Articles Posted in the " Tuzi " Category

 • Tuzi në karantinë (video)

  Nga mbrëmë qyteti i Tuzit ndodhet në karantinë. E gjitha kjo erdhi pas rezultateve të testimit të ditës së djeshme nga ku rezultuan plor 15 persona të infektuar nga koronavirusi, shkruan Ulqini Online. Nga një video e ditës së sodit mund të shihet se rrugët e qytetit janë të zbrazëta ndërsa në qytet punojnë vetëm […]


 • Kryetari i Komunës së Ulqinit uron udhëheqësit e Komunës së Tuzit

  Kryetari i Ulqinit Loro Nrekiqi i ka dërguar telegram urimi kryetarit të porsazgjedhur të Komunës së Tuzit Z.Nik Gjeloshaj dhe kryetarit të Kuvendit Z. Fadil Kajoshaj. Duke i uruar punë të mbarë dhe suksese,ai në emër të Komunës dhe qytetarëve shprehet i bindur që strukturat e reja me maturi dhe pjekuri do të dijnë ta […]


 • PËR MALËSINË HEROIKE

  ( Në prag të zgjedhjeve lokale në komunën e Tuzit) Nga Qani  Osmani Duke qenë se jemi në prag të zgjedhjeve lokale për komunën e Tuzit, propaganda politike mundohet për të identifikuar paraprakisht fituesit dhe humbësit. Paraprakisht, bëhen analiza të sipërfaqshme, të njëanshme, apo dhe tendencioze në funksion të retorikës për të fituar sa më […]


 • Plisat e Prishtinës mesazh madhështor për shqiptarët e Tuzit

  Në Rahovec të Kosovës po mbahen finalet e Kupës së Kosovës në basketboll për meshkuj. Dita e parë e kësaj ngjarje të rëndësishme sportive u karakterizua me një mesazh simpatik të grupit të sportdashësve ”Plisat” nga Prishtina për shqiptarët e Tuzit, shkruan Ulqini Online. ”Malësia jeton, vepron, frymon dhe voton vetëm shqip”, kjo ishte pankarta […]


 • UDSH del e vetme në zgjedhjet lokale në Tuz

  Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq para disa muajëve kishte shpallur datën e zgjedhjeve lokale për Kuvendit e Komunës së Tuzit. Sipas këtij vendimi, zgjedhjet do të mbahen ma 03 Mars 2019. Alternativa Shqiptare dhe Lidhja Demokratike Shqiptare, tashmë janë dakorduar dhe në këto zgjedhje do të dalin në koalicion. Deri vonë është pritur […]


 • Tri dekada betejë për Komunën e Tuzit

  Janë dashur gati tri dekada përpjekje që shqiptarët e Malësisë së Madhe ta bëjnë Tuzin Komunë me kompetenca të plota. Ky qytet ka humbur statusin e Komunës më 1956, kur për shkak të centralizimit të pushtetit ai u fut nën menaxhimin e Qarkut të Podgoricës, shkruan sot “Koha Ditore”. Çështja e statusit të saj është […]


 • PSE U ZVARRIT PËR 27 VITE ME RADHË, REALIZIMI I KOMUNËS SË PLOTË TË TUZIT?

  ShkruanXheladin Zeneli Siç dihet, Tuzi ( Malësia) ka gëzuar statusin e vet të komunës së plotë deri në vitin 1957, atëherë kur në mënyrë arbitrare iu muar ky status nga pushteti i atëhershëm monist malazezo-jugosllav. Me vendosjen e pluralizmit politik në vitin 1990 aktualizohet çështja e komunës së Tuzit ( Malësisë), ku subjekti i parë […]


 • Tuzi nga sot shpallet komunë (video)

  Të shtunën, Tuzi në Mal të Zi do të shpallet komunë. Prej 27 vitesh shqiptarët e Tuzit kërkonin shpalljen komunë, ndaj, për atë që do të jetë një ditë historike, aktivitetet në Tuz kanë nisur që të premten. Politikanët shqiptarë pa dallim partiak janë bashkuar dhe dolën së bashku në një konferencë. Genc Nimanbegu, nënkryetar […]


 • Kisha dhe xhamia e Tuzit ruajnë simbolikën e  bashkëjetesës  fetare

   Nga Gjekë Gjonaj Malësia mburret me atë që të tjerët e quajnë tolerancë fetare, por që në fakt është diçka më e madhe se tolerancë: është bashkëjetesa midis qytetarëve të besimit myslimanë dhe të krishterë. Për malësorët feja gjithmonë ka pasur kuptimin e paqes, mirëkuptimit, solidaritetit dhe humanizmit. Ata  edhe në këtë kohë, kur shumë […]


 • DPS-i kryetarin e komunës, UDSH kryetarin e kuvendit

  Në vazhdimin e seancës konstitutive të parlamentit të komunës së Tuzit, komunë në kuader të Kryeqytetit, të mbajtur ditën e sotme Fadil Kajoshaj, nga radhet e UDSH-së, për herë të tretë u zgjodh Kryetar i Kuvendit të Komunës së Tuzit, për të cilin votuan 20 këshilltarë nga radhet e pozitës, ndërsa keshilltaret nga opozita nuk moren […]