Nga Beqir SINA

Presidenti Donald J. Trump, i cili humbi zgjedhjet e vitit 2020 për një mandat të dytë, nga Joe Biden, ka “spekullime” që Presidenti Trump mund të kandidojë përsëri në 2024.

Ndërsa, më 20 Janar, Joseph Biden, vjen në Shtëpinë e Bardhë si Presidenti I 46-të, në SHBA, ideja hipotetike e Trump, që do të kandidoi përsëri, ka qarkulluar në mediat sociale. Linda Schacht, një analiste politike veterane, profesore në Universitetin Lipscomb, ka folur mbi mundësinë dhe sfondin historik nëse një fushatë e mundshme e Trump 2024 bëhet realitet.

Me pak fjalë, Schacht thotë se Presidenti Trump mund të kandidojë për katër vjet të tjera: “Nuk ka asgjë që e ndalon Presidentin Trump të kandidojë për një mandat të dytë,” thotë Schacht. “Ai mund të kthehet dhe të ri-garojë përsëri”.

Në 1840, atëherë Presidenti Martin Van Buren humbi fushatën e tij rizgjedhëse si Presidenti i 8-të i Shteteve të Bashkuara dhe zgjodhi të kandidojë përsëri në 1848 si anëtar i Partisë së Tokës së Lirë. Presidenti Grover Cleveland ishte presidenti i 22-të dhe 24-të i Shteteve të Bashkuara. Ai shërbeu nga 1885 në 1889 dhe përsëri nga 1893 në 1897. 

Theodore Roosevelt u bë President në 1901 pas vrasjes së William McKinley dhe u zgjodh për një mandat të plotë në 1904. Pas largimit nga politika, ai u përpoq në një kthim të dështuar në 1912 duke kandiduar si Progresiv . Një shekull pas ofertës së Van Buren, Franklin D. Roosevelt fitoi një mandat të 4-të si president në 1944 i cili solli ratifikimin e Amendamentit të 22-të në 1951.

Ndryshimi i 22-të thotë se “Asnjë person nuk do të zgjidhet në zyrën e Presidentit më shumë se dy herë, dhe asnjë person që ka mbajtur detyrën e Presidentit, ose ka vepruar si President, për më shumë se dy vjet të një mandati në të cilin ishte një person tjetër Presidenti i zgjedhur do të zgjidhet në zyrën e Presidentit më shumë se një herë. “

Schacht, thotë ndërsa është ende herët për të shqyrtuar mundësinë duke pasur parasysh që një gjë e tillë, nëse Trump do të vendoste të kandidonte përsëri, ai do të duhej të kalonte përsëri në procesin primar dhe do të kishte faktorë të shumtë për Partia Republikane për ti marrë në konsidratë.

“Shumë mund të varet nga zgjedhjet afatmesme( 2022) dhe nëse ka më shumë në shance nga ndonjë kandidati tjetër,” thotë Schacht. “Por mund të jetë në rrezik të vetë parties, duke pasur parasysh se sa e fortë është baza e Presidentit Trump.”

Mirëpo, analsitë, gazetar, njohës të mire të zgjedhjeve Presidenciale dhe politikan në SHBA, pyesin :    Çfarë ambicie dhe çfarë strategjie do të ndjek mbas 20 Janarit, largimit të tij nga Shtëpia e Bardhë, Presidenti i 45-të, Donald J. Trump?. A do të ri përsëritet precidenti Grover Cleveland?

Edhe, ai mbasi humbi mandatin e parë, garoi katër vjet më pas dhe madje fitoi. Edhe, Grover Cleveland, ishte nga New York, dhe, ai ishte president që nuk vinte nga establishment i demokratëve, dhe jo popullor. Ishte një politikëbërës i frikshëm, dhe ai gjithashtu tërhoqi kritikat përkatëse, por ri kandidoi dhe fitoi.

Stephen Grover Cleveland (18 Mars 1837 – 24 Qershor 1908) ishte një politikan dhe avokat Amerikan i cili ishte presidenti i 22-të dhe 24-të i Shteteve të Bashkuara, i vetmi president në historinë Amerikane që shërbeu dy mandate jokoncesione në detyrë (1885-1889, dhe, 1892).Ai fitoi votën e popullit për tre zgjedhje presidenciale – në 1884, 1888 dhe 1892 – dhe, ishte një nga dy demokratët (me Woodrow Wilson) që u zgjodh president gjatë epokës së dominimit presidencial republikan që daton nga 1861 deri më 1933.

Rezultati ishte një rirregullim politik që i dha fund Sistemit të Partisë së Tretë dhe filloi Sistemin e Katërt të Partisë dhe Progresivin Epoka. 

Cleveland ishte një politikëbërës i frikshëm, dhe ai gjithashtu tërhoqi kritikat përkatëse.

Kritikët u ankuan se Cleveland kishte pak imagjinatë dhe dukej i mbingarkuar nga katastrofat ekonomike të kombit – depresione dhe greva – në mandatin e tij të dytë. Edhe kështu, reputacioni i tij për ndershmëri dhe karakter të mirë i mbijetoi telasheve të mandatit të tij të dytë. 

Biografi Allan Nevins shkroi, ” Grover Cleveland, madhështia qëndron në cilësitë tipike dhe jo të pazakonta. Ai zotëronte ndershmëri, guxim, qëndrueshmëri, pavarësi dhe mendje të shëndoshë. Por ai i posedonte ata në një farë mase që burrat e tjerë nuk i kanë. Nga fundi i mandatit të tij të dytë, perceptimi i publikut tregoi që ai ishte një nga presidentët më jopopullorë të SHBA, dhe ai u refuzua deri atëherë nga shumica e Demokratëve”. 

Sot, Cleveland konsiderohet nga shumica e historianëve të ketë qenë një udhëheqës i suksesshëm dhe është vlerësuar për ndershmërinë, integritetin, respektimin e moralit të tij dhe sfidimin e kufijve të partisë, dhe udhëheqjen efektive, dhe zakonisht renditet në nivelin e mesëm të lartë të presidentëve amerikanë .  

Largimi i Trumpit nga detyra do të ishte jashtëzakonisht e vështirë, pasi mandati i tij përfundon shumë shpejt. Edhe nëse Kongresi lëviz përpara me akuzat e shkarkimit, javën e ardhshme, të 100 senatorët do të duhet të bien dakord të rikthehen nga pushimi para 19 janarit, për të mbajtur gjyqin

Udhëheqësi i shumicës së Senatit, Mitch McConnell dërgoi një qarkore për senatorët e tij republikanë më 9 janar, duke sugjeruar se çdo gjyq nuk do të fillonte derisa Trump të dilte nga zyra më 20 janar. Një vendim për shkarkim i Senatit kërkon dy të tretat e votave.

Demokratët do të kontrollojnë Senatin e ri me një shumicë të pakët 50-50 dhe zëvendëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris ka të drejtën e votës.

Nëse zhvillohet procedura në Kongres, dhe Trump shkarkohet, atëherë atij do t’i ndalohet të kandidojë përsëri për president. Ai ka dhënë sinjale se mund të kandidojë sërish. Një draft i dokumentit të akuzave për shkarkim të përgatitur nga demokratët akuzojnë presidentin për “nxitje të kryengritjes” për inkurajimin e mbështetësve të tij për të sulmuar me dhunë Kongresin. Artikujt gjithashtu akuzojnë Trumpin për pengimin e certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve presidenciale.

Ndërkohë, një përplasje mes republikanëve ka shkuar në favor të procesit të shkarkimit të Trumpit, i cili është braktisur nga disa ndihmës dhe dy anëtarë të Kabinetit këtë javë, për sulmit të mbështetësve të tij ndaj Kongresit. Izolimi u thellua pasi Twitter ndaloi përgjithmonë llogarinë e Trumpit “për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës”.

Vendimi i pashembullt nga Twitter, më 8 janar, privon zyrtarin më të lartë të zgjedhur në Shtetet e Bashkuara nga një rrjet social, për t’iu drejtuar drejtpërdrejt 88.7 milionë ndjekësve të tij.   Ndërkohë, pse ka kaq mosdakordësi në establishmentin e demokratve, dhe, një përplasje mes republikanëve përgjatë nisjes së procesit të shkarkimit të Trumpit?

Rep. Alexandria Ocasio-Cortez (D-N.Y.) u “përplasë” me Senatorin Lindsey Graham (R-S.C.) I akuzuar si “tradhëtar” I republikanëve në Twitter të Premten, pasi ai postoi në Twitter një cicërimë, ku tregojë mos aprovimin e tij të çdo mocioni për të fajësuar Presidentin Trump pas trazirave në Kapitol këtë javë që lamë pas( e Mërkur 6 Janar).

“Siç deklaroi Presidenti @realDonaldTrump mbrëmë, është koha të shërohemi dhe të vazhdojmë tutje,” shkroi Graham të Premten, duke iu referuar mesazheve të presidentit në video që ai dënon dhunën nga mbështetësit e tij në Kapitol të Mërkurën.

“Nëse Kryetaria Nancy Pelosi shtyn [fajësimin] në ditët e fundit të presidencës Trump, do të bëjë më shumë dëm sesa dobi. Unë shpresoj se edhe Presidenti i zgjedhur Biden, e sheh dëmin që do të bëhej nga një veprim i tillë, demokratve më shumë se Republikanëve, dhe vet Presidentit Trump.”

Kryetaria Nancy Pelosi (D-Kalif.) sugjeroi këtë weekend se “Ligjvënësit e Dhomës së Përfaqësuesve do të lëviznin për të hequr dorë nga presidenti Trump, nëse Zëvendës Presidenti Pence dhe zyrtarë të tjerë të Kabinetit, nuk kan për të pranuar të thërrisnin Amendamentin e 25-të për të hequr Trump nga detyra”.

Nga ana e saj kryesuesja e grupit të majtistëve në kongres, kongresitja e Nju Jorkut, Ocasio-Cortez, iu përgjigj tweet-eve të Graham duke e thirrur atë për të mos-mbrojtur Presidentin, të cilin shumë demokratë dhe disa republikanë e kanë dënuar si përgjegjës për nxitjen e trazirave të së mërkurës.

“‘Leviz?’ ‘Të lëvizësh përpara’ nuk do të thotë ‘harroje atë’, @LindseyGrahamSC, “shkroi ajo. “‘Të lëvizësh përpara’ kërkon përgjegjësi. Sulmimi i kombit tonë pa rekurs ose përgjegjësi nuk do të thotë se jemi “duke ecur përpar”’. Një oficer i Policisë së Kapitolit sapo vdiq. Pse po e mbroni këtë? “, shkruajti në cicërimën e saj, Ocasio Cortez, e cila së bashku me Senatorin Bernie Sanders janë “socialistë” të deklaruar.

Graham nuk u përgjigj menjëherë në cicërimin e Ocasio-Cortez, por ai vazhdoi në një temë në Twitter duke deklaruar se fajësimi I Presidentit Trump, do të ishte i pasuksesshëm në Senat.

“Kryetaria Pelosi po varet nga një lidhje politike me Senatorin Charl Schumer, i cili po “jeton” në frikën e një personi kryesor nga e majta radikale( Bernie Sanders dhe Ocasio-Cortez). I takon Presidentit të zgjedhur Biden të ndërhyjë dhe të lejojë kombin të shërohet,” shkroi ai, duke iu referuar udhëheqësit të Senatit nga Demokratët, Charles Schumer (NY). “Çdo përpjekje për të fajësuar Presidentin Trump jo vetëm që do të ishte e pasuksesshme në Senat, por do të ishte një precedent i rrezikshëm për të ardhmen e presidencës. Do të duhen të dyja palët për të shëruar kombin.”, shkroi senatori republican Graham i South Carolinës.

Biden dënoi dhunën të Mërkurën dhe i bëri thirrje Trumpit të përgjigjej pasi një turmë pro-Trump u fut në ndërtesën e Kapitolit ndërsa Kongresi po përgatitej të konfirmonte votat e Kolegjit Zgjedhor, duke detyruar ligjvënësit të largoheshin nga menjëherë nga salla dhe të evakuoheshin në tunelet e nëndheshme, duke vonuar numërimin e votave, pak para mesnatës.

“Më lejoni të jem shumë i qartë – skenat e kaosit në Kapitol nuk pasqyrojnë një Amerikë të vërtetë, nuk përfaqësojnë atë që jemi. Ajo që pamë është një numër i vogël ekstremistësh të përkushtuar ndaj paligjshmërisë. Ky nuk është mospajtim. Ky është vetëm një çrregullim. Ky është kaos. Kufizohet me kryengritje dhe prej aty duhet të marrë fund, “tha Presidenti Joe Biden, i cili zyrtarisht merr detyrën më 20 Janar.

Të enjten, Trump bëri thirrje për qetësi dhe tha se ai është i përqendruar në ecjen përpara me një transferim të rregullt të pushtetit.

By admini