Daily Archives: November 29, 2019

  • Si shpjegohet ngritja me 10cm e nivelit të tokës pranë Durrësit

    Profesor Frederik Tilmann, drejtues i sektorit të sizmologjisë në Qendrën gjermane të Studimeve Gjeologjike (GFZ) në Potsdam shpjegon për DW dukurinë sizmike me goditjet pasuese të tërmetit të 26 nëntorit në Shqipëri. DW: Tërmeti i rëndë i së martës (26.11) në Durrës dhe Thumanë, që shkaktoi dëme të paimagjinueshme, është shoqëruar me lëkundje të tjera, […]


  • Shkёlqimi i kombit shqiptar dhe rёnia e “kombit kosovar”

    Nga Islam Lauka Veҫ shembjes sё shtёpive, pallateve dhe objekteve social-kulturore, tёrmeti i 26 nёntorit shembi edhe ngrehinёn e rreme tё “kombit kosovar”. Tragjedia e shkaktuar nga kjo fatkeqёsi natyrore, me mbi 40 tё vdekur, qindra tё plagosur dhe mijёra tё pastrehё, u perceptua si tragjedi edhe pёr shqiptarёt e Kosovёs. Goditja e tёrmetit nё […]


  • Demantohet lajmi, Paviqeviq nuk ka dhuruar 2 milion euro

    Treneri i Mornarit të Tivarit Gjorgje Paviqeviq ka demantuar një lajm të mediave online të ditëve të fundit. Presidenti i KB Mornar nga Tivari, Gjorgje Paviqeviq mohoi informacionin e përhapur në mediat elektronike se ai kishte vendosur të dhurojë dy milion euro për Shqipërinë pas një seri tërmetesh që goditën vendin, shkruan Ulqini Online . […]