Articles Posted in the " gjergj kastrioti skenderbeu " Category

  • 550 vjetori i ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skenderbeu -Lexoni 13 shkrime të veçanta

    Me rastin e 550 vjetorit të ndarjes nga jeta të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – 13 shkrime të veçanta nga Aurenc Bebja, Francë   https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrim-botuar-ne-france-ne-vitin-1653-gjergj-kastrioti-sipas-at-nicolas-caussin/   https://www.darsiani.com/la-gazette/fjalimi-i-fundit-madheshtor-i-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/leterkembim-i-vitit-1461-mes-sulltan-mehmetit-dhe-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/kenga-heroike-arbereshe-kushtuar-vdekjes-se-gjergj-kastriotit/   https://www.darsiani.com/la-gazette/gjergj-kastrioti-princit-te-tarentes-ja-kush-jane-shqiptaret-e-mi/   https://www.darsiani.com/la-gazette/gjergj-kastrioti-sipas-historianit-francez-germain-lefevre-pontalis/   https://www.darsiani.com/la-gazette/zvicer-1577-botimi-i-portreteve-te-rralla-te-gjergj-kastriotit-pirros-se-epirit-dhe-aleksandrit-te-madh/   https://www.darsiani.com/la-gazette/shkrimi-i-1606-elokuenca-sekreti-i-suksesit-te-gjergj-kastriotit-skenderbeut-ne-fushen-e-betejes/   https://www.darsiani.com/la-gazette/kritika-e-vepres-opera-de-scanderberg-ne-librin-francez-te-1757/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1818-skenderbeu-nje-luftetar-i-madh-qe-beri-mrekulli-te-verteta-ne-nje-teater-kaq-te-vogel/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-francez-i-1553-skenderbeu-mes-personaliteteve-me-te-famshme-qe-nga-jezu-krishti-e-deri-te-henri-ii-i-frances/   https://www.darsiani.com/la-gazette/libri-i-1621-vargjet-e-nje-nder-poeteve-me-te-rendesishem-franceze-te-shek-xvi-thurur-gjergj-kastriotit-imitoni-skenderbeun-o-franceze/   https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-1608-shpirtmadhi-skenderbe-edhe-i-vdekur-tmerronte-dhe-corodiste-muhamedanet-supersticioze/  • DISA KUJTIME NGA VEPRIMTARITË E NDRYSHME PËR GJERGJ KASTRIOT SKËNDERBEUN

    Nga Gjekë Gjonlekaj/New York Portretin e Gjergj Kastriot-Skenderbeut e kisha parë për herë të parë në shtëpinë e Kolë Gegaj. Isha fëmij i vogël. Shtëpia e tij dhe shtëpia jonë ishin afër dhe përveç tjerash Kolë Gegaj ishte nipi ynë. Kolë Gegaj ishte shumë i arsimuar.Ai ishte shkollua në Gjimnazin Françeskan të Shkodrës. Kolë Gegaj ishte shumë i ditur dhe orator. Ishte atdhetar e fetar. Në […]


  • Kraja – Ana e Malit, ndeshje volejbolli për nder të 28 Nëntorit

    Me një aktivitet të bukur sportiv, të rinjtë nga Kraja dhe Ane e Malit festojnë festën më të madh shqiptare, 28 Nëntorin – Dita e Flamurit. Ndeshja e volejbollit ndërmjet Krajës dhe Anës së Malit është paraparë të luhet sonte, e diel me 26 nëntor, me fillim nga ora 17. Ndeshja luhet në sallën e […]