Monthly Archives: February 2020

 • Futbolli i madh kthehet përsëri në Ulqin, Otranti në mision të vështirë

  Futbolli i madh këtë javë kthehet përsëri në Ulqin. Kështu neser, pas një gjysëm sezoni të luajtur ku kanë mundur, futbollistët e Otrantit luajnë ndeshjen e radhës para shikuesve të vet. Pozita e Otrantit në tabelën e klasifikimit të ligës së dytë malaleze është mjaft e keqe pasi ata mbyllin tabelën duke u renditur të […]


 • KOSOVA NDERON SË SHPEJTI ME STATUJË ISH- SENATORIN AMERIKAN ROBERT DOLE

  Nga Frank Shkreli Disa ditë më parë, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Republikën e Kosovës, Z. Filip Kosnett vizitoi ish-Senatorin amerikan, Z. Robert Dole në zyrën e tij në Washington.  Kryediplomati amerikan në Prishtinë njoftoi, në portalin e tij të internetit, qëllimin e takimit të tij me Z. Dole.  Ai ka shkruar se “Ishte […]


 • Njihuni me Zaim Hajdarin, këshilltarin financiar në SHBA (video)

  Zaim Hajdari i lindur në SHBA por me origjinë nga Kraja ka dhënë një intervistë shumë interesante për televizionin Lajm TV. Siç tregon z. Hajdari, ai tani në Amerikë ka hapur një kompani të veten e cila ka të bëjë me këshillime financiare për organizata por edhe individ me qëllim të vetëm se si të […] • OPOZITA HETEROGJENE FAVORIZON PUSHTETIN AKTUAL

  Diskursi politik Në sajë të rrethanave aktuale në Mal të Zi, nuk ka gjasa të unifikimit të opozitës, andaj edhe paralajmërimi i bojkotimit të zgjedhjeve parlamentare që duhet të mbahën në muajin tetor  mbetet çështje e politikës ditore, që u dëshmu me vendimin për pjesëmarrjen e tyre në zgjedhjet lokale në komunën e Tivatit me […] • FUQIA E TË PAFUQISHËMVE

  30-vjetori i vizitës së parë të Vaclav Havel-it në Washington                                 Nga Frank Shkreli  Më duket si jo më larg se dje.  Ishte pikërisht 21 Shkurti, 1990, kur ish-Presidenti i Çekosllovakisë, Vaclav Havel për here të parë vizitoi Washingtonin dhe Zërin e Amerikës.  U prit nga Presidenti i atëhershëm Xhorxh Bush i vjetri dhe mbajti […]


 • Përfundon sezoni i gjuetisë për të gjitha llojet e egërsirave

  Njoftojmë të gjith gjuetarët e komunës tonë që në baz të ligjit të gjuetisë të Malit të Zi, sezoni i gjuetisë 2019/20 ka përfunduar për të gjitha llojet e egërsirave, keshtu mesohet ne nje njoftim nga drejtori i N.P. “Ulqin” Ajet Zaga. Nga data 23.02.2020 jemi në sezonin e mbyllur të gjuetisë dhe i lusim […]