Articles Posted in the " Frank Shkreli " Category

 • VIZITA E KRYEMINISTRIT ALBIN KURTI NË SHQIPËRI DHE INTERESAT KOMBËTARE

     “Për çështjet e rëndësisë kombëtare na duhet të flasim njëzëri” (Albin Kurti)   Nga Frank Shkreli Kështu u shpreh Kryeministri i ri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti pas vizitës së tij në Tiranë të martën: “Për çështjet e rëndësisë kombëtare na duhet të flasim njëzëri”. Kryeministri i Republikës së Kosovës gjatë vizitës së […] • NJË PËR TË GJITHË – TË GJITHË PËR NJË

   RASTI I PUBLICISTIT DHE SHKRIMTARIT AGRON TUFA Nga Frank Shkreli Unë e kam thënë shpesh atë që kam menduar dhe mendoj për lirnë e fjalës dhe të medias në Shqipëri dhe për përpjkekjet e vazhdueshme të qeverisë, përfshir paketën “anti-shpifje”.  Është kjo një përpjekje që është këthyer tani në një tragji-komedi, sepse qeveria e ka […]


 • PROF. DR. THANAS GJIKA – SHEMBULL ATDHETARIZMI

  (ME RASTIN E 75-VJETORIT TË LINDJES)* Nga Frank Shkreli  Përshëndetje i dashur Thanas – urimet më të përzemërta prej meje dhe bashkëshortes sime Viki – me rastin e 75-vjetorit të lindjes suaj. Uroj t’ia kaloni sa më mirë te ‘Fruit Land Restorant‘ Harvard MA mes familjarëve e miqve tuaj, që jeni mbledhur për të festuar […] • TË NDARË DHE TË PËRÇARË?!

  Një parashikim i dështimit të Samitit të Berlinit –tre vjetë më parë  Shënim: Skema për ndryshim kufijsh ose shkëmbim territoresh, e tjera,  e trojkës Rama-Vuqiç-Thaçi kishte filluar për së mbrapshti në Beograd me takimin Rama -Vuçiq në tetor të vitit 2016.  Një shikim mbrapa dhe një parashikim, shkruar me 18 tetor, 2016 – pas takimit […]


 • “UNË KAM TË DREJTË E TI JE IDIOT”

  VDEKJA E DISKURSIT PUBLIK NË BOTËN SHQIPTARE Nga Frank Shkreli Thuhet se politika është fusha ku fillon e ku diskursi publik helmohet dhe vdes një herë e mirë.  Mënyra se si zhvillohet debati politik dhe jo vetëm politik, por debati publik në përgjithësi në botën shqiptare, lë të kuptosh se jo vetëm që atmosfera e […] • STUDIMI: DEMOKRACIA E VËRTETË ËSHTË E MIRË EDHE PËR SHËNDETIN E NJERËZVE

  Nga Frank Shkreli Winston Churchilli ka thënë se, “Askush nuk pretendon se demokracia është një sistem qeverisës i përsosur ose i përkryer.  Në të vërtetë, është thënë se demokracia është forma më e keqe e qeverisjes, me përjashtim të formave të tjera të qeverisjes që janë provuar, nga koha në kohë.”   Me fjalë të tjera, […]


 • “DIMRI I GJATË I VITIT 1945” – NË KUJTIM TË MASAKRËS SË TIVARIT

  Nga Frank Shkreli  Ditët e fundit në Prishtinë u promovua libri “Dimri i Gjatë i Vitit 1945” i autorëve Anna Di Lellio dhe Dardan Luta, njofton Zëri i Amerikës nga kryeqyteti i Kosovës, në përvjetorin e Masakrës së Tivarit, me 24 Mars.  Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Edlira Bllaca citon autorët e librit, të cilët […]