Articles Posted in the " riza rexha " Category

 • INJORANCA VRET – Prof. Riza Rexha e meriton një monument dinjitoz

  (Prof. Riza Rexha, postmortum) Profesor, nuk e di a e pate dijtë, injoranca vret me fuqi budallaji Jorrallë vetësakrifica shpaguhet me zhgënjim e ti mbetesh n´pikëpyetjen tënde bash si pika në lis, a të gënjej e t´kamem, a të zhgënjej e t´dal n´breg, a t´rri n´s´kamje, ku isha e për kamje s´ka shteg Ti, vëllai […]


 • Mr. Haxhi Shabani, laureat i Çmimit Tradicional të “Art Club”-it

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi sot 28-vjetorin e themelimit të saj, me ç’rast ka ndarë Çmimin Tradicional për arritje të jashtëzakonshme në shkencë, kulturë dhe art.   Pasi që ka analizuar rezultatet e arritura në fusha të ndryshme nga krijuesit dhe studiuesit shqiptarë në Malin e Zi, gjatë periudhës kohore 2016-2018, juria […]


 • Amaneti i Riza Rexhës

    Mbrëmjen e së dieles në Galerinë e Qendrës për Kulturë në Ulqin”, nën organizimin e Shoqatës së Artistëve dhe intelektualëve “Art Club” u bë përurimi i dy librave të pëprkthyera në gjuhën malazeze të autorit, tashmë të ndjerë,  mr. Riza Rexhës. Librat në verzion në gjuhën malazeze “Ulcinj za vrijeme Albanske prizrenske lige 1878 […] • Historian i së vërtetës

    Shkruan Gjekë Gjonaj   Mr. Riza Rexha që nga 12 nëntori i këtij viti nuk jeton më. Ai u shue në shtrat si një dritë  qiriri që shndëriti  deri në momentet e fundit të jetës. Por drita e tij do të ndriçojë në veprën që la pas dhe do të jetojë i gjallë në […]


 • PEDAGOG DHE STUDIUES I NDËRUAR NË PËRMASA KOMBËTARE

  In memoriam – Prof.Riza Rexha (1935-2016) Nga Dr.Nail Draga Ditën e shtunë  me 12 nëntor 2016  në moshën 81 vdiq në Ulqin  Riza Rexha,  intelektuali dhe profesori i historisë  në pension. Ka lindur   më 7 shkurt 1935 në Kllezën   të Anës së Malit(Ulqin). Shkollën fillore  shtatëvjeçare e ka kryer në Katërkollë në vitin 1951.Në shkollën […]