Monthly Archives: October 2019

 • Regjistrohu në Maratonën e Pavarësisë Shkodër – Ulqin 2019

  Për të tetin vit me rradhë, Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi, në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit dhe Bashkinë e  Shkodrës, organizon Maratonën e Pavarësisë Shkodër – Ulqin 2019. Më 28 nëntor 2019 në ora 09:00, përballë  godinës së Bashkisë së Shkodrës, do të bëhet nisja e maratonistëve, ndërsa caku përfundimtar do […] • Starton on-line platforma për donacione GO FUNDME për KF Otrant Olympic

  Në kuadër të fushët për mledhjen e mjeteve për KF Otrant Olympic është hapur platforma on-line GO FUND ME për donacione. Administrator i platformës është ish fudbollisti i Klubit Allmir Koka i cili jeton dhe punon ne SHBA. I bëjmë ftesë të gjithë qytetarëve, në veçanti atyre në diasporë të japim kontribut për mbijetimin e […]


 • Mark Lucgjonaj përuron dy romane në Ulqin

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të organizojnë përurimin e romaneve “Fshati i heshtjes” dhe “Ligji i maskave” të autorit Mark Lucgjonaj. Përurimi do të bëhet të, të premten, më 25 tetor 2019, ora 18.00, në mjediset e Bibliotekës së Qytetit – Ulqin.


 • Aksident tragjik në Ulqin

  Njëzet e tetë vjeçari  nga Ulqini F.Z. humbi jetën  në një aksident që ndodhi rreth orës 4 të mëngjesit të sotëm, kështu shktuan rtcg. Aksidenti ndodhi në Bulevarin Teuta dhe sipas informacioneve jozyrtare nga policia, i riu vdiq në vend ndërsa dy vajza u plagosën rëndë. Vajzat e lënduara u shtruan në spitalin e Tivarit.


 • Mons. dr. Zef Oroshi mes pendës dhe predikimit

  Leonora Laçi Këto ditë u botua libri me autorësi të Mons.dr Zef Oroshit- “Log Kuvendit – Në trinomin fe- Atdhe- perparim” Botimet Volaj: 2019, kjo u përgatit dhe u sponsorizua nën kujdesin e mikut të ngushtë të Monsinjorit, publicistit z. Tomë Mrijaj, i cili ka qenë krahu i djathtë dhe autobiografi i tij. Libri vjen […]


 • Figura të rëndësishme nga historia e Ulqinit

  HAJRUDIN S. MUJA KUMTON PËR ULQINI DHE TIVARI NËN DRITËN E FAKTEVE DHE PËRSHKRIMEVE DOKUMENTARE Defteri i Regjistrimit Kadastral të Sanxhakut të Shkodrës, për vitin  1485[1], përmban emrat e kryefamiljarëve të Krajës (si fshat), Mërkotit, dhe të Nahisë së Maleve të Shestanit: Gjon Braka, Sëvaça (Seoça), Mokrili, Shënmri Magalen, etj. Në kuadrin e kësaj nahije, […]


 • “Të mbështesim ekipin tonë, të mbështesim Otrant Olimpik”

  Të dielen, më 20 tetor, në shetitorËn e Ranës do të organizohet aktiviteti i parë në kuadër të fushatës për mbledhjen e donacioneve për klubin e futbollit Otrant Olympic. Të gjithë të interesuarit do të kenë mundësinë të përkrahin klubin duke blerë kuponin i cili do ta ketë vlerën e 10 euro. Në Ranë do […]


 • FILIPAJ PERSONALITET I PËRMASAVE MBARËKOMBËTARE

  (Në  20-vjetorin e vdekjes) Dr. Nail Draga Vetëm në kohën e pluralizmit u krijuan kushtet optimale për të organizuar veprimtari kulturore apo përkujtimore për personalitete të anatemuara. Në ketë aspekt meritë të veçantë kanë subjektet kulturore nga shoqëria civile, sepse ata ishin nismetarët e shpalosjes së vlerave të përgjithëshme kulturore. Dhe në rrethana të reja […]


 • “Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare” bashkon komunat shqiptare të rajonit

  ‘’Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon’’ u mblodh ditën e djeshme  në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjinë e përbashkët për bashkëveprim dhe bashkëpunim mes komunave/bashkive kryesore të hapësirës shqiptare. Të pranishëm nga kabineti i Kryetarit të Komunës së Ulqinit ishin Artan Osmani dhe Arsllan Hajdinaga si dhe […]