Articles Posted in the " libri " Category • Presidenti Meta përshëndet promovimin e librit të bashkëatdhetarit tonë

  Presidenti Meta përshëndet promovimin e librit “Demokracia nuk pret” të z. Frank Shkreli     Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta ishte sot i pranishëm në promovimin e botimit të librit publicistik të personalitetit dhe gazetarit të shquar shqiptaro-amerikan, ish-Drejtorit të ‘Zërit të Amerikës” për Euro-Azinë, Frank Shkreli, të titulluar “Demokracia nuk pret”. […]


 • PASIONI PËR KËNGËN DHE VENDLINDJEN

  Nga Dr.Nail  Draga  Haxhi Zeneli, ME KËNGË NGA VENDLINDJA NË AMERIKË, Botoi:Art Club, Ulqin,2017        Angazhimi i diasporës shqiptare paraqet faqe të  ndritur në historinë e popullit shqiptarë. Ata krahas obligimeve të tyre nuk kanë kursyer për çështjen kombëtare shqiptare, ku rasti i Kosovës paraqet momentin me transparent në ketë dimension. Jo vetëm qe ndihmuan […]


 • Të shtunën përurimi i librit “Etnia dhe hapësira”

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën e Kulturës – Ulqin do të bëjë përurimin e librit “Etnia dhe hapësira” të dr. Nail Dragës. Përurimi do të bëhet të shtunën, më 5 maj 2018, ora 20.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin.


 • “Rrugëtimi i shqiptarëve të Rozhajës për mbijetesë nëpër kohë”

  Ditën e premte, më 6 tetor 2017 në ora 11:00, në sallën e Qëndresë së Kulturës në Rozhajë, Mal i Zi, do të promovohet libri i autorëve Faruk & Kenan Daci me titull“Rrugëtimi i shqiptarëve të Rozhajës për mbijetesë nëpër kohë”.   Ky libër mbeshtetet financiarisht nga Fondi për Mbrojtjen dhe Realizimin e të Drejtave […]


 • Vepër e rëndësishme për letërsinë gojore shqiptare

  Shkruan Gjekë Gjonaj Dermatologu i njohur  prof.dr. Simë Gjon Dobreci lexuesit shqiptar i dhuroi  librin ”Krijime popullore shestanase”. Autori,   edhe pse me profesion mjek,  u fut  në historinë e folkloristikës me një  njohuri  teorike modeste, por me pikëpamje të drejta rreth karakterit të mirëfilltë  që duhej të kishin krijimet popullore.  Me këtë libër   dr. Dobreci […]


 • Mbrëmë u hape Panairi i 17-të i librit në Ulqin

  Mbrëmë në Ranë u hap edicioni i 17-të i Panairit të librit Ulqini 2017. Rreth 30 botues nga vende të ndryshëm prezantojnë botimet e tyre në Panair. Në ceremoninë e rastit ishte i pranishëm Ministri i kulturës Janko Lumoviq i cili vlerësoi Panairin si ngjarje të rëndësishme kulturore. Ndërkaq, kryetari i Ulqinit Nazif Cungu në […]