Daily Archives: October 16, 2019


 • 90 VJETORI I RËNIES TRAGJIKE TË AT SHTJEFËN GJEÇOVIT

  Gjekë Gjonlekaj/New York Emëri Shtjefën për mua është shumë i dashur dhe i respektuar. Në vëdndlindjen time emëri Shtjefën nuk ishte i zakonshëm. Për mua personalisht ishte emër shumë i bukur ngase festa e bjeshkatarëve e cila gjithëmonë bjen me 3 gusht quhet Dita e Shën Shtjefnit. Të gjithë ishim të lumtur për këtë festë […]


 • ZGJEDHJET NË KOSOVË: A ËSHTË KY NDRYSHIMI I MADH NË POLITIKËN SHQIPTARE?

   Nga Frank Shkreli Me 6 Tetor, në Kosovë u mbajtën zgjedhjet parlamentare në të cilat, sipas rezultateve paraprake, dolën fituese Lëvizja Vetvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës.  Në pritje të certifikimit të rezultatit përfundimtar, pasi të jenë numëruar të gjitha votat, Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje (VV), Albin Kurti dhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës […] • Në aksidentin tragjik në New Jersey humbën jetën dy rinj shqiptarë

  Nga Beqir SINA – New York “ Dy adoleshentë, një vajzë 15-vjeçare e quajtur Saniha Çekiç nga Brooklyn dhe një djalë 17-vjeçar i quajtur Altin Nezaj nga Pearl River, u gjendën të vdekur në vendngjarje,” tha policia. PEARL RIVER, N.Y. (Bota sot New York) – Një përplasje e dy automjete në një magjistrale që ndodhi […]


 • “Nëna Tereze në shtatë shpalime” përurohet në Ulqin

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e kompletit të veprave “Nëna Tereze në shtatë shpalime” të autorit Anton Nikë Berisha. Përurimi do të mbahet të shtunën, më 19 tetor 2019, ora 19.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin.