Në moshën 86 vjec vdiq mjeku amerikan që shërbeu gjatë luftës në Kosovë

Nga Beqir SINA – New York

ALLENTOWN PA : Kol Zagreda i cili njoftoi i pari vdekjen e “Doktor Willi” shkrujati në llogarin e tij në Fb se : “Me keqardhje njoftoj komunitetin për ndarjen nga jeta e të njërit prej miqve të mi dhe të gjithë shqiptarëve Dr. Will Noyes, i cili vdiq më 22 Korrik 2019.

“Si një profesionist dhe doktor i përkryer, një pjesë të jetës dhe trashëgimisë së Dr Noyesit është përgjithmonë e lidhur me kauzën dhe me luftën e shqiptarve për liri. Gjatë luftës së Kosovës, dhe gjenocidit në Kosovë në vitin 1999, ai la Amerikën dhe shkoi për të shërbyer si kirurg në Spitalin e Kukësit, ku u shërbeu dhe dha ndihmën mjekësore, për shumë civilë dhe luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai nuk u ndal me aq, se pas luftës ai ofroi furnizime dhe ndihma mjekësore në Kosovë, Shqipëri, Ulqin dhe shumë fushta të tjera.” shkruan Kol Zagreda duke shtuar se cdo njeri mund të lexoi më shumë rreth kontributeve dhe veprave të Dr. Will Noyes nga Google në se kërkon emrin e tij. “Unë i jam përgjithmonë mirënjohës për miqësinë tonë dhe unë përgjithmonë po humbasë mikun tim të dashur. Kujtesa e tij do të jetë e përjetshme, në mendjen time”.

Kronollogji e Willard Leo Noyes :

Willard Leo Noyes, D.O., F.A.C.O.S., i njohur me shumë dashuri për shumicën si “Doktor Will”, kaloi në amshim – në paqe në 22 korrik 2019, i rrethuar nga të dashurit e tij në spitalin Geisinger Wyoming Valley Medical Center.

“Doktor Will” u lind më 31 mars 1933 në Scranton, Pennsylvania , fëmija i fundit i prindërve Edward dhe Anita (Young) Noyes. Nëna e tij vdiq papritur kur Willi ishte 13 vjeç, dhe jeta e solli që më pas ai u rrit dhe nganjëherë nga njerka Kathryn “Kay” (Decker) Noyes. Në kthimin në shtëpi për të qenë me Perëndinë, ai bashkohet me prindërit e tij, si dhe vëllezërit e motrat e tij të dashur, motrat Marjorie Noyes, Isabelle “Dede” Noyes Davis dhe vëllezërit Edward dhe Thomas Noyes.

Një burrë me shumë talentë, “Doktor Willi” ishte një mjek i diplomuar në Montgomery High School, ku ai luajti baseball, basketboll, dhe futboll, dhe ishte edhe drejtues në muzikën e tij. Ai mori diplomën e kolegjit në Penn State University ku ai ishte anëtar i kolegjit Brothers Phi Gamma Delta (“FIJI”).

“Doktor Willi” vazhdoi studimet më pas në shkollën mjekësore në Kolegjin Filadelfia të Osteopathy, dhe pas diplomimit, përfundoi një praktikë 1-vjeçare në Allentown (Pa.) Osteopathic Hospital.

U kthye në jetën familjare në vitin 1960, së bashku me familjen e tij në kantonin Susquehanna County, duke hapur edhe zyrën e tij të Praktikës së Përgjithshme në qytetin e vogël të Thompson. Gjatë 11 viteve të ushtrimit të profesionit të tij atje, ai bëri gjurmë të pashlyeshme në jetën e mijëra pacientëve, duke praktikuar versionin e tij të mjekësisë pa kufinjë. Ai ishte një paraardhës inovativ i cili ishte i dobishëm në sjelljen e kujdesit shëndetësor modern në komunitetin e Susquehanna dhe Northern Wayne Qarku, duke u drejtuar gjithashtu në evolucionin e spitalit Barnes-Kasson, dhe, duke lënë një gjurmë të pashlyeshme, ai gjithashtu luajti një rol të rëndësishëm në sigurimin e ambulancës së parë për kantonin e Thompsonin në Pensilvenia .

“Doktor Willi” ishte i njohur për kujdesin e tij gjithëpërfshirës dhe holistik të pacientëve të tij, ndërsa në Thompson ai kurrë nuk e humbi pasionin e tij për sport, sidomos baseball, dhe u përpoq të luante edhe për ekipet lokale të The Mountain League në Thompson, Lakewood dhe Starrucca Ai ishte i njohur për të lënë një lojë të rëndësishme, për të shkruar me emergjencë në spital për ti dhënë jet një fëmije, teksa një grua ishte duke lindur dhe ai ishte për t’u përgjigjur në një ndërhyrje krirugjikale në emergjencë, dhe ndërsa ai do të kthehej loja mbaroi!

Në vitin 1971, ai vendosi të vazhdonte praktikën shtesë në kirurgji të përgjithshme dhe vaskulare, duke u zhvendosur në Allentown. Ai përfundoi këtë praktikë në Allentown Osteopathic Hospital dhe Allentown General Hospital, ku, së bashku me homologët e tij Allopathic, ai ngriti aftësitë e tij, duke mos humbur kurrë sytë e rrënjëve të tij Osteopathic.

Ai mbaroi trajnimin në vitin 1975 dhe praktikoi kirurgjin e përgjithshëme dhe vaskulare për 23 vjet në Allentown. Ai u zgjodh përfundimisht në Kolegjin Amerikan të Kirurgëve Osteopatik, duke marrë certifikatën e nderit më të lartë të një kirurgu osteopatik. Për shkak të çështjeve shëndetësore, ai u tërhoq nga praktika spitalore aktive në vitin 1999, duke u zhvendosur përsëri në rrethinën e ashtuquajtur “Vendi i Perëndisë” në Liqenin Coxton, pranë Thompson.

Ai vazhdoi të kujdeset për pacientët formalisht dhe jozyrtarisht deri në momentin e e fundit të jetës së tij, duke mos humbur kurrë mundësinë për të ndihmuar gjithkënd në çfarëdo mënyre që mundi. Trashëgimia e tij arrin shumë më tepër se pacientët që ai ka trajtuar. Fëmijtë e tij, Doktor, Dan dhe Will, nipërit, Neal dhe Lee, dhe nipi i madh Nathan me siguri nuk do të ishin mjekë pa ndikimin dhe mentorimin që ai ishte aq i njohur për të. Kalimi i njohurive dhe pasionit të tij për praktikën e mjekësisë ishte thelbësore për qenien e tij dhe trasmetimin e saj te fëmijët e tij.

Gjithashtu, ai do të mbetet gjatë në kujtesën e të gjithë atyre që e njohën prej kur ai zgjodhi të jetë mjek vullnetar, si një mjek humanitar jashtë SHBA, gjatë luftës në Kosovë dhe qëndrimit në Shqipëri, gjatë asaj periudhe – ku ai trajtoi refugjatët dhe ushtarët e plagosur të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, duke dhënë ekspertizën e tij kirurgjikale.

Dhe, pas luftë clirmin e Kosovës, ai është shoqëruar me shumë shqiptarë të cilët ai i njohu dhe i bëri miq të ngushtë, përgjatë rrugës me të cilën krijoi një “vëllazëri gjaku” të dashur dhe mjaft miqësore. Mbas kësaj “Doktor Willi”, duke u kthyer në Shtetet e Bashkuara, ai vazhdoi të organizonte fushta për mbledhjen e fondve me mijëra dollarë dhe të grumbullonte furnizime mjekësore për popullin shqiptar. “Doktor Willi” u kthye në Shqipëri disa herë dhe u njoh si një qytetar nderi i Republikës së Shqipërisë për përpjekjet e tij humanitare.

Gjekë GJONAJ ka shkruar ne nje shkrim tij per Mjekun – kirurg amerikan Williard J.Noyes se “Humanizmi dhe bujaria janë vepra madhore që tregojnë jo vetëm bamirësinë dhe shpirtin fisnik të personit i cili kryen vepra të këtilla por shërojnë shumë plagë njerëzore. Kjo kategori njerëzish është e veçantë, sikurse edhe mjeku kirurg amerikan Villiard J. Noyes nga shteti i Pensilvanisë, qyteti Allentoun. Ai ka ardhur për herë të dytë në Ulqin dhe për herë të pestë në Shqipëri dhe në Kosovë për të vizituar miqtë e tij të vjetër shqiptarë, të cilët vullnetarisht i ka kuruar dhe me të cilët është shoqëruar në momentet më të vështira gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999”.

Përveç karrierës së tij mjekësore, “Doktor Noyes” bëri një emër për veten si një lojtar profesionist , ku, së bashku me vëllain e tij më të vjetër, Tommy “Mark ’em Down” Noyes, ai fitoi shumë turne poker. “Doktori Willi” ishte një “Jack of All Trades”. Ai e donte gjuetinë dhe peshkimin, i njohur gjithmonë si angler i përkryer. Hobi i tij tjetër ishte muzika, sporti, dhe marrja me makinat e përdorura, dhe duke u kujdesur për macet e humbur dhe duke kaluar kohë në natyrë..

Një nekrologji nuk mund të bëjë kurrë një drejtësi kaq të pabesueshme, dhe ai do të kujtohet përgjithmonë për karizmin, mëshirën, ndjenjën e humorit, shpirtin e përcaktuar, sentimentalizmin dhe pasionin për jetën.

Willard L. Noyes la pas vetes gruan e tij e dashur Sandra (Stover) Noyes; pesë fëmijët dhe nëntë nipërit e tyre: Daniel Noyes (fiancé Connie) dhe djalin Zachary nga Pensacola, FL, Leanne Rodgers (burrin Mark) dhe fëmijët Kirsten, Chelsea, Jonathan, David i Burke, VA, Susan Martin Lindsey e Lancaster, PA, Willard Noyes (gruaja Miranda) dhe djemtë Willard, Hans dhe Christiaan i Bloomington, IL, dhe Nicole Gabana, PhD, nga Tallahassee, FL; dy nipër e mbesa të mëdha; dhe shumë të dashurit e dashur, nipërit dhe kushërinjtë.

Familja ka thënë se do të donte të shprehë falënderimet dhe vlerësimet e tyre të përzemërta për Dave Tomazic, DO, stafin e Spitalit Memorial të Wayne-it, dhe stafin e Njësisë së Shëndetit Intensiv në Geisinger Wyoming Valley Medical Center, për kujdesin e zgjeruar për një prej tyre banorët besnikë të Liqenit Coxton, të cilët gjithmonë ishin duke bërë më të mirë për shëndetin e tij.

Funerali për publikun do të hapet nga ora 5-7 të premten, më 26 korrik në shtepin mortore The Lawrence E. Young Funeral Home dhe Shërbimet e Kremimit në S. State Street Clarks Summit, Pennsylvania.

Funerali do të jetë të shtunen, 27 korrik në orën 9 në Kishën Good Shepherd- Washington Avenue Scranton, Pennsylvania .

Varrimi do të jetë në Varrezat e Fairfield në Montgomeri në Pensilvani, në orën 3:30 të shtunën, më 27 korrik.