashkeshorte, nxenes e student, edhe shqiptare midis tyre, e filluan diten ate dite, si çdo dite ne kete qytet mahnites, qe gumezhin ne kete ore, si rrall ndonje vend tjeter, si nje koshere blete. Njerezit vraponin, per te hipur ne nje avione, per te hipur ne nje tren, ngjiteshin neper ashensoret e Qendres Boterore te Tregtise, aty ku punonin. Ose, një pjesë tjetër e kësaj bote mmarrramendese isete atë ditë e “Marta e zezë”, si kje që po përkujtojmë 17 jet më parë duke shkuar ne pune ne zyrat e tyre në Pentagon, ndertesen e Ministrise se Mbrojtes së SHBA.
Pra, nje bote e tere ne miniature, levizte e gjitha pa ditur se çdo te ndodhte ne Nju Jork, Shaksvill dhe Pentagon. Nuk ishin vetem amerikanet, por e gjithe bota, te zinje, te bardh, te verdh e te kuq, Musliman, te Krishter, Ortodoks, Budist, Xhuish(Jewis) qytetare te mbi 90 vendeve, perfshi edhe Shqiperine e Kosoven, dy vende te vogla, me zemer te madhe. Dhe askush, nuk e mendoj dhe as qe i shkonte neper mend, se kjo dite e zakoneshme amerikane, do te sillte nje kob te madh. Ate qe se mendonin, keta njerez, e mendonin terroristet e Al Kaides, me kryeterroristin e vrarë tashmë Osama ben Laden, synimet e te cileve ishin vetem per te shkaterruar, e t’u merrnin jeten atyre, dhe afro 1,600 te pafajshmeve. Terror i papare, ne perpjekje per te kallur boten, nga verberia qe kan ndaj e ketij vendi, i cili i jep drite e miresi te gjithe njerezmit.
Keshtu, pra, te gjithe pame me lot ne sy te pabesueshmen – 11 Shtatori 2001, qe filloi si nje dite e zakonshme, e perfundoj me shkaterrim total, duke u mbyllur si dita me tragjike e brezit tone. Ajo qe filloi ne ato flake, eshte djegur ndritshem ne mbare boten dhe rritet perdite si nje pishtar i lirise dhe i perkushtimit ndaj lirise , demokracise dhe paqes ne bote. Pas asaj dite, u duk se u zgjua bota, SHBA-s, dhe nje sere vendesh ne mbare boten, jane mbledhur se bashku per t’u ngritur kunder terrorit dhe diktatoreve, per t’u thene terroristeve e rregjimeve terroriste, se fundi i tyre eshte vet-vrasja.
11 shtatori 2001, eshte shpallur me nje vendim te posaqem te Presidentit George W. Bush, si “Dita e Patriotve Amerikan” Pasi ajo ishte nje date qe ndryshoi shume gjera ne bote, dita kur qytetare te pafajshem u sulmuan pa dallim ne New York dhe Washington DC. Ky ishte nje sulm ndaj vlerave te perbashketa, si liria, demokracia dhe toleranca, te cilat i çmon dhe vlerson, çdo popull liridashes ne te gjithe boten.
Në këtë ditë mijëra e mijëra njerëz, duke përfshirë familjet e viktimave të 11 shtatorit, të mbijetuarit, politikanët dhe udhëheqësit e lartë shtetror dhe vendorë do të mblidhen në Përkujtimin e 11 Shtatorit për ceremoninë e përkujtimit të 17 vjetorit të atyre sulmeve terroriste drejtuar kundër vendit symbole të lirisë, demokracisë dhe të drejtave të njeriut në mbarë botë..
Presidenti Donald Trump do të shënojë përvjetorin solemn të 17-të vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit, duke marrë pjesë në një ceremoni në memorialin e 9 / 11 në Pensilvani të martën, tha Shtëpia e Bardhë.
Ceremonia më e madhe e 9/11 përvjetori të 17-të, do të mbahet si çdo vjet në vendin ku më parë ngriheshin dy Kullat Binjake, vendin ku njujorkezet kujton viktimat e 11 shtatorit.
Emrat e të humburve në sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 do të lexohen me zë të lartë të martën në mëngjes në një ceremoni në Manhattan – pjesën e poshtme të qytetit “Ground Zero”, ku 17 vjet më parë u dy aeroplanët e rrëmbyer nga terroristët goditēn dhe shembën Kullat Binjake: “World Trade Center”.
Rreth 3,000 njerëz humbën jetën atë ditë, pasi dy aeroplanë të rrëmbyer goditën Qendrën Tregtare Botërore në Nju Jork, një tjetër aeroplan goditi Pentagonin në Uashington D.C dhe një tjetër u rrëzua në një fushë në Shanksville të Pensilvanisë.
Në përputhje me traditën e vendosur vitet e kaluar – kryetari i bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, i cili kryeson ceremoninë mbanë një fjalim përkujtimor në Memorialin dhe Muzeun Kombëtar të 11 Shtatorit. Në këtë ceremoni nuk i jepet fjala asnjë politikani që të flasë në ceremoninë përveçse anëtarve të familjeve,  të dashurit e atyre që kanë vdekur do të ngjiten në podiumin e ceremonisë.
Ceremonia, si zakonisht fillon në orën 8:39 në sheshin Memorial i 9 shtatorit nën hijen e ndërtesës më të lart në qytet “One World Trade Center”, e ndërtuar në symbol të Dy Kullave Binjake, e cila më  u bë edhe ndërtesa më e lartë e qytetit të Nju Jorkut.
Një moment i heshtjes do të vërehet në orën 8:46 për të përkujtuar edhe momentin kur Avioni i dytë goditi Kullën e Veriut dhe gjithëçka u rrënua duke shkaktuar një tymë e pluher të madhë, që mbulojë si një re gjigande gjithë pjesën e poshtme të qytetit të Nju Korkut.
Presidenti Donald Trump do të shënojë përvjetorin solemn, të 17të vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit, duke marrë pjesë në një ceremoni në memorialin e 9/11 në Pensilvani të martën, së bashku me Zonjën e parë Melania Trump do ta shoqërojë presidentin në kujtimin në Shanksville.
Rreth 3,000 njerëz u vranë më 11 shtator 2001, kur rrëmbyesit – kamikazë morën aeroplanë e udhëtarve dhe u drejtuan për në Qendrën Botërore të Tregtisë në Nju Jork, në Pentagon dhe në Pensilvani, në atë që ishte sulmi më i keq terrorist në tokën e SHBA, drejtuar nga terroristët islamik të komanduar nga kryeterroristi Osama Bin Laden.
40 pasagjerë dhe ekuipazh në fluturimin e United Airlines Flight 93, i cili u rrëzua në Pensilvani pas largimit nga Newark, New Jersey, gjatë rrugës për në San Francisko, janë përjetsuar në një memorial ash si dhe  në  Pentagon  të SHBA.
Trump për herë të parë si president vitin e kaluar mori pjesë në ceremonitë e organizuara në Washington.
Ai dhe zonja e parë, të rrethuar nga ndihmës dhe zyrtarë të administratës, çuan një çast heshtje në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë në kohën e saktë që rrëmbyen aeroplanët e terroristëve, duke ekzekutuar një komplot të orkestruar nga kreu i al-Kaidës Osama bin Laden, mbasi kishin sulmuar të parën nga dy aeroplanë në Kullat Binjake në New York City.
Trump shpesh e lavdëron trimërinë e oficerëve të policisë së Nju Jorkut, zjarrfikësve dhe reaguesve të tjerë të emergjencave, të cilët nxituan në Kullat Binjake të shkatërruara, si një shembull i elasticitetit të qytetit. Por ai ka akuzuar kolegun republikan George W. Bush, i cili ishte president në 9 shtator, për dështimin e mbajtjes së amerikanëve të sigurt.
Trump ka thënë gjithashtu se ka humbur “qindra miq” në sulmin dhe thot se ai ndihmoi të pastronte rrënojat pas kësaj tragjedie më 11 shatter 2001.Trump nuk ka dhënë emra të miqve që u vranë në sulmin, por ka përmendur njohjen e një prifti katolik që vdiq ndërsa shërbente si kapelan në departamentin e zjarrfiksve të qytetit të New Yorkut.
Atribut në dritë
“Dy Trarët” ( arrijnë deri në katër milje në qiell dhe përbëhen nga 88 llambat me kandjen prej 7,000 vat me pozicionim në dy sheshe 48-feet, duke i bërë jehonë formës dhe orientimit të Kullave Binjake) që çajnë qiellin e New Yorkut, këto ditë nëpërmjet dy prozhektorve të fuqishëm, ndriçojnë qiellin e qytetit të Nju Jorkut në përvjetorin e sulmeve të vitit 2001, dhe mund të shihen  nga sheshi Memorial 9/11, gjithashtu nga një rreze prej 60 kilometrash për rreth Manhattan-it.
“Tribute in Light”  është një instalim komemorativ i artit publik i paraqitur së pari gjashtë muaj pas 9/11 dhe pastaj çdo vit pas kësaj, nga muzgu në agim, në natën e 11 shtatorit. Ajo është bërë një simbol portreti që nderon të vrarët dhe feston të pathyeshmërinë  e Nju Jorkut.
Këtë vit, ne jemi jashtëzakonisht mirënjohës ndaj Korporatës Carnegie të Nju Jorkut, e cila u paraqit për herë të parë si sponsori ynë i parë për “Tribute in Light” thanë organizatoret e kësaj ceremonie:” Nëpërmjet bujarisë së tyre, ne ishim në gjendje të fillonim një program për bizneset e vogla në Manhattan më të ulët – hotelet, shitësit dhe restorantet e afërta – për t’u bashkuar dhe për të mbështetur këtë atribut dedikuar 9/11”.
Tribute in Light u krijua nga disa artistë dhe dizajnerë, të cilët u bashkuan së bashku nën kujdesin e Shoqatës së Arteve Komunale dhe Kohës Kreative: John Bennett, Gustavo Boneverdi, Richard Nash Gould, Julian LaVerdiere dhe Paul Myoda, me konsulentin e ndriçimit Paul Marantz.
Në përvjetorin e 9/11, më i vizituari është Memorial 9/11 i cili është i hapur për publikun nga ora 9 paradite, deri në mesnatë për shikimin e “Tribute in Light”.
9/ 11 Memorial – Muzeumi Kombëtar
Muzeumi Kombëtare 9/11 Memorial & Museum, është i vendosura në një vend me sipërfaqe 6-akra në kompleksin World Trade Center, është një respekt në përkujtimin dhe nderimin e 2983 viktimave burra, gra dhe fëmijë të vrarë në sulmet terroriste të 11 shtatorit 2001 në Qendrën Botërore të Tregtisë. Duke përfshirë edhe disa nga materialet e gjetuara në aeroplanin që u rrëzua në Shanksville, Pennsylvania , dhe disa materiale nga Pentagoni, si dhe gjashtë vetë të vrarë në shpërthimin e Qendrës Botërore të Tregtisë në shkurt 1993 në New York.
9/ 11 Memorial – Muzeumi Kombëtar, është iprojektuar nga arkitekti amerikan Michael Arad i kompanisë së Arkitektëve Handel në lidhje me arkitekturën e peizazhve të firmës Peter Walker dhe Partners. Muzeumi 9/11 është i dedikuar zyrtarisht për të përkujtuar përvjetorin e sulmeve më 11 shtator 2011. Arad dizajn dhe Walker u zgjodhën 6 vjetë më parë nga 5201 firma të cilat hynë në një konkurs të hapur ndërkombëtar, të iniciuara nga Korporata për Zhvillim (LMDC), në Manhattan për specifikimet e arkitektit Daniel Libeskind.
Dy pishina, secila rreth një acre me thellësi 30-këmbë krijojnë ujvarat artificiale më të më madha në ujëvarat në Amerikën e Veriut – Kaskadat e tyre janë të rrethuara me pllaka mermeri të zeza dhe çdo pllakë janë të skalitur me daltë emrat e 2983 viktimave 2.983 . Ngjitur me kaskadën janë vendosur 76 pllakat prej bronzi bashkangjitur në muret parapeme që formojnë skajet e ujvarave përkujtimore, të rregulluar në bazë të “adjacencies kuptimplotë” – një algoritm i zhvilluar prej projekteve lokale që përfshin afërsinë në kohën e sulmeve , dhe është në pëlqim të plotë nga rreth 1.200 kërkesa nga anëtarët e familjeve të viktimave.
Plaza Memorial – Sheshi Muzeal përreth ujvarave ofron një park natyral meditues, me një korije prej më shumë se 400 pemë të llojit White Oak, secila e përzgjedhur brenda një rreze 500- feet dhe të sjell nga tre vendet e sulmeve të 11 shtatorit 2001. Një korije e vogël mjaft piktoreske, e njohur si Glade Memorial, përcakton një hapësirë për tubime dhe ceremoni të veçanta.
Përmbushja e detyrimit tonë të shenjtë për të kujtuar ata që u vranë më 11 shtator, është Memoriali dhe Muzeu i 11 Shtatorit, i cili ofron burime për komunitetet anembanë botës, ndërsa kërkojnë të nderojnë ata që kanë vdekur, të gjithë ata që kanë mbijetuar dhe sakrificat e atyre që të parët punuan rreth  rimëkëmbjes së sheshit 9/11 .
Misioni për të kujtuar një seri dokumentare shqyrton angazhimin e përbashkët për misionin e Memorialit dhe Muzeut të 11 shtatorit, për të përdorur teknika unike të ruajtjes, filmat e shkurtër shkojnë përtej sipërfaqes për të zhytur shikuesit në tregime të patreguara të nderit dhe përkujtimit.
Ndërsa, pavioni ose seksioni i quajtur “Kulla e Zërave” është vendosur në Memorinë tashmë të kujtojë godtijen fatale të Fluturimit 93, i cili iste ai që shkaktojë dhe shëmbjen e dy kullave binjake . Ky është projekti prej 6 milionë dollarë, i financuar nga Fondacioni i Parkut Kombëtar, dhe qëndron në lartësi rreth 93 metra dhe është mishërimi i një instrumenti muzikor që mban 40 feet  dhe kujton, 40 viktimat.
Sipas Shërbimit të Parkut Kombëtar të SHBA-së, “synimi është të krijojmë një zë hyjnor që mund të nënkuptojnë, përmes bashkëveprimit, qetësinë dhe fisnikërinë e vendit, ndërsa gjithashtu përmes disonancës duke kujtuar ngjarjen që e shenjtëroi vendin”.
“Kulla e Zërave shërben si kujtesë vizive dhe dëgjimore për heroizmin e 40 pasagjerëve dhe ekuipazhit. Nuk ka struktura të tjera zanore si kjo në botë. Forma dhe orientimi i kullës janë të dizajnuara për të optimizuar rrjedhën e ajrit nëpër muret e kullës për të arritur dhomën e brendshme të zhurmës, “thotë Shërbimi i Parkut. “Sistemi i zërit është dizajnuar duke përdorur teorinë e muzikës për të identifikuar një varg të frekuencave të zhvilluara matematikisht të nevojshme për të prodhuar një notë muzikore të veçantë që lidhet me çdo zhurmë” thanë ata.
“Është veçoria e parë e memorialit që ju shihni kur hyni, kështu që është një fener mirëpritës ose një pikë referimi që paraqet memorialin për vizitorët”, u tha gazetarëve arkitekti Paul Murdoç përpara ceremonisë së kushtimit të muzeut 9/11 në New York:”Kjo nuk është vetëm një kujtesë emocionale për ata prej nesh që kanë jetuar në atë moment hyjnor, veçanërisht edhe për ata që i kanë humbur të dashurit e tyre, dhe diçka shpirterore që duhet të jetë këtu për të treguar historinë e asaj që ndodhi më 11 shatter 2001”.
11 shtatorit 2011, ka bër familjet e viktimave, shpëtimtarët dhe heronjtë e atyre ditëve tragjike në Nju Jork, të sjellin copëza jete nga heronjët në Memorialin Kombëtar të Kujtimit, i cili u hap në vitin 2011 – për të kujtuar sulmin terrorist, sulimin më i madh në historin e SHBA.
Ngjarja më e madhe në historinë e njerëzimit me atë akt terrorist, mori jetën e 2 mijë 893 viktimave – njërzëve të pafajshëm, nga 42 kombësi, një botë e tërë ne miniature, përfshirë edhe 3 heronjët shqiptarë.
Një ditë kjo kur kombi ynë, hyri në historin e heronjve amerikan, me tre emra simbol; Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj, të cilët janë sot emra, të që dotë kujtohen në mote, në këtë vend, si dëshmi e gjallë, se ne jemi Shqiptarë, në rradh të parë, por jemi edhe Amerikan, jemi paqedashës dhe liridashës me vlera të përbashkëta.
Emrat e të gjithë rënve, tashmë janë të përjetësuar në fletët e hapura të kësaj historie, vendosur në stendat e Muzeut të Kujtimit Kombëtare – Memorial Museum 9/11, ku dikur ngrihej simboli i ekonomisë Amerikane, vendi i dy Kullave Binjake, që tashmë janë bërë në mënyr të atillë që vazhdimisht do të rrjedhin ujë të thellë, që simbolizon kujtimin e gjallë dhe vazhdimësinë e kohës.
  Zyrtarisht, Muzeumi i Kujtimit Kombëtar – Memorial Museum 9/11, ka rreth dy mijë e 893 emrat e viktimave, dhe çdo njeri prej tyre, nga familja ka lënë një kujtim, një send që viktimat kan mbajtur si kujtim, një ID cards, një cop letër, një orë dore, një unazë, një këpucë, një cop veshje, një çamak, një telefonë, një portofol, një fotografi, apo edhe një cop kujtimi nga jeta e heronjëve, e tjera e tjera, siç është edhe Xhamadani i mbajtur nga heroi shqiptar Simon Dedvukaj .
Një nga reliket e veçanta, për nga natyra e këtij Muzeumi i Kujtimit Kombëtar – Memorial Museum 9/1, që vizitohet çdo ditë nga më shumë se 100 mijë vizitorë, turistë të huaj dhe vendas, bie në sy edhe një Xhamadan, i qëndisur me dorë, në ngjyrë të kuqe e zi – mbi sfondin e bardhë, i cili i përket simbas shënimit Simon Marash Dedvukaj –
Ajo është njërit prej heronjeve, më të rinjë në mesin e viktimave, i cili ka hyrë në historin e heronjve Amerikan, së bashku me dy emrat, të tjer, që janë edhe emrat simbol të kombit shqiptarë, në listën e heronjëve 9/11, Rrok Camaj dhe Man Gjonbalaj.
Sipas, City Health Department, thuhet se eshte ky raporti i pare zyrtare qe publikojne autoritetet amerikane, pas sulmeve terrorriste me 11 shtator 2001, mbi Qendren Tregtare Boterore – World Trade Center(New York) duke e quajtur kete edhe raportin perfundimtar..
Ekzamini medikal zyrtarishte thote se ka perfunduar indetifikimin e te 1,161 viktimave, qe humben jeten me 11 shtator 2001 ne World Trade Center . Me kete statistik ata thone se e mbyllen kete kapitull duke mos pas asnje mundesi te indetifikojne ndoshta mijra te tjere. “Ne i dhame fudn me kete rast indetifikimit te kufomave qe pesuan me 11 shtator 2001 – ne “World Trade Center” tha nje zyrtar i FBI Robert Shaler, drejtor i qendres Forensic Biology ne New York.
Sipas tij zyrtarishte mund te thuhet se numeri i te vdekureve ishte 2,749 vete, dhe nga keta 1,161 kofoma jane te indetifikuara. Prej nga koha kur u krye sulmi terroriste kjo qender per indeteifikimin pati indetifikuar 1,588 kufoma me eshtrat e te vdekurve. Dhe prej at’here vetem 8 kufoma u indetifikuan. Qendra Forensic Biology ne New York, perdori per indetifikimin e tyre me shume se 10,000 eshtra dhe pjese trupash te vdekurish te gjetura nen gerrmadhat nga kjo ngjarje jane absolutisht te mundur per t’u indetifkuara.
City Health Department, i cili i ka grumbulluar te dhenat nga raportet e ekspertizave dhe te policis quhet i plote. Me ane te ketij raporti, i cili ju shpernda medias njujorkeze, konsiderohet si me i kompletuari, pohojn autoritetet vendore duke thene se numeri i viktimave nga ky sulm e sot ka ndryshuar disa here. Ai(raporti) pate mbrritur ne 2, 825 te humbur me çertifikat vdekje, e cila eshte poltesuar me vone nga Office of Vital Statistics me 25 janar 2002, date kjo qe tregonte per gati 90% te te humburve, por shifrat tani flasin per ate se kane ndryshuar, pasi qe numeri final njihet ky i sotemi qe shenon ne 2,749 te humbur(te vdekur).
Sipas deklerates, se majorit te Office of Emergency Management, te ciles ne shume raste i referohet dhe raporti thuhet se 968 viktima jane indetifikuar nga egzaminimi medikal ne kohorin e tre vjeteve pas ngjarjes. 2,552 viktima kane qene puntore dite, 394 viktma ose 15% e tyre kane qene gra te rraces se bardhe. Shumica e grave kane qene te moshes 30 -44 vjeç, (34-44 vjeç e viktimave perbejne 36% te te gjitha gjinive), ndersa nje grup i gjetur te humburish, ishte prej 609 viktimash qe indetifikoheshin te moshes 30-34 vjeç. Nga burrat e humbur te cilet kapin shifren 1,593 vet, 166 jane latine-hispanic dhe 128 te zi-black. Nga femrat e humbura, 394 jane te rraces se bardh, 81 latine-hispanic, dhe 79 te rraces se zeze-black.
Nga keta sipas raportit 1,127 viktima ose 43% e tyre qene banore te New York-ut(pese lagjeve-five borough). Mannhattan-i ka humbur 330 rezidente, Brooklyni 283, Queens 242, Staten Island 183 dhe Bronx-i vetem 89.
Nga ishulli i vogel Long Island, ka me shume se te gjitha pjeset e tjera 560 viktima. Health Department nuk dha te dhena per bernda lagjeve. Por, vazhdoi me tej me shtetet federale, duke permendur Nju Jersi-in, i cili ka 25% te viktimave 662 viktima rezident te ketij shteti. Ne raport gjithashtu thuhet se ne çdo tre veta nje eshte nga Nju Jork, dhe nje ne tete viktima, nga Massachusetts, thote raporti. Nga ky sulme pesuan edhe 511 rezidente te cilet megjithse ishin qytetare amerikan kishin lindur ne vende te huaja, pra emigrante. Britania e Madhe ka humbur 53 qytetare te sajet, India 34, Domenica Republic 25, e tjer.
Shumica e viktimave thuhet te kene vdekur ne kohen e sulmit terrorist dhe vetem nente prej tyre menodhet se vdiqen ne spital. Raporti eshte i detajuar dhe jep te dhena me te sakta te cilat konfirmojne se:
Gra – 609
Burra- 2,008
Oqeania dhe Azia 165,
Te zi – 207
Latine-Hispanic- 247
Te Bardh – 1,987
Te tjerë – 11
New Jersey – 662 ose 25% te viktimave
Kenektiket – 61
Mançesustes – 81
Manhattan – 330
Brooklyn – 283
Queens – 242
Staten Island – 183
Bronx – 89
Qytetar te huaj jo amerikan rezidetet – 25
SHBA pa Nju Jork-un – 905
Qyteti i Nju Jork-ut – 1,127 (tre shqiptar – Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj)
Shteti federal i Nju Jorkut – 560
The Pentagon & Flight 93
Washington & Shanksville
The World Trade Center
New York City
Te vdekurit
All 9/11 Attacks 2,749
Numri i te vdekureve
WTC 9/11 Attack 2,801
Te lenduarit
All 9/11 Attacks 2,337
Numeri i te lenduarve
WTC 9/11 Attack 2,261
Te vdekurit ne Pentagon
The Pentagon (Ground) 124
Zjarrefiksa te vdekur
WTC 9/11 Attack 343
Te lenduarit ne Pentagon
The Pentagon 76
Police te vdekur
WTC 9/11 Attack 75
Te vdekur nga aeroplani i kompanise American Airlines Flight 77
The Pentagon 64
Te vdekur nga aeroplani i kompanise “American Airlines Flight 11”
WTC North Tower 92
Te vdekur nga aeroplani i kompanise United Airlines Flight 93
Shanksville, PA 40
Te vdekur nga aeroplani i kompanise “United Airlines Flight 175”
WTC South Tower 65
The Total Deaths from the WTC Attack was revised to 2,749.

 

By admini