Genci Nimanbegu

Para dy ditëve tashmë ish deputeti shqiptar në Parlamentin e Malit të Zi, z. Genci Nimanbegu dha dorëheqja nga pozita e deputeti duke mos u pajtuar me vendimin e subjektit politik të tij ku ai është kryetar, shkruan Ulqini Online.

Vendimi i Nimanbegut duket se ka gjetur mbështetje tek qytetarët e Ulqinit. Pothuajse tash dy ditë qytetarë të shumtë shprehen se ky është një ndër vendimet e rralla të politikanëve shqiptarë në Mal të Zi duke treguar në rend të parë integritetin e tij personal por edhe një kulturë të veçantë politike. Diçka të tillë nuk jemi mësuar ta shohim nga protagonistat politik të subjekteve politike shqiptare në Mal të Zi, edhe pse për diçka të tillë kishte momente politike.

Po sot, në Parlamentin e Malit të Zi u votua kryetari i Kuvendit, Andrija Mandiq i cili njihet si politikan me pikëpamje të theksuar proruse dhe preserbe. Për Mandiqin votuan deputetët tjerë shqiptarë të cilët do të jenë edhe pjesë e qeverisë

By admini