Daily Archives: May 15, 2020

 • Në Ulqin sot u hapen baret, restoranet, plazhet (video)

  Në Mal të Zi, të premten u bë hapja e bareve, restoranteve, hoteleve, qendrave tregtare, plazheve dhe transporti publik në kuadër të fazës së tretë të lehtësimit të masave ndaj pandemisë së koronavirusit. Në një video kronikë nga VOA mund të shikohen atmosfera në qytetin e Ulqinit në ditën e parë pas fillimit të kthimit […]


 • Tym e flakë në fshatin Dacaj të Rozhajës (foto)

  Po digjen malet e Malësisë së Rozhajës. Flaka ka kapluar rreth e qark katundit Dacaj. Deri më tani s ka ndery askush nga zjarrfikësit.Era e fuqishme dhe moti i thatë po e ndihmojnë shperndarjen e flakës më shpejtësi marramendëse ! Ndonjë piroman i çmendur mund ta këtë bërë këtë të keqe, kështu shkruan Ali Daci […]


 • D. Markoviq: Vendi është i kërcënuar brutalisht

  Kryeministri i Malit të Zi Dushko Markoviq, duke i drejtuar opinionit në TVMZ, ka deklaruar se jemi dëshmitar të edhe një destruksioni të rëndë politik ndaj shtetit dhe institucioneve të tij. Siç shkruan rtcg, ai, ka pohuar se opinioni i përgjithshëm është dëshmitar i sjelljes e cila rrezikon shëndetin publik dhe gjithë këtë, gjoja, për […]


 • BE-ja po e vëzhgon nga afër situatën në Mal të Zi

  Bashkimi Evropian (BE) do të “vëzhgojë nga afër zhvillimet” në Mal të Zi, tha zëdhënësja e Komisionit Evropian (KE) Ana Pisonero. “Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të tregojnë përmbajtje dhe të respektojnë sundimin e ligjit. Të gjitha shkeljet e mundshme të ligjit, duhet të zgjidhen nga institucionet kompetente, në përputhje me legjislacionin kombëtar […] • DUKET SE PO TRASHEN PUNËT RRETH TRUALLIT TË SHTËPISË SË NËNE TEREZËS NË SHKUP

  Ka gisht edhe një firmë nga Shqipëria Nga Frank Shkreli Pardje kisha bërë një analizë modeste mbi njoftimin e Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, (ITSHKSH-së) ndaj asaj që thuhej se është, “Shlyerja e çdo gjurme të shtëpisë së Nënë Terezës”, nobelistes shqiptare, në sheshin e Shkupit.  Unë citova […]