Monthly Archives: May 2020

 • Nga nesër edhe Kosova do të hapë kufijtë tokësorë

  Nga nesër rihapen çerdhet dhe disa prej kufijve tokësorë, këta janë masat më të reja lehtësuse të Qeverisë së Kosovës. Kryeministri në detyrë, Albin Kurti dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia në një konferencë për media kanë bërë thirrje që qytetarët të vazhdojnë të kenë kujdes edhe pas aplikimit të fazës së tretë […]


 • Alternativa Shqiptare është subjekti i vetëm shqiptar që ka zyrën në Krajë

  Kryesia e Alternativës Shqiptare, e kryesuar nga kryetari Nik Gjeloshaj, sot me datën 31 Maj, në Ostros/Tivar mbajti mbledhjen e radhës. Në takim u diskutuan shumë çështje të rëndësishme, me fokus të veçantë në bashkëveprimin e subjekteve nacionale për proceset politike që pasojnë. kështu mësohet nga një kumtesë e këtij subjekti politik, transmeton Ulqini Online. […]


 • Mali i Zi nga mesnata do të hapë të gjitha pikat kufitare

  Nga e hëna, nga 1 qershori, Trupi Koordinues Kombëtar i Malit të Zi ka vendosur të lejojë qytetarët nga 26 vende që të hyjnë vend, në përputhje me rekomandimet e Institutit të Shëndetit Publik, pa karantinë dhe vetë-izolim, nëse shkalla e rasteve aktive COVID-19 është më pak se 25 për 100,000 banorët në vendin nga […]


 • Lajm i mirë për mërgimtarët dhe mysafirët që do vinë verës në Ulqin

  Trupi koordinues nacional i Malit të Zi, me propozimin e Institutit për shëndetin publik ka paralajmëruar zbutjen e dukshme të masava të luftës kundër koronavirusit. Kështu në një njoftim të tij trupit mësohet se prej me një qershor lejohet puna e kopshteve për fëmijë, këndeve të lojërave për fëmijë të kinemave, teatrove, klubeve të natës. […] • Votuesit politikë me njohje shumë të kufizuar

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au) Zonat e pabesë të pashpjegueshme të botës nuk gjenden në kontinentet e largëta ose në oqeanet, por në zemrat dhe mendjet e disa këlyshëve shqipfolës që nuk e meritojnë as kafshë të thirren. Ekziston një arsyetim për të gjithë tiranët: Nuk është faji i tyre që […]