Monthly Archives: October 2019

 • LOJËRAT E FATIT JANË VIRUS I RREZIKSHËM PËR SHOQËRINË TONË

  Shkruan : Esat Mehmeti Në Ulqin, sot më shumë se kurrë ka lojëra të fatit, sesa lindje të foshnjave  brënda një viti ! Fatkeqësisht  edhe  në qendër të Anës së Malit, në Katërkollë, sot janë të rralla ato kafene, që në qoshet  e tyre  të mos kenë të instaluar ndonjë aparat me lojëra të fatit […]


 • NË NJU JORK SIMPOZIUM SHKENCOR PËR AT GJERGJ FISHTËN

  Këtë të shtunë, me 2 Nëntor, 2019, ora 1 pas dreke, Kisha Katolike Shqiptare në Hartsdale, New York dhe Shoqata Shqiptaro-Amerikane, “Skenderbej” organizojnë simpozium shkencor për At Gjergj Fishtën (Salla Nënë Tereza). Programin e kini të bashkangjitur më lartë. Adresa: 361 W Hartsdale Ave, Hartsdale, NY 10530 Mirë u pafshim! Frank Shkreli Shoqata Shqiptaro Amerikane […] • Sonte mbledhje e jashtëzakonshme e Kuvendit komunal të Ulqinit

  Kryetari i Kuvendit komunal të Ulqinit z. Ilir Çapuni ka thirrur për sonte, e enjte, më 31.10.2019 një mbledhje të jashtëzakonshme. Sipas njoftimit që është publikuar në faqen e Komunës së Ulqinit mësohet se në rend dite janë dy pika, shkruan Ulqini Online. Pikat e rendit të ditës janë si më poshtë:– Propozim Vendimi për […]


 • Nju Jork, qindra protestues kundër krimeve serbe

  Nga Beqir SINA – New York City Komuniteti shqiptar në SHBA, në bashkëpunim me komunitetin kroat dhe boshnjak protesojnë para Konsullates së Serbisë në qytetin e New Yorkut NEW YORK CITY : Në qendër të qytetit të Nju Jork-ut, qindra protestues erdhën për të protestuar nga lagjet e qytetit dhe Shtetet për rreth për protestën […]


 • PROTESTAT ANË E MBANË BOTËS DHE POLITIKANËT E PAPËRGJEGJËSHËM

  Nga Frank Shkreli Kohët e fundit janë venë re protesta në shumë vende të botës, disa prej tyre madje edhe protesta me dhunë ku kanë mbetur shumë protestues të vrarë e të plagosur, gjë që ka shkaktuar që Sekretari i përgjithëshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres t’u bëjë thirrje politikanëve, anë […]

 • Sonte hapet ekspozita e Punishtes së fëmijëve nga Ulqini

  Në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin, të hënën, më 28 tetor 2019, ora 19.30, do të hapet ekspozita e Punishtes së fëmijëve nga Ulqini. Kjo punishte egziston tash 14 vite. Femijete e kesaj punishte ekspozuan ne disa qytete, ne Ulqin, Podgorice, Tirane, Berat, Beograd, Londer. Talenti, perkushtimi, pasioni i ketyre femijeve, te gjithe […]