Articles Posted in the " kraja " Category

 • “Kraja” mbajti “Piknikun Veror 2019”

  Nga Beqir SINA – New Jersey Afro një mijë krajan morën pjesë në “Piknikun Veror 2019” -Ashtu si gjithëmonë, edhe kësai radhe , të gjitha garat u zhvilluan në një atmosferë dëfrimi, dhe me një frymë mjaft miqësore  e mirëkuptimi nga të gjithë garuesit , përfshirë edhe futbollin , volebollin e sportet e tjera  NEW […]


 • “Çdo kund ndërtohet nga diçka, e në Krajë asgjë”

  Nga Hajrullah Hajdari           Me ndarjen e re territoriale në Mal të Zi, në vitin 1957, komuna e Krajës ishte suprimuar dhe i ishte bashkangjitur komunës së Virpazarit, përkundër faktit se para se të themelohej komuna e Krajës, ajo i takonte Ulqinit dhe vepronte si nënprefekturë e kësaj komune dhe nga territori i asaj komune […]


 • Kraja, “kulmi” i bujarisë së natyrës…(nga Marin Mema)

  Ana e Malit, Ulqini, Plava e Gucia, vetë Podgorica, Kraja e kështu me rradhë janë vetëm disa nga trojet shqiptare në Mal të Zi. Për të parat me siguri keni dëgjuar të flitet shumë dhe shpesh. Ndërsa mbi Krajën, në këndvështrimin tim që i njoh mirë ato vise, dijmë shumë pak, për aq sa në […]


 • Betonizohet kisha në maje të Rumisë (foto)

  Kisha Ortodokse Serbe ka filluar punimet për betonizimin e kishes ne maje të Rumisë, kështu shkruan faqja Zëri i Krajës. Siç duket nga pamjet e fundit skeleti metalik i kishës eshtë fortifikuar më gurë. Është e turpshme që e gjithë kjo ndodhë ilegalisht pa asnjë leje ndërtimi dhe pushteti e në veçanti politikanet shqiptar heshtin […]


 • Gjeçbritaj: Kryetrimi dhe vepra e tij jetojnë në qenien tonë

  Nga Ali Gjeçbritaj VITI I SKENDERBEUT   Viti i Skënderbeut po shenohet gjithandej kah frymojnë shqipatarët me aktivitete të ndryshme. Kaluan 550 vjet që kryetrimi iku në amshim, la pas vetës heroizëm të cilin jo vetëm shqiptarët por gjithë Europa po e shenon në mënyra dhe forma të ndryshme. Pesqind e pesëdhjetë vjetë nuk janë […]


 • MURIQI BASHKON KRANJANËT (video)

  Këto ditë në kuadër të Ditëve të Diasporës në Krajë, Shoqata “Kraja” në bashkëpunim me degën e saj në Krajë dje ka organizuar Piknik në Muriq ku të pranishmit patën mundësinë të argëtohen me muzikë, lojra të ndryshme dhe shetitje me barkë. Poashtu në piknik për të gjithë të pranishmit kishte ushqim dhe pije falas të […]


 • ”Të gjithë në Rumi” – Kësaj të diele aktiviteti tradicional gjithëpopullor

  Kësaj të diele, me 10 qershor, Shoqata e bjeshkatarëve ”Rumia” nga Ulqini organizon për të shtatin vit me radhë manifestimin tradicional gjithëpopullor ”Dita e Rumisë 2018”. Qëllimi kryesor i këtij manifestimi është ruajtja dhe përtëritja e traditës shumëshekullore të popullatës vendore të daljes në majen e malit Rumisë, i cili konsderohet si simbol i ekzistencës […]


 • ”NJË GRUSHT DHÈ NË XHEP, NJË GUR NË VALIXHE”

  Ali Gjecbritaj GURËT E TRUALLIT TIM Sa i fortë guri në truallin tim Sa e madhe puna e tij Ngritëm fortesë e bëmë shtëpi Sa të fortë unë dhe të parët e mi. Guri nuk ka dëshmi vitesh Si rrathët e trungut të ullirit Guri ka vlerë me peshë floriri E rrënjë në tokë sa […]