Raport special nga zgjedhjet në SHBA – Një lajm i mirë për shqiptarët do të vijë nga këto zgjedhje

Demokratët fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve, republikanët në Senat – Por, një lajm i mirë për shqiptarët do të vijë nga këto zgjedhje!

Raport special nga Beqir SINA – New York
 
 
 
 
Zgjedhjet në SHBA: Eliot Engel, drejt një posti të fuqishëm – bashkëkryetari i Kaukusit të Çështjeve Shqiptare në Kongresin Amerikan, kongresisti Eliot Engel, është i pari në radhë për t’u emëruar në postin e fuqishëm të Kryetarit të Komitetit të Punëve të Jashtme. Fituan te gjithe miqt e shqiptarve ne kongres dhe Senat, ndersa kadidatet shqiptar megjithse nuk fituan dolen me dinjitet nga keto zgjedhje.
 
 
UASHINGTON –(Bota sot 7 Nentor 2018) : Rezultatet fillestare të zgjedhjeve për Kongres në Shtetet e Bashkuara tregojnë se demokratët kanë fituar kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, derisa republikanët kanë rifituar kontrollin e Senatit.
 
Demokratët janë në rrugë për të fituar dhjetëra vende në Dhomën me 435 anëtarë, duke i dhënë fund kështu kontrollit që kanë pasur republikanët në të dyja dhomat e Kongresit, çka edhe mund të rezultojë me shtim të presionit ndaj presidentit amerikan, Donald Trump në dy vjetët e ardhshme.
 
Kjo pasi, demokratët do të gjejnë rrugë për të konsideruar fuqitë e tij ekzekutive, duke përfshirë mundësitë për të bllokuar legjislacionet e deri te nisja e hetimeve për vendimet e Trumpit siç janë tarifat, konfliktet e mundshme në interesit në aspektin biznesor dhe supozime tjera duke përfshirë bashkëpunimin e mundshëm të aleatëve të Trumpit me zyrtarë rusë gjatë fushatës së vitit 2016 për zgjedhjet presidenciale.
 
Një shumicë e thjeshtë në Dhomën e Përfaqësuesve do të ishte e mjaftueshme për nisur procedura kundër Trumpit nëse ka të dhëna që ai ka penguar drejtësinë në hetimet për Rusinë.
 
Megjithatë Trump nuk mund të largohet nga zyra pa votuar kundër tij dy të tretat e shumicës në Senatin e kontrolluar nga republikanët.
 
Trump ndërkaq më 6 nëntor ka thënë përmes një postimi në Twitter se procesi i votimit ka qenë “sukses i jashtëzakonshëm”, në zgjedhjet që janë konsideruar si referendum për presidencën e tij.
 
Pra keshtu, Demokratët morën kontrollin e Dhomës dhe republikanët zgjeruan shumicën e tyre në Senat, por numrat përfundimtarë mbetën të pasigurt të hënën herët në mëngjes, pasi disa gara mbetën në të pavendosurit në çdo dhomë përfaqësuesish, shkruajn sot analistët e këtyre zgjedhjeve ne shtypin amerikan.
 
Simbas tyre Demokratët fituan fitore kyçe në rrethinat suburbane nga Virxhinia në Kolorado deri në Florida dhe ashti si ishte parashikuar nga sondazhet arritën të fitonin më shumë se 23 vendet që kishin nevojë për të fituar kontrollin e Kongresit.
 
Në Senat, republikanët zgjeruan shumicën e tyre pasi vendet e tanishme të njohura se bastione të demokratve – humbën vendet e tyre në Senat : në Indiana, Dakota e Veriut dhe Misuri dhe senatorët u fituan nga Partia Republikane e Presidentit Danald Trump – GOP, dhe fituan gara të në Teksas dhe Tennessee.
 
Në garat e guvernatorve, demokratët shënuan një fitore të habitshme në Kansas, ndërsa në Florida, republikani mundi në një sfidë të madhe në një nga garat më të ndjekurat në vend. Një fitues ende nuk është shpallur në garat gubernatoriale në Gjeorgji dhe ëisconsin.
 
Dhoma e ulët e Përfaqësuesve – Kongresi
 
Demokratët kishin nevojë për një fitim neto prej 23 vendeve të Dhomës së Përfaqësuesve për të marrë kontrollin e Dhomës nga republikanët. Që nga mesnata, kur ende rezultatet perfundimtare nuk kishin dalë demokratët kishin fituar të paktën më shumë se Republikanët, duke fituar në atë që ata e quajn “ një valë të zemërimit anti-Trump në rrethinat periferike” të SHBA,, ku votueset gra në veçanti ishin të shqetësuar me qëndrimin e presidentit.
 
Demokratia Donna Shalala mundi republikanen Maria Elvira Salazar në Florida për të zëvendësuar GOP kongresisten e njohur kubaneze Ileana Ros-Lehtinen. Shalala shërbeu për tetë vjet si sekretare e Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore nën presidentin Bill Clinton.
 
Në Virxhinia Veriore, demokrati Jennifer ëexton, një ish-senator shtetëror dhe ish-prokuror, mundi kongresisten republikane Barbara Comstock, duke u dhënë demokratëve një tjetër përmirësim në zgjedhjet afatmesme të së martës.
 
Në një tjetër garë të ngushtë në të shikuar, ishte ajo e republikanit Andy Barr i Kentakit i cili fitoi një sfidë kundrejt demokratit Amy McGrath. Zonja Hal Rogers, kongresite, fitoi rizgjedhjen në lidhje me sfidantin demokrat, Kenneth Stepp.
 
 
Senat – Dhaoma e lart e Përfaqësuesve
 
Senatori i Teksasit Ted Cruz është zgjedhur në një mandat të dytë. Cruz, një republikan, që luftoi kundër një sfide të ashpër nga kundërkandidati Demokratik Beto O’Rourke, u solli”buzëqeshejen” republikaneve me fitoren e tij, të paparashikueshme der dije.
 
Në Tennessee, republikania Marsha Blackburn mundi demokratin Phil Bredesen në një nga garat më të shikuara të vendit. Blackburn, një konservatore e vendosur dhe mbështetëse e Presidentit Donald Trump, do të bëhet gruaja e parë që do të përfaqësojë Shtetin e saj Tennessee në Senat. Ajo do të përmendet gjatë për nxjerrjen në pensionimin të senatorit republikan Bob Corker.
 
Në Indiana, republikani Mike Braun mundi Joe Donnelly në detyrë, duke u dhënë republikanëve një vend të rëndësishëm për ngritje nga demokratët, sipas ABC dhe NBC. Në Virxhinia Perëndimore, Demokrati Joe Mançin fitoi rizgjedhjen, duke mposhtur kundërshtarin republikan, Patrick Morrissey, avokatin e shtetit.
 
Republikani Josh Haëley mundi Senatorin Demokratik Claire McCaskill në Misuri. Haëley është avokati i përgjithshëm i shtetit.
 
Republikani Kevin Cramer mundi Demokratin Senin Heidi Heitkamp të North Dakota, sipas NBC dhe ABC. Heitkamp, ​​i cili u zgjodh gjashtë vjet më parë, ishte konsideruar si më i pambrojtur nga demokratët në Senat.
 
Senatori i Vermont Bernie Sanders, i pavarur, u zgjodh në një mandat të tretë duke mposhtur republikanin Laërence Zupan. Associated Press e quajti garën për Sanders, një e pavarur, menjëherë pas sondazheve të mbyllura në orën 7 të mëngjesit.
 
Senatoria Elizabeth ëarren, Demokrate e Massachustes, u zgjodh në një mandat të dytë, sipas AP. Senatori Tim Kaine, Demokrat nga Virginia, gjithashtu fitoi rizgjedhjen, sipas CNN dhe NBC.
 
 
Garat e guvernatorve :
 
Demokratia Laura Kelly u zgjodh guvernatore i Kansasit në një nga garat më të shikuara të pushtetit në vend. Kelly mundi republikanin Kris Kobach, sekretaren e Shtetit të Kansasit, në një fitore të habitshme, sipas NBC dhe ABC.
 
Në një tjetër garë të vështirë, republikani Ron DeSantis u zgjodh guvernator i Floridës, duke mposhtur një sfidë të fortë nga demokratët Andreë Gillum.
 
Gillum, kryebashkiaku i Tallahassee, pranoi pak përpara orës 11:00 humbjen duke uruar fitoren kundërshtarit të tij.
Demokrati Jared Polis u zgjodh guvernator i Kolorados, duke e bërë historinë si njeriun e parë homoseksual të hapur për të fituar një zgjedhje guvernatoriale. Polis, i cili ka shërbyer në Shtëpinë e Bardhë për nëntë vjet në admistratën Obama, mundi republikanin ëalker Stapleton.
 
Anëtari më i ri i Kongresit
 
Demokratia Alexandria Ocasio-Cortez ka mposhtur një kundërshtar pak të njohur republikan në një distrikt që përfaqëson një pjesë të qytetit të Nju Jorkut.
 
Fitorja e saj të martën mbi profesorin e ekonomisë, Anthony Pappas, pritej gjerësisht pasi Ocasio-Cortez shënoi një shqetësim të paparashikuar mbi reputacionin amerikan Joe Croëley,, në Primarin Demokratik në qershor.
 
29 vjeçarja, Ocasio-Cortez me origjinë latine mund të bëhet anëtari- a më e re e Kongresit.
 
Ajo është një nga disa kandidatë të kongresit që identifikohen si socialiste – demokrate.
 
Cfarë ishin interesante në këto zgjedhje :
 
Po ashtu, rezultati i zgjedhjeve, sjell edhe disa fakte interesante: Dy herë kandidati për President në SHBA, Mitt Romney u zgjodh Senator i Shteteve të Bashkuara nga Utah.
 
Qyteti i Nju Jorkut, humbi edhe kongresistin e vetëm republikan që i kishte mbetur: veterani i Ushtrisë Amerikane, demokrati Max Rose sapo ka mundur kongresistin Dan Donavan, nga Staten Island.
 
Republikani Greg Pence, vellai i madh i zv-Presidentit të Shteteve të Bashkuara, Mike Pence, u zgjodh në Kongresin Amerikan nga distrikti i 6, në Indiana.
 
Rashida Tlaib 42-vjeç, demokrate, e cila fitoi sonte, në Michigan, u bë së bashku me Ilhan Omar të Minesotës u bënë kongresistet e parë myslimane, në historinë e Amerikës.
 
“Ne në Minnesota, jo vetëm i mirëpresim emigrantët por edhe i dërgojmë në ëashington”, do të thoshte me “gërma të mëdha” sot shtypi amerikan.
 
Demokratet, Rashida Tlaib në Michigan dhe Ilhan Omar në Minnesota kanë fituar garën në zgjedhjet mes mandatit në Amerikë duke u bërë kështu edhe gratë e parë muslimane të zgjedhura për Kongres.
 
Tlaib do të zërë vendin e përfaqësuesit demokrat të Michiganit, John Conyers, i cili është larguar nga ky post vitin e kaluar pas akuzave për sjellje të pahijshme seksuale.
 
Omar do ta zërë postin e liruar nga përfaqësuesi i Minnesotës, Keith Ellison, muslimani i parë i zgjedhur në Kongres. Ky i fundit zgjodhi të kandidojë për Prokurorin e Përgjithshëm të Minnesotës këtë vit.
 
42 vjeçarja Tlaib dhe 37 vjeçarja Omar ishin pjesë e një numri rekord të kandidatëve muslimanë, të cilët garuan në këto zgjedhje, një numri shumë të madh të grave – veçanërisht grave me ngjyrë – që ishin nominuar.
 
“Unë qëndroj këtu para jush sonte, si kongresmenja e zgjedhur nga ju, duke bërë historinë si e para në shumë gjëra. Gruaja e parë me ngjyrë që përfaqësoj shtetin tonë në Kongres, gruaja e parë që mban hixhab, refugjatja e parë e zgjedhur në Kongres dhe një nga gratë e parë muslimane të zgjedhura në Kongres”, ka thënë Omar në fjalimin e saj pas fitores, mes brohoritjeve dhe duartrokitjeve të zjarrta.
 
“Ne në Minnesota, jo vetëm i mirëpresim emigrantët por edhe i dërgojmë në ëashington”, ka thënë ajo.
 
Tlaib dhe Omar i bashkohen grave të tjera me ngjyrë që e bënë historinë të martën – dhe që së bashku do të përmbysin pamjen e korridoreve në Kongres, të mbushura me burra dhe të bardhë.
 
Alexandria Ocasio-Cortez u bë gruaja më e re e zgjedhur në Kongres derisa Ayanna Pressley në Massachusetts u bë kongresmenja e parë me ngjyrë në shtetin e saj.
 
“Alexandria, Ilhan, Ayanna. I dua krejt këta emra. Po, ju do të duhet të mësoni se si t’i thoni emrat tanë”, kishte thënë Tlaib në një samit në muajin shtator duke folur për gratë më ngjyrë në politikë.
 
 
Një numër rekord i grave pritet të zë ulëse në Dhomën e Përfaqësuesve në një natë të suksesshme për kandidatet në spektrin politik.
 
CNN raporton se 96 gra pritet të fitojnë në Dhomën e Përfaqësuesve, me 31 prej tyre që zgjedhen për herë të parë ndërsa 65 të tjera do të vazhdojnë mandatin. Kjo shifër tejkalon rekordin e mëparshëm prej 85 përfaqësueseve.
Në Senat, CNN-i ka parashikuar se 11 gra do të fitojnë ulëse, dy prej tyre do të jenë kandidate të reja kurse nëntë do të vazhdojnë mandatin.
 
Numrat për secilën kategori janë të suksesshëm për demokratët që kanë 76 fituese në Dhomën e Përfaqësuesve, për dallim nga republikanët që përfaqësohen me 11 gra.
 
Kim Davis, nëpunës i qarkut Kentaki që shkoi në burg për refuzimin e lëshimit të licencave të martesës për çifte homoseksualë, humbi kërkesën për rizgjedhje. Davis, një republikan, u mposht nga demokratët Elëood Caudill Jr në garën për Roëan County Clerk.
 
Problemet e votimit erdhën në një qendër ku u paraqitën ankesa nga votuesit dhe vullnetarët në Gjeorgji, Arizona, Florida, Nju Jork, Miçigan dhe Teksas.
 
Qëndrat e votimit në disa vende nuk u hapën në kohë, makineritë nuk po punonin, dhe në disa raste fletëvotimet në letër nuk ishin në dispozicion. Në Gjeorgji, një shtet me një zgjedhje të ashpër të qeverisë, disa votues raportuan se presin deri në tre orë për të votuar. Më shumë se 100 vetë u kthyen duke pritur në karriget dhe në dysheme pasi pritën në radhë për orë të tëra në një vendvotim në Snellville të Gjeorgjisë, njoftoi Associated Press.
 
Makinat e votimit në zonën e Gëinnett County nuk punuan, kështu që punonjësit e qëndres ofruan fletëvotime të përkohshme në letër ndërsa përpiqeshin të merrnin një makinë zëvendësuese, sipas AP.
 
Dita e Zgjedhjeve 2018 dhe Rezultatet e zgjedhjeve: janë një ditë e përzier për Republikanët dhe Demokratët. Republikanët bëjnë historinë duke e mbajtur Senatin dhe duke humbur Kongresin.
 
Por, një lajm i mirë për shqiptarët do të vijë me këto zgjedhje:
 
Tani që demokratët morën shumicën, bashkëkryetari i Kaukusit të Çështjeve Shqiptare në Kongresin Amerikan, kongresisti Eliot Engel është i pari në radhë për t’u emëruar në postin e fuqishëm të Kryetarit të Komitetit të Punëve të Jashtme.
 
Lajmin e bëri të ditur i pari miku i tij i ngusht Harri Bajraktari i cili tha se : “Urime për mikun tim të madh Kongresmeni Elliot Engel, i cili e ka fituar sonte në “tavolinë” mbasi atij nuk i “doli” kundërshtar nga ana tjetër partia Republikane. Ai do të jetë kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme në Kongresin e Shteteve të Bashkuara” shkruajti në statusin e tij në Facebook, veprimtari i njohur Harri Bajraktari.
 
Një fitore tjetër për shiqptarët ishte edhe ajo e Teksasit, ku fitojë miku i shqiptarëve kongresmeni Republikan John Ratcliffe.
 
Biznesmeni dhe veprimtari i komunitetit shqiptar në Dallas – Teksas, Ismet Smajli – Sekretar i Përgjithshëm i Unioinit të Bizneseve Shqiptare në Diasporë, e shprehu kënaqësinë e tij për fitoren e kongreistit republikan John Ratcliffe! me një fotografi eskluzive nga nata e fitores së këtyre zgjedhjeve. Ku ai me anëtarët e familjes së tij ka pozuar me kongresmenin John Ratcliffe! dhe ka vendosur diciturën : “ Election, Ne përkrahje te mikut tonë Congressmenit John Ratcliffe! Fitore e jashtzakonshme!”
 
 
 
Megjithatë nga këto zgjedhje duhet permendur dhe shënuar shqiptarët që do të bënin histori në këto zgjedhje “Zgjedhjet e afatmesme 2018” nëse ata dotë fitonin –
 
Për shqiptarët e Amerikës, vëmendja dhe vota e tyre natyrisht që ishte e përqëndruar te miqt e tyre në Dhomën e Përfaqësuesve dhe në Senat, si dhe te kanidaturat e disa shqiptaro amerikanëve, që po kandidonin në këto zgjedhje afatmesme, ku natyrisht pika më kulmore ishte edhe rasti Suzana Shkreli në Distriktin 8të, për në Kongresin amerikan – Dhomën e Përfaqësuesve, por jo pak ishte edhe ajo e Vedat Gashit nga Peja i cili garoi në Distriktin 94 për Asamblenë e Shtetit të Neë Yorkut,.
 
Ai garoi në emër të demokratëve kundër një kandidati të Partisë Republikane duke humbur 58 % me 42 pra një diferencë qëmund të quhet fitore për Vedat Gashin.
 
 
Ndërkaq, edhe veprimtari i njohur Xheladin Zeneli, një shqiptar nga Ulqini i Malit të Zi, i cili jeton prej kohësh në Amerikë, duke kontribuar prej vitesh për komunitetin shqiptar dhe atë amerikan, megjithse nuk arrit të bëhet anëtar për Këshillin Bashkiak në një komunë të shtetit Neë Jersey, tregojë se ishte një kandidatura e fortë për këshillin bashkiak të komunës së Dumontit në Shtetin e Neë Jersey-t, në kuadër të votimeve që u mbajtën më 6 nëntor, ku kanditatët shqiptar u larguan me dinjitet dhe krenar .