ushtari-amerikanSpeciale nga Beqir SINA, Nju Jork

Amerikanët përkujtojnë pesëmbëdhjet vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001

Gati tre mijë njerëzit, që humbën jetën nga sulmet e 11 shtatorit, ishin shtetas të më tepër se 70 vendeve. Një botë e tërë në miniaturë. Midis tyre, humben jetën edhe tre shqiptarë: Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj e Rrok Camaj.

NEW YORK : Sot, në qytetin e New Yorkut, në një fshat në Pensillvani dhe në Pentagon,  kudo në të gjithë territorin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkujtohet 15-vjetori i sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001.

Në, ndërkohë, që ora do të shënon 8:46 të gjitha Kumbonat e Kishave, sirenat e anijve, dhe trenave, do të bien në respekt e nderim të viktimave, kurse nxënësit e shkollave në heshtje do të qendrojnë duke nderuar viktimat e 9/11.

Afro tre mijë njerëz u vranë atë ditë nga sulmi, i cili u bë shkak për nisjen e një fushate të gjerë të SHBA-ve kundër krimit dhe terrorizmit. Në SHBA gjatë kësaj dite, mbahen ceremoni përkujtimore ndërsa në Nju Jork, është hapur edhe Museu i Përkujtimit të 11 shtatorit.

15 vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit do të shënohet nga një seri ngjarjesh solemne sot të dielën në qytetin e Nju Jorkut, ku do të marrin pjesë autoritetet më të larta amerikane, nga qeveria amerikane, shteti i Nju Jorkut, perfshire edhe dy kandidatet per President te SHBA, Hillary Clinton dhe Donald Trump.

Veprimtaritë përfshijnë leximin vjetor një e për një të të gjithë emrave të viktimave, dhe vendosjen e luleve nga të mbijetuarit dhe lutjet për paqe, në vendin ku më parë ishin dy Kullat binjake – Qendra Botërore Tregtare.

Televizionet amerikane do të ofrojë një trasmetim drejtpërsëdrejti të të gjitha kanaleve televiizive të ceremonisë vjetore përkujtimore në vendin ku më parë ishte Qendra Botërore të Tregtisë, në Pensillvenia dhe në Washington – Pentagon ku Presidenti Obama dhe Zonja e Parë Michele Obama do të udhëheqin ceremoninë.

Ceremonia e 9/11 Memorial- fillon në orën 8:30 të mëngjesit me kohën lokale dhe do të zgjasë deri rreth mesditës.

Tribute në Dritën

Mbrëmë dy “Kollonat” gjigante deri në qiell të prozhektorve të fuqishë me dritat e tyre blu nisen të shkëlqejë drejt qiellit nga pjesa e poshtëme -Lower Manhattan për një përkujtim vjetor me Dritën e Shpirtit, e cila filloi mbreme në darke dhe vazhdon per tre dite. Duke u ndezur në blu do të ndizen tre ditë nga në muzg dhe do të venitet në agim.

Këtë vit, Museumi 9/11 Memorial do të hapet nga ora 6 e mëngjesit deri në 12 në mesnatë për publikun e gjerë për të parë gjithëçka që pasqyrohet në shesh. Për të hyrë në shesh, janë hapur rrugët West, Fulton dherrugët Liberty dhe Greenwich . Pra për çdo rrugë kësaj rradhe nuk ka asnjë program formal.

Nëse do të pyesje çdo qytetar të kësaj bote, se çfarë ndodhi në 11 shtator, ai do të përgjigjet: “u krye akti më terrorist që përjetojë bota”. 4 avionë kamikazë sulmuan, dy simbolet gjigande amerikane. Atë të ekonomisë ku rrëzuan dy Kulla Binjake, dhe atë të ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes – Pentagonin. Ndërsa, po atë ditë në të njëjtën kohë në afërsi të një fshati në Pensilvani, u rrëzua një avion, dhe kështu e marta e 11 shtatorit 2001, pa pritur e pakujtuar mori jetën e 2900 njerëzve të pafajshem.” Pra, në mëndjen e njerëzve të thjeshtë, 11 shtatori ishte një sulm terrorist, ishte një moment i dhimbshëm në histori, që erdhi e tronditi zemrat e mendjet e qindramiliona njërëzve, jo vetëm nga Shtetet e Bashkuara, por nga mbarë bota.

Ata avionë, e ata terroristë që shkatërruan dy Kullat Binjake në Nju Jork, apo një pjesë së ndërtesës së Ministrisë së Mbrojtjes – Pentagonin në 11 shtator 2001, 15 vjet më parë, nuk e bënë këtë për të shkatërruar thjesht dy Kulla nga më të lartat në botë, por, për të shkatërruar e sulmuar një qytetërim të tërë. Dhe jo më kot terroristët zgjodhën e goditën kullat e tregtisë botërore, World Trade Center, ato ndërtesa që mundësonin prosperitetin dhe tregtinë e mbarë botës, jo më kot u vu në shënjestër Pentagoni dhe Shtëpia e Bardhë, institucionet mbi të cilat është ndërtuar dhe e garantuar siguria e botës së lirë, paqe e demokraci. Ata që i kryen këto akte ishin të motivuar nga urrejtja kundra vendit simbol të demokracisë, paqes në botë – Shteteve të Bashkuar të Amerikës zemren e qytetërimit perendimor.

Terroristët i kanë shpallur luftë mbarë botës së lirë

Me të tilla akte ata që i kryen dhe ata fshihen pas tyre nuk i kanë shpallur luftë vetëm SHBA-së, i kanë shpallur luftë të gjithë atyre popujve e shteteve të cilëve SHBA u garanton sigurinë e lirinë. Të gjithë atyre shteteve aleate në mbarë botën, me të cilat SHBA janë bërë një – duke ndarë kështu prosperitetin dhe zhvillimin. Kjo është një prej pikave më të rëndësishme që edhe ne shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, e viset shqiptare në Ballkan, e në diasporë, mbarë kombi shqiptarë arritën të tregojnë në 11 shtator 2001, se ne jemi populli më pro-amerikanë në botë. Ne jemi përkrahë SHBA, ashtu siç janë SHBA përkrah nesh, me pavarësinë e Kosovës dhe demokratizimin e Shqipërisë.

Për kombin shqiptarë, terrorizmi nuk është vetëm një kërcënim për SHBA dhe amerikanët, por për Shqipërinë dhe Kosovën, dhe trojet shqiptare. Udhëheqësit amerikanë, u prononcuan në media se 11 shtatori 2001, shënon ditën më të zezë në historinë e shtetit 240 – vjeçar amerikan. Nëse Perl Harbor ishte një tragjedi në Paqësor, 11 shtatori ishte sulmi i parë terrorist në tokën amerikane. Ishte sulmi i parë në 240 vjet në tokën amerikane, që nuk kish njohur luftë nga jashtë prej kur qysh lindi ai shtet me 4 Korrik 1776 . SHBA e gjeti veten në 11 shtator si superfuqia e vetme e botës e goditur nga një kontigjent njerëzish, të cilët i ushqente urrejtja e madhe ndaj SHBA-se. Ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës u krye akti terroristë, vepër kjo jo e një personi apo grupi, produkti i një grumbulli njërëzish reth një organizate të quajtur Al Qaida. Oragnizat, që jo vetëm nuk i dënon këto akte, përkundrazi i mbështet ato në masë e në mënyrë të vetedijshme anë e mbanë botës.

Tolerance zero ndaj terrorizmit global

Duke filluar nga njëra anë e botës, e duke përfunduar në anën tjetër, Shtete e Bashkuara te Amerikes, ne krye vet, me aleatet e saj përfshirë edhe popullin më pro amerikan në planet, Shqipëtarët, do të ndërmerte një fushatë globale të testimit të aleancave të saj në botë, në luftën kundër terrorizmit. Kjo aleance do të kushtëzohej pikërisht me aplikimin edhe nga këto vende të tolerancës zero ndaj çdo forme të terrorizmit, korrupsionit e kriminialitetit, qoftë ky në rang shteti, rajonal apo global. Qeveritë e gjithë botës u vunë në levizje që të pastronin vendet e tyre nga terroristët, nga korrupsioni e kriminaliteti e krimi i organizuar. Të mbyllnin të gjitha llogarite e tyre bankare dhe te bashkepunonin ngushtesisht me SHBA në këtë luftë botërore. Lufta kundra terrorisimit, vjen direkt pas Luftës së Parë e të Dytë Botërore, dhe Luftës se Ftohtë, ku edhe ra perdja e egër komuniste në të gjithë Europën juglindore, përfshirë edhe rrëzimin e komunizmit në Shqipëri. Në këtë luftë morën e marrin pjesë edhe shqiptarët. Merr pjesë e gjithë Shqipëria dhe Kosova.

Amerika nderonë sot edhe tre shqiptarët që humbën jetën në 11 shtator

Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj ishin ndër 2.752 viktimat që u vranë në sulmin terrorist të 11 shtatorit të 2001 në Nju Jork.

Janë edhe këta tre emrat që shënohen në pllakën përkujtimore, por edhe që konsiderohen si heronjtë e Amerikës dhe pjesë e historisë së saj. Ata janë emrat që lexohen në këtë ceremoni vjetore për çdo 11 shtator – duke u përkujtuar nga mijëra amerikanët që mblidhen pranë vendit të ashtuquajtur tani Ground Zero në Nju Jork për të përkujtuar 13 vjetorin e kësaj tragjedie.

Në ceremonialin përkujtimore për çdo vjet në lokalitetin afër dy ish-kullave binjake janë tubuar  anëtarët dhe të afërmit e tre familjeve shqiptare Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj , por edhe qindra shqiptarë nga trojet e ndryshme, për të ndarë dhembjen dhe për të qenë përkrahë Amerikës.

By admini