Articles Posted in the " zgjedhjet lokale " Category

 • DIASPORA VULOSI FITOREN NË MALËSI

  Diskursi  politik Unifikimi i faktorit politik shqiptar në zgjedhjet lokale në Malësi  si dhe fitorja e “Forumit Shqiptar” pa dyshim  ka vulën e diasporës shqiptare e cila ka qenë vendimtare në këtë fitore historike duke dëshmuar së angazhimi i përbashkët mbetet e vetmja zgjidhje sot dhe në të ardhmën për të arritur objektivat politike që […]


 • Mark Gjonaj ditën e votimeve do të jetë në Tuz

  Anëtari i Këshillit Bashkiak në qytetin e Nju Jorkut, z. Mark Gjonaj, me origjinë nga qyteti i Ulqinit ditën e diele që përkon me diten e zgjedhjeve lokale të 3 marsit do të jet në Tuz. Z. Gjonaj i cili i prin një delegacioni me aktivistë të diaporës sonë, do të jenë në Tuz deri […]


 • PËR MALËSINË HEROIKE

  ( Në prag të zgjedhjeve lokale në komunën e Tuzit) Nga Qani  Osmani Duke qenë se jemi në prag të zgjedhjeve lokale për komunën e Tuzit, propaganda politike mundohet për të identifikuar paraprakisht fituesit dhe humbësit. Paraprakisht, bëhen analiza të sipërfaqshme, të njëanshme, apo dhe tendencioze në funksion të retorikës për të fituar sa më […]


 • Plisat e Prishtinës mesazh madhështor për shqiptarët e Tuzit

  Në Rahovec të Kosovës po mbahen finalet e Kupës së Kosovës në basketboll për meshkuj. Dita e parë e kësaj ngjarje të rëndësishme sportive u karakterizua me një mesazh simpatik të grupit të sportdashësve ”Plisat” nga Prishtina për shqiptarët e Tuzit, shkruan Ulqini Online. ”Malësia jeton, vepron, frymon dhe voton vetëm shqip”, kjo ishte pankarta […]


 • A do të sjellë bashkimi i partive politike shqiptare pranverën në Malësi

  Nga Gjekë Gjonaj  Të gjithë shqiptarët iu gëzuan lajmit se  partitë politike shqiptare  në Tuz, Alternativa Shqiptare, Lidhja Demokratike Shqiptare dhe Unioni Demokratik i Shqiptarëve  u pajtuan të dalin në një listë të përbashkët në zgjedhjet  lokale të datës 3 mars 2019. Ky koalicion, ndonëse i vonuar, megjithatë vjen në kohën e duhur për maksimalizimin […]


 • Kallaba: Vendimi i KSHZ-së njollos procesin zgjedhor në Ulqin

  Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve, në vend që të jetë arbitër objektiv, bëhet palë në zgjedhje duke ndikuar në mënyrë të drejtpërdrejtë në procesin zgjedhor. Hedhja poshtë e vendimeve të Komisionit Komunal të Zgjedhjeve po ashtu poshtëron punën e këtij komisioni dhe vë në pikëpyetje legjitimitetin e tij, kështu shkruan ndër të tjera gazetari dhe analisti politik […] • Malazezimi i votave shqiptare rrezikon shuarjen e shqiptarëve si etnitet

  Nga Gjekë Gjonaj Të dielën e shkuar përfunduan edhe një palë zgjedhje lakale në Malësi – Tuz.  Me votën e qytetarëve të atjeshëm me shumicë shqiptare partitë shqiptare, sipas konfirmimit të rezultateve paraprake,   pësuan humbje të thellë. Në Kuvendin e ardhshëm të Komunës Urbane të Tuzit tri partitë shqiptare konkurruese, Alternativa Shqiptare, Lidhja Demokratike Shqiptare […]


 • Ja cili do të jetë koalicioni që do qeverisë më Tuzin?

  Procesi zgjedhor për zgjedhjet lokale në Tuz, si komunë në kuadër të kryeqytetit, tashmë ka përfunduar, pasi dje u mbajtën zgjedhjet lokale për përbërjen e re të parlamentit vendor. Edhe pse ende nuk janë kumtuar rezultatet zyrtare nga komisioni zgjedhor i kryeqytetit, duke u bazuar në rezultatet preliminare nga shtabet të listave pjesëmarrëse në zgjedhje, […]


 • Tuz: Partitë shqiptare vetëm 12 mandate, DPS me partnerë fitojnë shumicën

  Në zgjedhjet lokale të mbajtura të dielen në Tuz, partitë shqiptare të ndara në tri lista arritën të marrin vetëm 12 mandata nga 32 të tillë sa ka Kuvendi komunal i Komunës urbane të këtij qyteti. Sipas rezultanteve preliminare Alternativa Shqiptare ka fituar 7 mandate, Lidhja Demokratike Shqiptare  3 mandate kurse Unioni Demokratik i Shqiptarëve  […]